ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2014
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 10.08.14
AUG-2014

Plaja Rainbow din Eforie Sud, o oaza de liniste si relaxare

Dezamagita de plaja din Eforie Nord, ne-am relaxat pe plaja din Eforie Sud, plaja Rainbow sau Curcubeul, plaja pe care o frecventam deja de trei ani consecutiv si revenim de fiecare data cu mare drag.

O recomand turistilor care doresc sa de linisteasca sa auda doar valurile marii. Plaja este foarte frumos amenajata, poti sta pe sezlong la umbreluta de stuf. (Tin sa subliniez ca pretul e de 15 ron toata ziua!) sau pe cearceaf fara sa te izgoneasca cineva. Toaleta de pe plaja este foarte curata.

Terasa este frumos amenajata, curata, personalul foarte amabil si receptiv. Mancarea este extraordinara si proaspata si la pret foarte bun, tinand cont ca e o terasa pe plaja. Aici te poti delecta cu cocktail-uri pe toate gusturile sau limonade care te racoresc.

Aceasta plaja este o oaza de liniste, o recomand cu drag si vom mai reveni!

Bravo personalului si adminitratorului acestei plaje! Totusi se poate si in Romania, pe litoral!

Trimis de roxana_arad in 10.08.14 18:48:05
Validat / Publicat: 10.08.14 22:05:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 7405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana_arad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja Rainbow din Eforie Sud. Se situeaza chiar intre statiunile Eforie Nord si Eforie Sud. Ca punct de reper este langa Plaja Azur din Eforie Sud.

maria55 † [11.08.14 22:24:19] »

@roxana arad, desi sunt localnica, pina azi nu am avut curiozitatea sa vizitez aceasta plaja chiar daca aproape zilnic trec pe langa ea in drumul meu spre Nord.

A contribuit si faptul ca anterior aparitiei acestui review, copiii mei imi povesteau ca atunci cand timpul le permite, aceasta este plaja lor cea mai draga, din aceleasi considerente ca ale tale.

Azi, am oprit si stii ca drumul cel lateral care este paralel cu DN-ul nu e chiar grozav si totusi... parcare monitorizata video, o intrare superba, o plaja cu un nisip fin, etc., fara a mai repeta ceea ce deja ai scris!

Este un loc unde chiar poti sa te destinzi si surprinzator desi stiam de existenta lui, iata ca tu ai reusit sa ma convingi pe mine, care locuiesc la mai putin de 1,5km., in loc sa fac eu asta pt turistii care aleg statiunea Eforie!

Maine, sunt acolo, cu un aparat foto si am sa detaliez...

florentinadobre [16.08.14 22:37:35] »

Buna seara,

Imi puteti spune cum ajung la aceasta plaja?

Multumesc mult!

roxana_arad [16.08.14 22:45:17] »

@florentinadobre: este intre Eforie N si Eforie Sud. Se iese din Eforie Nord pe soseaua cu Lacul Techirghiol si se merge intre Eforie Sud. Pe partea stanga langa Plaja Azur careia i se vede denumirea de pe sosea este plaja Rainbow sau Curcubeul. Este in stanga plajei cu denumirea Azur unde intri in curte. Are o intrare mica si parcarea e cu pietricele

maria55 † [17.08.14 00:34:06] »

@florentinadobre: daca ne spui unde esti cazata, Eforie Nord sau Eforie Sud, vom putea sa te indrumam mai bine...

florentinadobre [18.08.14 14:08:57] »

@maria55: In Eforie Sud, la un hotel pe faleza.

maria55 † [18.08.14 19:11:44] »

@florentinadobre: daca sunteti in zona Flamingo, in mai putin de 15min, pe jos ajungeti la aceasta plaja deosebita. Maxim 15min... treceti pe langa Sanatoriul de Reumatologie si Ortopedie, Tabara internationala, plaja Azur si... GATA!

abm [30.01.15 20:38:56] »

@maria55: buna seara. Am citit acest rewie si as vrea sa va intreb daca stii cazare in apropiere. Cazare la vila. Multumesc

maria55 † [30.01.15 21:01:19] »

@abm - cazare in apropiere... nu prea... un hostel"Domino" insa nu-l recomand... a scris despre el @ariciu, documenteaza-te.

Acum pt a intelege mai bine:

- aceste plaje amenajate, Rainbow, Azur, etc., sunt intre Eforie Nord si Eforie Sud.

- distanta intre cele doua, aprox. 2,5km

- din orice directie, vii, fie din Nord, fie din Sud ai aprox. 1km ceea ce inseamna 10-15min mers pe jos.

- cazare cauta in extremitatea sudica a statiunii Eforie Nord sau in extremitate nordica a statiunii Eforie Sud, pt a te incadra in aceasta distanta.

- DN 39 este paralel cu aceste plaje, googaleste si te descurci...

- este portiunea cu cea mai buna, linistita, frumoasa plaja.

- ai oportunitatea sa te cazezi chiar la plaja Azur, vecina cu plaja Rainbow, are si spatii de cazare, insa nu-l recomand fiind, dupa parerea mea prea scump pt ceea ce ofera!

- orienteaza-te spre o locatie din Sud, imi pare mai scurt drumul, daca alegi zona Flamingo.

- cere-mi parerea despre oricare locatie gasita de tine si am sa te ajut cu recomandare... sau nu!

abm [30.01.15 22:58:59] »

@maria55: multumesc mult. Da am vazut pe booking ce preturi mari au la Azur (la cazare). As vrea ceva in Eforie sud din ce am citit aici pe Afa e o statiune mai linistita decat nordul. Vila cu curte loc de joaca curatenie.

maria55 † [31.01.15 05:36:20] »

@abm - incearca Complex Briza Mari... daca bine tin mnte a scris @adri nico si are poze postate...

- este la 100m de mare (plaja)

- preturi decente

- gradina, alei, multe flori, piscina.

- de aici pina la Rainbow... 10min pe jos... o plimbare... iar pina pe plaja din Sud 2min...

Pretul unei camere undeva la 80-100 ron/zi in plin sezon, in iunie 60-70 ron... nu sunt f sigura dar anul trecut cam acestea erau preturile...

abm, florentinadobre, maria55, roxana_arad
Alte impresii din această RUBRICĂLa plajă în Eforie Sud: