ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2014
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 10.08.14
MAY-2014

Frumos

Am ajuns la hotel seara, cu transferul de la aeroport. Desi distanta de la aeroport este mica (insula in sine este foarte mica), am facut destul de mult, cam 1 ora, intrucat am fost lasati uiltimii, traficul este intens mai ales in orasele din zona Valettei, iar strazile sunt intortocheate.Pe drum nu prea am vazut plaje, numai maluri stancoase. In schimb, cand am ajuns la hotel, supriza! Chiar vis-a-vis de hotel, plaja cu nisip (nisip fin!).

Ne-au cazat imediat. Intrucat anuntaseram ca suntem in luna de miere, in camera am regasit petale de trandafir, sampanie si cos cu fructe. Foarte frumos din partea lor.

In camera mobilier nou nout si modern, in stil marinaresc, decor cu alb si albastru. (am avut camera cu vedere la mare, mai scumpa ccu 10 euro/ zi decat cea standard). Patul foarte mare, baie foarte mare, cu cada, balcon foarte mare, cu 2 sezlonguri si o masuta si vedere catre mare. Am folosit gratis seiful. Camera avea si aer conditionat si ventilator agatat de tavan. Curantenia se facea zilnic in camere, exemplar.

Mancarea foarte variata, fructele de mare nu lipseau, multe feluri de peste, porc, pui, salate, tot felul de garnituri, fructe, cel putin 4-5 feluri de prajituri. Vinul suprinzator de bun (de obicei vinul la dozator de la AI lasa de dorit, dar aici a fost o exceptie). Dimineata, mic dejun englezesc sau mezeluri, brazaturi, lapte, iaurturi, cereale, unt de arahide etc. De toate pentru toti.

Sunt mai multe restaurante cu specific (italian, brazilian, mediteranean, asiatic, jungle-pentru copii), care necesita rezervare in prealalbil. Poti face rezervare la toate, de cte ori vrei, nu este limita. Noi am mancat la asiatic, brazilian si mediteranean. De mancat se mananca oricand (gustarile intre mese sunt consistente) asa ca puteam pleca linistiti in excursii si vizite, chiar daca ratam masa de pranz, intrucat si la 3-4-5 dupa amiaza gaseam ce sa mancam.

Hotelul are o piscina mare, pentru adulti si copii si inca o piscina mai mic, separata, unde au voie doar adultii (e o zona linistita, de relaxxare). Noi am stat la piscina mare, unde era si animatia. Sezlonguri foarte multe, nu mai avut probleme s gasim liber, cu toate ca hotelul era aproape plin. Nu am intalnit absolut deloc turisti romani. Numai cativa barmani si chelneri. Turistii erau majoritatea britanici, dar si belgieni, francezi etc. Foarte civilizati. La barul de la piscina, bauturile foarte bune. O lista de vreo 10 cocktailuri. Nu le faceau foarte tari, dar daca doreai puteai cere acest lucru. Pentru prosoape la piscina platesti garantie la magazinul hotelului, pe care o recuperezi ulterior. In fiecare seara echipa de animatie (in proportie foarte mare entertaineri sud americani) oferea spectacole foarte interesante cu coregrafii tematice si muzica live.

Hoteluil este destul de departe de oras (cam 20 min de mers pe jos - se urca). Orasul in sine nu este foarte interesant. Are in schimb o catedrala mare si frumoasa. Chiar vizavi de hotel este statie de autobuz. Un bilet costa 1.5 euro si il poti folosi intreaga zi, indiferent de cate ori calatoresti.

Plaja Paradise Beach este aproape de hotel (cateva statii), dar si Popeye's Village, care merita vizitat. Noi am inchiriat biciclete de la hotel si am venit aici. Plaja de la hotel este cu nisip, dar este vant. (e super pentru iubitorii de sporturi nautice). Am fost la Blue Lagoon in Comino, capitala Valetta si capitala veche Mdina, toate merita vizitate. Si, pentru tineri, de mers in St Julian's, un loc cu multe cluburi, baruri, un mall cu de toate, foarte animata statiunea.

In concluzie foarte bun hotelul. Singurul dezavantaj, ca sa zic asa, este ca in princpiu trebuie folosit autobuzul ca sa pleci de acolo. In rest super ok. Recomand!

Trimis de trofin.andreea in 10.08.14 10:30:27
Validat / Publicat: 10.08.14 13:07:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trofin.andreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[10.08.14 12:02:09]

@trofin. andreea: Bun review de debut! Bine ai venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

trofin.andreeaAUTOR REVIEW
    [10.08.14 23:11:29]

@webmasterX: Bine v-am gasit! Pozitionarea este ok!

narcisafl
    [11.11.15 12:43:03]

@trofin. andreea - frumos! ce poti sa spui de plaja? apa e adanca? cat costa umbrela si doua sezlonguri?

trofin.andreeaAUTOR REVIEW
    [13.11.15 13:48:12]

@narcisafl: Buna Narcisa. La plaja de langa hotel, intrarea in mare era lina, iar nisipul fin. Nu am inchiriat umbrele/sezlonguri, am stat pe prosop (mai erau persoane care au procedat asa). La Paradise Beach am inchiriat 2 sezlonguri, au fost 3euro fiecare, fara umbrele.

O zi frumoasa!

narcisafl
    [13.11.15 14:23:51]

@trofin. andreea - Multumesc, Andreea! Daca pe parcurs mai am neclaritati, iti cer lamuriri. Un we frumos si tie!

narcisafl, trofin.andreea
    Alte impresii din această RUBRICĂSeabank Hotel [Marfa]: