ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2014
    -- AD. + -- COPII -- v: --

Către satisfăcător
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Inca nu gasesc un cuvant potrivit...

Am fost cazati la hotel Onix, Cap Aurora, in perioada 26 iulie -1 august 2014.

Drumul: Noi ne-am ratacit exact aproape de Venus. Intrarea se face pe o "strada" laturalnica soselei, unde exista semnul cu statiunea "Venus".

Statiunea Cap Aurora nu are semne de atentionare pe drum, doar semnul de la intrarea in statiune. Asa ca, cel mai simplu este sa mergeti spre Venus.

In rest, drumul este acelasi. Pe autostrada o sa aveti semn sa nu mergeti spre Constanta - Mamaia, ci spre Mangalia.

Check-in-ul se face in jur de ora 1 (13), asa ca, daca ajungeti mai devreme, sa aveti si un plan de rezerva.

Cand faceti check-in-ul sunteti rugati sa completati un formular... De asemenea, primit si cardul pentru restaurantul hotelului.

Sa nu uitati sa cereti telecomanda de la TV-ul din camera.

Parcarea: Un plus pentru hotel. Parcare incapatoare pentru toate masinile, sigura.

Camera: Mica, cam inghesuita. Nerenovata. Mobilierul este vechi.

In camera regasiti doua paturi, doua fotolii, un TV, un frigider si un dulap.

Frigiderul este zgomotos. Daca nu aveti somnul profund, nu o sa puteti sa dormiti.

Noua ni s-a dat o camera la etajul 2, cu vedere generala spre intrarea principala.

Am avut noroc, intrucat se vedea si marea putin, si parcarea, si intrarea, si piscina. O vedere de ansamblu.

Baia: Foarte mica. Cada veche, patata de "vreme", WC-ul avea un capac ingalbenit de vechi ce era.

Presiunea la apa era ok, insa capul de dus era infundat / stricat, asa ca apa curgea pe jumatate din cat se putea.

N-am avut probleme cu apa calda.

Curatenia: Lasa de dorit! In fiecare zi ni se stergea cu mopul pe jos si ni se lua gunoiul din baie. Atat! Asta insemna curatenia.

Pe durata sejurului nu ni s-au schimbat asternuturile, nu ni s-a maturat (prin camera, pe balcon), nu ni s-a facut curatenie in baie.

Aveam o punguta cu gunoi si in balcon, insa, pana nu am dus-o la gunoiul de la toaleta, femeia de servici nu a luat-o. Semn ca nici nu intra in balcon.

Inca ceva: curatenia se face in jurul orei 10.

Un plus: am avut lucruri de valoare si nu ne-a disparut nimic.

Ce m-a deranjat f f tare: in ultima zi, cand sa plecam, am fost sa predam cheia si dna de la receptie ne spunea noua sa mergem prin hotel sa o cautam pe femeia de servici, sa verifice camera (Noi sa o cautam?!?!) Noroc ca tocmai trecea pe acolo. La verificarea camerei, femeia s-a uitat peste tot, inclusiv in baie (ce puteam fura?!?) si a numarat cu insistenta prosoapele, pe care oricum nu le folosisem (avem prosoape aduse de acasa).

Restaurantul: curat, spatios. Este placut sa mananci afara, privelistea este minunata, dat fiind faptul ca hotelul este amplasat langa plaja, langa mare.

Program: masa de dimineata: orele 8 - 10 / pranzul 12:30 - 15 / cina: 18 - 20.

Mancarea: buna, insa nu este variata.

Exista acelasi meniu pregatit in fiecare zi. Am cautat sa mananc ceva fara carne la pranz si cu parere de rau spun ca nu am avut ce.

Mancarea este destul de scumpa. Am platit in jur de 65 lei / 2 pers pentru masa de pranz, in contextul in care, in afara hotelului gaseai autoserviri cu 15 -20 lei / meniul complet (supa, felul doi, desert, bautura).

Dimineata mancam in camera, dar pot sa va spun ca am tras un ochi si la preturile pentru mancarea de dimineata: 3 felii de sunca - 5 lei, un triunghi de branza topita 1,5 lei, cafeaua 5 lei, un dreptunghi cu gem / unt - 2 lei. Cam asa.

Daca mergeti, va sfatuiesc sa mancati in camera dimineata.

In afara orelor de masa, nu vi se serveste nici macar o cafea. Cel putin, noi asa am patit.

Plaja: Poti alege unde sa faci plaja, avand in vedere ca statiunea Cap Aurora este la o aruncatura de bat de Venus.

Noi am ales plaja din spatele hotelului. Apa nu este adanca, valurile nu te trag departe de mal, plaja are o portiune amenajata - pentru sezlonguri si o portiune neamenajata - pentru prosoape.

Este o portiune de plaja linistita, venind cei de la hotel, in mare parte, familii cu copii mici.

Era si un bar-terasa pe plaja, la cateva sute de metri.

Am avut ghinion si de cateva alge, insa apa era mult mai curata decat in Venus, unde algele erau proptite pe mal...

Seara veneau camioane care incarcau algele.

Plaja din Venus este mai populata, insa apa este mai adanca, intrarea abrupta, multe alge (dupa cum am spus) si f multe valuri.

Statiunea: In Cap Aurora nu ai ce vedea. Nu s-a mai investit, asa ca este o statiune "moarta".

Insa, ne-au placut Venus si Saturn, unde gasesti restaurante, cafenele, mini-marketuri, tarabe cu suveniruri, un mic parc de distractii (in Saturn), etc.

Daca aveti de gand sa va plimbati prin imprejurimi, nu recomand statiunea Neptun. Nu aveti ce vedea, iar terasele se inchid in jur de ora 11.

Per total, pentru persoanele cu un buget redus, asa cum am fost si noi anul asta, merita incercat.

Este un hotel cu foarte mare potential, cu o amplasare f buna, pacat ca nu este renovat.

Nu o sa revenim la acest hotel.

Trimis de corynateodora* in 11.08.14 10:35:58
    Validat / Publicat: 11.08.14 11:47:28

VIZUALIZĂRI: 3103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corynateodora*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.14 11:52:39]

@corynateodora: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

melena
    [11.08.14 16:11:34]

@corynateodora: tot sa mergi in asemenea conditii!!!???

xrazvanx*
    [18.08.14 15:28:11]

Totusi sper ca v-ati simtit bine cat de cat.

Intr-adevar, la o luna diferenta, cand am dat peste 2 hoteluri din Venus, m-am simtit ca si cum mi-am luat o teapa cu Onix.

Pana pe 30 iunie era 70 lei camera renovata si foarte aproape de plaja, deci puteam sa merg acolo, dar nu am stiut de oferta.

Intr-adevar, doar prin bilet de sindicat as reveni aici pentru ca este inclusa masa, dar altfel nu as mai calca pragul hotelului pentru ca am gasit alternative!

melena, xrazvanx*
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Onix Resort (ex Onix & Safir) [Cap Aurora]: