ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2014
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 12.07.09
JUL-2014

Prin Paris, cu dragoste

Acum cateva zile ne-am intors dintr-o minunata excursie la Paris. A fost atat de frumos, am vazut atat de multe si de minunate locuri, incat mi-e greu sa le pun in ordine. Oricum, voi face o trecere in revista scurta, in ideea ca va fi cuiva de folos, deoarece si eu, in proiectarea excursiei, m-am inspirat de experienta altora.

Asadar, am ajuns duminica seara pe Beauvois, apoi la Paris cu autocarul, dupa ce ne-am cumparat bilete si retur. Din prima statie de metrou ne-am luat bilete, dar si abonamentele Navigo Decouverte, pt. zonele 1-5, valabile de luni pana duminica si care ne-au scutit de orice stres al transportului.

Luni dimineata am vizitat Montemartre, Sacre Coeur, Place du Tertre, Moulin Rouge, iar seara Turnul Effel.

Marti, zi de Disneyland

Miercuri-dimineata am cumparat Paris Museum Pass pentru 4 zile- si am inceput cu Luvrul, picnic in Jardin des Tuileries, Musee de l Orangerie si plimbare pe Champs Elysees, pana la Arcul de Triumf (vizita)

Joi, Notre Dame, Conciergerie, Saint Chapelle, picnic in Jardin du Luxembourg, Pantheon, Sorbona, Pont Neuf, Pont des Arts, Musee D orsey

Vineri -Versailles si Parc des Prices-stadionul

Sambata- Opera Garnier, Galeriile Lafayette, Muzeul armatei cu Domul Invalizilor, si, din nou, Luvrul cu aripa pe care n-o vazusem miercuri (Richelieu)

Duminica dimineata-La Defense si plecarea acasa

Cred ca ati observat ca nu am prezentat deloc punctele vizate, in ideea ca sunt atat de cunoscute, incat nu mai e nevoie.

Am locuit in arodismentul 11, intr-un apartament frumos, confortabil si dotat cu tot ce-ti trebuie (apartament inchiriat din ianuarie), majoritatea cumparaturilor le-am facut din Monoprix (preturi foarte rezonabile)

Totul a fost atat de minunat, incat am senzatia ca am visat

Trimis de roxi-nico in 10.08.14 19:30:22
Validat / Publicat: 10.08.14 22:10:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxi-nico); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Jardin du Luxembourg

alinaro
[11.08.14 11:15:27]

@roxi-nico: Ma bucur ca v-a placut Parisul! Poza P03 este superba.

uve.got.mail
[14.08.14 10:50:50]

Buna,

urmeaza sa plecam si noi 4 zile intr-un city break la Paris la sf lui septembrie.

Prima zi va fi duminica - se poate cumpara cardul navigo decuverte pentru saptamana viitoare atunci?

Multumesc!

[14.08.14 14:57:43]

@uve. got. mail: da, va fi valabil de luni pana duminica urmatoare, doar ca n-o sa beneficiati de toate zilele. Intra pe ratp. fr si vezi ca au mai multe abonamente, poate gasiti ceva care se potriveste mai bine

octa65
[19.08.14 16:21:48]

va rog, daca se poate sa-mi spuneti cat costa transferul de la aeroport in oras si care este solutia optima pentru transportul urban; am citit f. multe review-uri si n-am inteles nimic (bine, sunt multe neactualizate); va multumesc si va doresc toate cele bune!

[19.08.14 18:21:29]

@octa65: transferul de la Beauvais la Paris (Porte Maillot) costa 17 euro de persoana, un drum, deci dus-intors 34 euro. La intoarcere, trebuie sa fii in Porte Maillot cu 3 ore inainte de decolarea avionului, oricum autocarele pleaca unul dupa altul, chiar daca ai pierdut unul pleaca (imediat ce s-a umplut) altul.

Noi am optat pt Navigo Decouverte pentru ca e valabil de luni pana duminica si l-am luat pentru zonele 1-5, care acopera tot Parisul dar si zonele limitrofe (Disneyland, Versailles, Fontanebleau) si pe care am dat 35 euro de persoana. (am luat de acasa poze tip buletin 2,5-3 cm, altfel le faceti acolo si costa 5 euro). La acest tip de abonamente platiti si cartela, tot 5 euro.

Intrati pe ratp.fr si veti gasi o multime de abonamente si impartirea orasului pe zone. Depinde foarte mult de cand ajungeti, cat stati si ce vreti sa vizitati (majoritatea atractiilor turistice sunt in zonele 1-3). Nu va stresati foarte tare, in Paris se circula usor.

octa65
[20.08.14 08:18:02]

buna dimineata!

multumesc mult pentru informatii; noi vrem sa mergem in septembrie 10-14 si nu vizitam disneyland, ci suntem interesate de cateva muzee si un concert; probabil vom face un tur al orasului hop-on hop-off si cam atat, deocamdata;

inca o data va multumesc si va doresc sanatate si cat mai multe review-uri!!!

[20.08.14 09:35:16]

@octa65: multumesc, de asemenea

geo10_75
[10.10.14 16:38:35]

Buna ziua puteti sa-mi spuneti si mie numele apartamentului pretul si cum pot sa iau legatura cu proprietarul. Va multumesc!

[10.10.14 21:22:39]

@geo10_75 - homelidays.com/hebergement/p6631180

Vacanta placuta!

mirela narcisa
[29.11.14 07:47:01]

Buna, puteti sa-mi spuneti va rog daca optez pt abonament pt zonele1-3, cat costa trenul pana la versailes? multumesc

alinaro, geo10_75, mirela narcisa, octa65, roxi-nico, uve.got.mail
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: