ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2014
ÎNSCRIS: 30.05.12
AUG-2014

Super concediu....

Tocmai ce ne-am intors din frumoasa Opatija si m-am gandit sa scriu cateva impresii deoarece si eu am cautat destule informatii pana sa plecam si mi-ar fi fost de folos cateva chestii in plus.

Destinatia: Opatija, Croatia, Hotel Palace Bellevue, 6 nopti, demipensiune.

Am plecat la inceputul lui august catre destinatia mai sus mentionata, drumul in jur de 14 h (am urmat indicatiile pt drum gasite pe internet/diverse siteuri); in Serbia si Croatia am platit doar autostrazile-pot fi platite peste tot in euro, app un total de 30 eur /drum. Vama in Croatia este destul de aglomerata si la intrare si la iesire si se fac "mutari" de pe o banda pe alta, probabil si din cauza lunii august care este destul de aglomerata peste tot. Am ajuns la hotel, care are de fapt 2 corpuri-Palace (cel mai nou unde am fost si cazati) si Bellevue; solicitati pe cat posibil cazare la Palace, este f ok pt cele 3*, de Bellevue n-am citit lucruri prea bune. Parcarea este app 10 eur pe zi, se poate plati in euro sau in kuna, la check in, check out, cum doriti. Micul dejun si cina destul de bogate (restaurantul unde se servesc este in incinta corpului Bellevue), mancarea cam acceasi in fiecare zi, cu mici schimbari, dar destul de buna; exista si piscine interioara cu apa de mare si aqua gym... programul este afisat la hotel. Seara, exista o formatie care canta pe terasa hotelului Palace (si se lasa si cu dans :) pana la app 23.30-in fct de vremea de afara.

Vremea a fost destul de ok, o singura zi a fost innorat si putina ploaie, in rest cald si bine, seara putin racorica, in jur de 20 de grade. Am facut plaja vis a vis de hotel (plaja betonata, intrarea in apa se face pe scari ca in piscine si este cat de cat adanca la intrare), si langa restaurantul Vongola unde exista chiar o portiune de apa "ingradita"... asemeni unei piscine (dimensiune apa mai mica), iar in spatele restaurantului este o portiune mica de nisip pt copii si mai sus dupa statuie (simbolul Opatijei) exista plaja cu paturi, nisip si chiar in apa exista nisip (desi sunt stanci pe langa) -pret sezlong 50 kune, pret pat plaja 150 kune.

Recomand doua restaurant f ok: Ruzmarin, in spatele hotelului (servire si mancare super) si Grill House Opatija-la iesire spre Lovran (aici daca doriti caracatita sau homar, comanda se face la chef cu o zi inainte-este un chef foarte ok, gateste si bine si este si f comunicativ, ne-a facut chiar o prajitura din partea casei deoarece am mers destul de des la restaurantul lui).

In rest, am mers cu submarinul, am facut croaziera pe mare (cautati TAXI BOAT-este o barcuta in care mergeti doar voi, nu cu alti turisti), am mers la Medulin -80 km de Opatija, unde este plaja dooooar cu nisip, plaja aglomerata, fara stanci (o combinatie intre Mamaia si Eforie Nord), am vizitat amfiteatrul din Pola (la 5 km de Medulin), etc.

Iar in ziua plecarii, am mers de dimineata la Plitvice-parcul national-180kune intrarea; acolo alte cozi imense, am reusit sa intram (parcul are 2 intrari, ambele erau aglomerate), am luat un traseu de 2-3h care a fost suficient pt ziua lunga care ne astepta.

Am reusit intr-un timp destul de scurt sa bifam cateva ceva... pt cine are mai mult timp la dispozitie, nu ezitati sa descoperiti si alte fumuseti ale Croatiei!

Trimis de kysty18 in 11.08.14 22:49:14
Validat / Publicat: 12.08.14 02:27:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 4920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kysty18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palace hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 EUR pe cameră

[12.08.14 02:25:27]

@kysty18: bun-venit cu primul review în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

claudiu 71
    [12.08.14 17:45:06]

@kysty18: Buna.

Am fost si eu anul trecut in Opatja si am luat masa chiar la cele doua restaurante expuse de tine am scris chiar un review:

http://amfostacolo.ro/croatia-pareri, 11/opatija, 67,489/descopera-opatija, 10670/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__39259. htm.

Unul dintre proprietarii de la Grill House era un tip pe nume Mihai, roman, mai este pe acolo?

kysty18AUTOR REVIEW
    [12.08.14 18:16:11]

@claudiu 71: Buna

Nu mai este; chiar anul trecut a plecat-am inteles ca au fost niste neintelegeri intre ei.

Super restaurant oricum

claudiu 71, kysty18