Titanic DeLuxe Golf Hotel [Kadriye]

înscris/ă în 12.05.10
JUN-2014
REGIM MASĂ UAI

Conceptul UAI in adevaratul sens

salut tuturor membrilor AFA si nu numai

Titanic de Lux, un altfel de hotel.

Hotelul este in Belek, pozitionat pe malul unui rau, la o distanta de 1 km de plaja. O parte dintre dvs. vor considera acest lucru un inconvenient, eu sunt de parere ca din contra, in acest lucru consta ineditul acestui hotel. Hotelul este marginit pe o parte de rau si pe cealalalta de terenuri de golf, nemaifiind un alt hotel in apropiere si tot resortul se intinde pe o suprafata foarte mare. Acesta este un punct forte din punctul meu de vedere.

Cazarea: camera mare cu o zona separata de relaxare, balconul generos (pe balcon suportul de uscat diverse si cele doua sezlonguri cu masuta), baia la fel de mare dotata cu dus (dusul separat de restul bai cu perete de sticla cu usa glisanta si puteau sa intre lejer 4 persoane in acelasi timp) si produsele aferente unui hotel de 5 stele: halat, papuci (noua la fiecare doua zile ne lasau alti papuci), prosoape de toate marimile (se schimbau zilnic). In camera la sosire ne astepta (agentia au bifat ca suntem in luna de miere, optiune gratuita. la hotel nu ne-au solicitat niciun document din care sa reiasa acest lucru): o sticla de sampanie la frapat, un cos cu fructe, o etajera cu diverse prajituri, pe o tava baclavale, aranjament floral si pe pat petale de trandafiri.

piscina: piscina principala foarte mare, adancime 1,40 cm, piscina olimpica (cu piste marcate) adancime 2,20 cm si mai erau cateva piscine interioare si exterioare (nu va pot spune nimic despre ele, deoarece personal nu le-am incercat). la piscina sezlonguri suficiente (la orice ora am fost am gasit libere 2 sezlonguri)

plaja: la plaja se ajungea cu cataramanul (un vaporas) sau cu salupa (salupa cu canapele de piele, muzica si care mergea cu viteza mai mare decat vaporasul). Vaporasul functiona de la ora 8.00 - 19.00, non stop (nu era program cu plecari la o anumita ora si nici cu un nr de persoane pentru a circula. practic: nu am stat niciodata mai mult de 5 minute). Este o placere maxima sa mergi cu vaporasul la plaja. Plaja foarte mare (un mare plus, nu o imparti cu alti turisti de la alte hoteluri), cu sezlonguri foarte multe (pozitionate 2 sau 3 sezlonguri la umbrela de stuf + masuta aferenta. eu am gasit sezlonguri libere indiferent de ora la care am ajuns la plaja), impecabil de curata, nisipul nu foarte fin (dar nici nu deranja, nu erau necesari papuci de plaja), intrarea in apa lina (dar dupa 3 metri se adancea). pe plaja erau mai multe vitrine frigorifice in care erau: sticle de apa minerala sau plata (330 ml) si cutii cu sucuri diverse (doze de cappy, coca cola, fanta, nesty etc). pe plaja mai era un bar unde se putea servi diverse bauturi racoritoare, alcolice, cocktail-uri, cafea etc. Intre plaja si pontonul de la care luai vaporasul mai era un restaurant + bar, la restaurant servirea era a la carte: in fiecare zi era supa, cateva feluri de salata, kebab, hamburgeri, chesburgeri, pui la gratar si cateva feluri de prajituri.

bauturile din resort: se putea consuma gratis aproape orice bautura locala sau din import: chivas de 12 ani, jim beam (+ alte whiski-uri), coniac martel (+ alte feluri de coniacuri VSOP), tequila (mariachi gold si alba + inca vreo 2 alte marci), jagermeister, amaretto di sarono etc, bere aveau 7 feluri si toate la sticla (in afara celei de la dozator): effes dark, effes light, effes normala, cu arome etc, cocktail-urile erau deosebite (avand in vedere ca erau preparate cu bauturi din import). in resort erau pe putin 10 baruri (nu le-am vizitat pe toate).

mancarea: era pentru toate gusturile (mai putin carne de porc). la micul dejun numai ouale erau preparate in vreo 10 moduri, branza mai multe feluri (aceasta era prezenta la toate mesele, cu mucegai, fara mucegai, vreo 12 tipuri etc). mancare gatita, gratare (intr-o seara la cina printre n feluri de mancare erau prepelite), sushi in fiecare seara, peste (vreo 4 tipuri, gatit la gratar si multe alte tipuri marinat, in sos etc)

patiserie si cafenea: era o cafenea deschisa de la ora 10.00 - 22.00 unde se putea servi prajituri, foietaje, fursecuri (erau din fiecare tip si in fiecare zi prajiturile erau altele) + cafea: la ibric, cafe late, cappucino (si toate preparate din boabe, nu din pliculete)

personalul: foarte serviabil, zambitor, prompti, intotdeauna gata sa serveasca si multumeasca oaspetii.

prosoapele de plaja: se ridicau cu un card si le puteai schimba ori de cate ori doreai intr-o zi (ca un punct forte aveau towel desk la plaja, nu tb sa te cari din resort cu prosopul de plaja).

distractie: in fiecare seara era alt spectacol (tinut de catre diversi artisti), calitatea lor a fost ok.

personal acord nota 10 + acestui hotel (nu am avut nimic de comentat sau de sesizat)

va doresc tuturor vacante frumoase

anicika

Impresii încărcate de anicika* in 11.08.2014 17:13:29

Validat / Publicat: 11.08.14 19:57:57

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: kusadasi - Paloma Pasha Resort belek - Crystal Waterworld Resort & Spa

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (anicika*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12350 PMA (din 14 voturi) nota2

[11.08.14 19:32:39]

@anicika: Foarte bun review. Bine ai revenit după o pauză de doi ani. Te așteptăm cu noi impresii!

[11.08.14 20:10:15]

- Cosmin S
[12.08.14 23:50:21]

@anicika: Te rog sa mi spui daca in cadrul resortului, seara dupa terminarea spectacolelor de la amfiteatru, aveai o terasa in aer liber, undeva pe marginea piscinei, la care sa ai muzica live.

Am fost acum 4 ani la Cornelia Diamond si unul din punctele forte ale acestui resort, era acest aspect, seara puteai la un vin, bere... etc sa stai pe o terasa langa piscina principala, unde sa asculti si sa dansezi pe muzica live (formatii diferite in fecare seara).

Multumesc,

Publicitate    [19.08.19 16:05:00]