ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Hotel Smarald nu e ceea ce arata pozele din prezentare

Am ramas cu un gust amar si in aceasta vara referitor la ceea ce inseamna turismul romanesc pe litoral. Am ales Hotelul Smarald din Eforie Nord pentru ca a avut cea mai convenabila oferta de pret cat mi-a placut prezentarea hotelului... dar cand am ajuns la el am fost profund dezamagita. Ca locatie este la capatul statiunii inspre Constanta, asezat intr-un loc inghesuit intre doua hoteluri. Ce sa zic de parcare privata! De fapt este o curte neamenajata, foarte mica!

Cand am ajuns la receptie am fost surprinsa cand am primit camera la parter. Eu am facut rezervare cu o luna inainte si am specificat ca doresc camera twin cu balcon si vedere la mare! Mi s-a spus clar ca nu mai au camere cu vedere la mare, desi in descrierea hotelului scrie ca TOATE camerele au vedere la mare si balcon! Am asteptat vreo 15 min cand a venit un domn sa verifice daca eu intr-adevar am solicitat camera cu vedere la mare. Mi-a verificat factura proforma si mi-a zis ca pe factura nu scrie ca am vedere la mare! Dar pe factura nu era specificat nici ca avem mic dejun, desi in rezervarea hotelului am aparut ca suntem cu mic dejun! Asta a fost scuza puerila pe care am primit-o. Astfel ne-am ales cu o camera la parter. Camera era spatioasa, cu paturi mari, dar curatenia lasa de dorit. Pacat, ca e un hotel frumos amenajat, dar nu e intretinut! Paturile au niste saltele foarte tari, ca si scandura imposibil sa poti dormi! La baie, bazinul era stricat si nu puteai trage apa la toaleta, iar la dus bateria curgea incontinuu. Curatenia se facea zilnic, dar la suprafata, caci oglinda a fost nestearsa 6 zile cat am stat noi acolo, de praful din camera ce sa mai zic!

Tot in descrierea hotelului se specifica ca plaja se afla la 80 de m. Care plaja dragilor? Ce aveti voi in fata hotelului nu o poti numi plaja! Este o mizerie! Ce sa mai zic de faptul ca daca vrei sa ajungi la aceasta ,,plaja'' ai de mers aproape 1 km ca sa cobori faleza. 80m sunt daca treci direct peste scaietii si buruienile de pe faleza.

Eu am o recomandare pentru cei care opteaza pentru mic dejun, mai bine refuzati! Pur si simplu e deplorabil, mai bine nu l-ar da, pentru ca turisti care merg acolo nu cersesc sau nu merg la miloaga administratorului! Totusi putin respect dragilor pentru cei care va calca pragul! Desi este minimal, nu ai ce sa alegi e si de proasta calitate. Ce sunca! Sunca e parizer feliat, cascavalul e sintetic de cea mai proasta calitate. Salamul la fel, cel mai ieftin. Omleta era preparata cred cu apa caci nu avea niciun gust. Alte ,,bunatati'' care oferea acest hotel la micul dejun erau: cremwursti, rosii, castraveti statuti, pepene verde si galben, lapte fiert, ceai, cafea cu zat, gem, miere, unt cu gust de folie de aluminiu, paine, cereale de cea mai joasa calitate. Acesta era mic dejunul la un hotel de 3 stele.

E foarte trist pentru ca totusi e un hotel clasat la trei stele. Desi am vazut pe site ca unii au laudat acest mic dejun cat si cazarea, eu nu pot spune decat ca ,,omul sfinteste locul''. Totul depinde de cerintele si pretentile fiecaruia si de nivelul fiecarui om.

Referitor la statiune, am remarcat multa mizerie, multa galagie si tiganie.

Personal nu voi mai calca in acest hotel niciodata, desi suntem o familie care daca mergem undeva si ne simtim bine, revenim cu mare drag.

Trimis de roxana_arad in 10.08.14 18:27:42
Validat / Publicat: 10.08.14 22:03:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Am fost la plaja Curcubeu (Rainbow beach) dintre staiunile din Eforie Nord si Eforie Sud. Este o plaja privata pe care o recomand cu drag tuturor celor care pasesc pe litoralul romanesc. Servicii impecabila si preturi de bun simt. Mancare proaspata si la pret bun la terasa plajei. Personal amabil si deosebit de ospitalier.

VIZUALIZĂRI: 2609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana_arad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa curgea bateria de la dus la Hotel Smarald din Eforie Nord.

webmaster20*
[10.08.14 22:03:33]

@roxana_arad: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[10.08.14 23:50:32]

@roxana_arad: ce reprezintă valoarea trecută la PREŢ SEJUR - "210 ron"?

[11.08.14 13:27:42]

@roxana_arad: Buna ziua!

Daca cititi impresiile mele de la acest hotel, ve-ti vedea ca am dat amanunte despre camera cu vedere la mare.

Am platit mai mult la agentie pentru ea si era scris in vaucher despre acest lucru.

Deci, cititi ce am scris.

[11.08.14 13:29:52]

@webmasterX: 210 ron pe noapte

[11.08.14 13:36:32]

@dorinakiss: Eu am mers direct prin hotel. Am vorbit direct cu administratorul sau patronul hotelului nu stiu exact. Dar avansul l-am platit prin ordin de plata pe numele acelui domn. Asa am primit factura proforma.

Initial pretul a fost mai mare pe camera, dar pentru ca am fost deranjata ca nu mi s-a oferit ceea ce mi s-a promis mi-au facut o reducere ca sa tac.

Dar vreti sa spuneti ca micul dejun a fost ok, la nivelul unui hotel de trei stele?

[11.08.14 15:50:00]

@roxana_arad: Pai acuma ce isi face omul cu mina lui se numeste lucru manual, facut ptr. sine.

Daca veneai pina in Arad si apelai o agentie de turism, poate aveai pe cine sa tragi la raspundere. Asa... precum ai spus "a avut cea mai convenabila oferta" (la telefon), dar si serviciile, conditiile si restul minciunilor care le posteaza pe internet sint pe masura.

Chiar te compatimesc la 210 lei pe camera. Eu in situatia asta cred ca m-as revolta prima data pe mine si in continuare pe altii.

Daca era biletul prin sindicat sau casa nat. de pensii intelegeam, dar a fost alegerea ta libera. Stii cum este proverbul la romani "domnia si prostia se plateste ".

Eu te cred in tot ceea ce ai spus, si chiar te compatimesc, la ce pret ai platit si ceea ce ai primit. Pe viitor sper sa ai inspiratie mult mai buna, in alegerea pe care o faci.

[11.08.14 15:50:07]

@roxana_arad: Era suficient si se aduceau alte platouri atunci cand se goleau sau la cerere. Va rog sa-mi cititi articolul.

[11.08.14 16:57:50]

@dorinakiss: Mai frate, tu insisti cu " articolul " tau de anul trecut. O. K. asta a fost anul trecut. Am citit " articolul " tau... dar tot de anul trecut... Scrie un "articol" din 2014, sa ne formam si noi o parere mai concludenta. De unde stii tu cum sta treaba cu platourile anul acesta? Ce sa zic de disparitia plajei de la Eforie Nord ! Hai sa fim seriosi ! Ai promis in incheiere ca revii ! Eu astept "articolul "de anul acesta ! Bafta !

[11.08.14 17:27:27]

@cocan: De ce nu te duci tu la acest hotel si sa vezi dupa aceasta experienta si plaja de la Eforie Nord?

Poate te ajuta la ACESTE COMENTARII atata timp cat tu nu ai fost acolo!

[11.08.14 17:47:18]

@dorinakiss: S-o crezi tu! altfel nu intram in comentarii, unde nu am fost si nu stiu.

Oricum eu astept vesti noi, la cald din acest an. Ai promis ca revii! cu un nou "articol".

Poate chestia cu platourile, nu mai este valabila anul acesta, ce zici, intri in "hora "cu un "articol "mai recent.

[11.08.14 22:48:45]

@cocan: Sa nu crezi ca daca mergi printr-o agentie de turism nu poti sa nu o patesti! Aici e vorba de serviciile de pe litoralul romanesc care sunt ingrozitoare indiferent ca mergi prin agentie sau prin hotel sau individual.

Crezi ca daca mergeam ori prin agentie ma cazau in alta parte sau imi dadeau banii inapoi. Nu! Am mai experimentat si sejururile prin agentii!

Eu atat te sfatuiesc: nu te duce la acest hotel chiar daca are poze frumoase in prezentare si impresii frumoase din alti ani.

O fi fost el cool mai demult dar nu si in anul acesta!

[12.08.14 01:09:45]

@roxana_arad: Asta cu agentia o crezi tu, daca mergeai prin agentie aveai si contractul cu turistul. Simplu il citeai, aplicai si totul cred ca era mai in regula. Eu te cred ce spui, dar tu ai ales hotelul respectiv, si nu la recomandarea mea. (ce vina am eu in alegerea ta). Prin hotel cred ca nu am mers niciodata, nici macar nu am habar cum se merge prin hotel, nici nu ma bag. Cred totusi ca daca veneai pina in Arad si cumparai biletul de la o agentie de turism, puteai sa si reprosezi cuiva. Asa prin hotel sau individual, cred ca numai tie poti sa- ti reprosezi. Stii cum e vorba aia "scumpul da lenesul alearga ". Eu te cred cu hotelul, nici nu spun nimic la ceea ce ai scris tu, dar nici nu ma acuza pe mine de oferta cea mai convenabila ptr. tine. A fost alegerea ta si ti-ai asumat riscul. Multa bafta in continuare si promit ca o sa tin cont de sfaturile tale.

[12.08.14 08:49:18]

@cocan: Cred ca e o neintelegere cu ce te-am acuzat eu pe tine de oferta mea? Esti cumva de la vreo firma de turism? Eu nu acuz pe nimeni si nu m-am plans. Am vrut doar lumea sa stie adevarul despre acest hotel, cum de altfel sunt toate hotelurile de pe litoral indiferent daca au 3sau 4 stele. Servicile la noi sunt deplorabile pe litoral si nu se pot compara cu celelalte zone din tara.

[12.08.14 10:58:14]

@roxana_arad: Nu sunt de la vreo agentie, nu am legatura cu firme de turism, dar nu putem generaliza serviciile, chiar daca sunt deplorabile. Eu asta am vazut anul trecut. Poate s-au mai degradat serviciile, cu toate ca acest hotel s-a deschis de 4-5 ani, dar fuga dupa profitul mare si rapid mai erodeaza notiunea de ''clientul nostru, stapanul nostru''.

[12.08.14 11:10:29]

@dorinakiss: Scuze dar mesajul nu era pt tine ci pentru cocan care tot ma ia cu agentiile lui. Indiferent prin ce te duci din moment ce platesti trebuie sa ti se ofere ceea ce ti se promite.

[12.08.14 14:23:09]

@roxana_arad: In sfirsit te-ai prins. Asta este diferenta intre agentie si mersul direct prin hotel. Cind mergi prin agentie semnezi un contract (cu agentia), iar nemultumirile la fata locului le poti adresa si agentiei. Ea are un contract cu unitatea hoteliera respectiva. Tu poti sa soliciti banii inapoi, iar in continuare, se regleaza conturile intre agentie si hotel. Daca te cazezi pe vorbe cu directorul, managerul, receptionera et..., nu ramine nimic scris din discutie. Pe urma poti sa aduci toate reprosurile unitatii de cazare respective, ca si ea la rindul ei o sa gaseasca numai scuze (gen nu v-am promis, nu v-am spus asa ceva etc...). Intradevar, pretul prin agentie este mai mare, ea percepe comision. Pentru linistea sufleteasca nu sint agentiile mele si nici nu am nicio agentie de turism. Eu v-am spus chestia aceasta ca si o recomandare, nu este obligatoriu sa o si agreati. Referitor la hotel, nu ma bag, va doresc sa aveti pe viitor mai multa inspiratie in alegerea pe care o faceti. Multa bafta in continuare.

cocan, dorinakiss, roxana_arad
Alte impresii din această RUBRICĂSmarald Hotel: