ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2009
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2009

Un concediu reusit si ieftin

In vara asta am fost in Alanya la hotelul Galaxy Beach Hotel de 4 stele.

In cei 580 de euro a intrat: avionul Iasi - Antalya -Iasi (cafea sucuri mincare in avion), transportul cu microbuz aeroport - hotel - aeroport (130km), 7 nopti de cazare in regim all inclussive, taxa de aeroport.

Hotelul se afla la 25 m de plaja, de partea cealalta a strazii care se traverseaza printr-un tunel (nota 10, 0 risc de accidente), are plaja proprie, paturi umbrele, gratis. Mai are si 2 piscine, una adulti, una copii, cu paturi, umbrelute si bar.

Camerele sunt dotate cu frigider, AC,TV , baie cu dus si feon, balcon (prin arhitectura hotelului, toate camerele au vedere la mare), apa calda non stop.

Masa se serveste in sala de mese de la etajul 6, de unde ai o priveliste superba.

Ce inseamna all inclussive la hotelul asta: - trei mese pe zi in regim bufet suedez, cu aproximativ 30 de sortimente la fiecare masa (deci ai de unde alege). Bauturi: ceai, cafea, bere (slab alcoolizata), vin alb, vin rosu, votka, uzo (raki) ; 8 feluri de suc, toate disponibile in cantitati nelimitate atit in timpu mesei, cit si la barul de la piscina in intervalul 10:30 - 23:00.

Au si o scena, unde seara organiseaza diverse programe de animatie, muzica, jocuri, dans, care tin doar pina la ora 23 (deci ne putem odihni), dupa care se muta distractia intr-un club din apropiere.

Plaja este foarte curata, din nisip si pietricele, apa este foarte curata; problema este pentru cei ce nu stiu sa inoate deoarece este adinca inca de la mal (in 5-6 metri este peste cap).

- lucruri care m-au impresionat: curatenia, punctualitatea, serviciile

- ce nu mi-a placut: foarte multi rusi si nordici, deci mai tot personalul vorbea ruseste si nemteste; engleza... nu stia toata lumea, si care stia cit decit era la un nivel foarte slab, si trebuia sa repet de doua, trei ori cu semne si gesturi ca sa ma fac inteles.

Pe scurt: la banii astia totul a fost la superlativ.

Ar mai fi multe de spus, dar nu vreau sa plictisesc. Pt cei interesati stau la dispozitie si cu alte informatii.

P.S. nu ocoliti excursia la Pamukkale: este ceva de vis si are ghid roman.

Trimis de mario 110 in 03.12.09 10:54:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 8650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balconul nostru (et 1)

[30.03.10 13:40:28]

Pt Mario

Ana este numele meu si intamplator am o oferta de concediu la hotelul Galaxy beach unde ai fost si tu.

Ai putea sa -mi dai cateva detalii ref. la temperatura -biletul e din 08.07.2010, daca zona nu e prea poluata avand in vedere ca trece acea autostrada ,cum e mancarea si tot ce ti se pare ca ar putea interesa.

Astept un semn.

Cu multumiri

Ana

[31.03.10 11:23:59]

- zona mult mai putin poluata, deoarece este mult, mult, mult ....... mai putin circulata fata de orice statiune din romania, fie de la mare sau de la munte?

- mincarea este foarte variata, pe toate gusturile, ai de unde alege.

- berea este slaba, deci poti sa bei la nesfirsit ( nu exagerez deloc) nu se va intimpla nimic; pentru cei ce vor sa simta gradele alcoolice, este votca si raki (ouzo). nu recomand vinurile, nici cel alb, nici cel rosu: sunt mai mult decit seci, sunt acre de-a binelea.

- cafeaua este buna, ceaiurile deasemenea, sucurile sunt bune pentru niste sucuri la dozator.

- nu cumparati suveniruri din holul hotelului (chiar daca va face capul mare ca va face un pret bun); in spatele hotelurilor gasiti citeva bazare, cu preturi muuuuult mai mici, si nu va sfiiti sa negociati.

- recomand excursia la pamukale; in cadrul acestei excursii veti face o vizita si la un atelier de prelucrare a onix-ului; nu cumparati de aici, pentru ca gasiti aceleasi lucruri la bazarele de care va spuneam( chiar daca va spune ca aici e pret de fabrica si va mai face si reducere de 20%).

- in acea perioada este cald, dar in camera aveti aer conditionat care face treaba buna.

- aveti frigider in camera, dar nu va puteti baza pe el pentru ca daca nu sunteti in camera si nu aveti brelocul de la cheie pus la locul lui intr-o fanta, este oprit tot curentul electric.

Daca mai vreti sa stiti ceva, va stau la dispozitie.

Concediu placut.

[08.04.10 15:36:14]

Multumesc, Mario ai fost foarte prompt. cu informatiile. Foarte greu ne hotaram la care hotel sa mergem. Daca esti amabil as vrea sa stiu daca camerele si balconul sant suficient de spatioase, in piscina aceea se poate face baie, o vad destul de mica, cat costa o excursie la pamukale, banuiesc ca au mancare calda si variata si daca se primeste apa plata la camera sau trebuie sa te descurci.

Cred ca vom merge in luna mai tu cum te-ai descurcat cu caldura in iulie??

Culeg informatii ca sa ma pot hotari intre 4* sau 5*

Cu multumiri,

Ana

[09.04.10 09:54:24]

4* sau 5*? depinde de pretentiile fiecaruia.

pentru noi, acest hotel ne-a satisfacut in proportie de 98% (intotdeauna este loc de mai bine, nu? ).

- La fiecare masa sunt 4 - 5 feluri de mincare calda si o gramada de salate, legume proaspete si prajite (vinete, ardei, rosii, masline, etc), 7 - 8 deserturi (diverse prajiturele foarte dulci), pepene verde si galben la discretie. cafea, ceai la discretie.

- apa nu este in camera, dar in hol si la piscina era apa la butoaie de plastic cu racitor (cum se gaseste si la noi in farmacii de exemplu), de unde poti sa bei, iar multa lume am vazut ca-si lua in sticle si duceau in camera (eu eram la etajul 1 chiar linga scari si preferam sa cobor sa beau bere).

- cu caldura ne-am descurcat bine: in camera aerul conditionat isi facea treaba, iar pe plaja isi face treaba briza marii; cind ne supraincalzeam, faceam baie fie in mare, fie in piscina, fie un dus.

soarele este foarte puternic intre 12 si 17, de aceea e mai bine sa stati in camera sau sa faceti cumparaturi la bazarele din spatele hotelurilor.

- excursia la pamukkale a costat 55 de euro de persoana si credeti-ma ca a meritat fiecare banut; ghidul este doamna Maria, o romanca casatorita si stabilita acolo, deci toate explicatiile le aveti in limba romana). vorbiti de seara la va lase mancarea de dimineata la receptie. in cei 55 de euro aveti incluse toate taxele la toate obiectivele turistice si masa de prinz care este deasemenea foarte bogata si variata, dar atentie: nu aveti si bauturile, deci trebuie sa vi le cumparati de pe drum de la magazine, pentru ca aici unde mancati sunt foarte scumpe.

- piscina este mare, aveti unde innota (adincimea este cam de 175-180 cm) ; vi se pare mica pentru ca este sub forma de L si nu o vedeti toata (voi cauta o poza din sala de mese de la ultimul etaj, poate se vede mai bine). au si o piscina pentru copii: 40 de cm adincime.

- camera nu este foarte mare (~2, 8/4m+ 2m holul) dar cel mai important este ca nu este inghesuita; 2-3 oameni stau lejer. balconul este si el suficient pt 3 oameni sa bea cafeaua sau sa joace carti.

- important: dati bacsis (1-2euro) baiatului care va duce bagajul in camera, si va va da telecomanda de la aer conditionat in mana, sa faceti ce setari vreti dumneavoastra. altfel telecomanda sta intr-o cutie ce are doar o gaura pentru oprit/pornit, aerul conditionat fiind programat pe o trepta economica de functionare (si insuficienta desigur).

concediu placut si sanatate multa.

[09.04.10 14:40:12]

Multumesc,

5* inseamna cel putin 100 euro /pers mai mult. si chiar ma intreb daca merita. E adevarat ca si conditiile par a fi mai bune, ideea e ca sant ft multe oferte dar prefer sa ma duc intr-un loc despre care mai stiu cate ceva, n-am chef de surprize (unii au avut parte si de asa ceva)

Am inteles ca la piscina este bar-ce se poate servi? si banuiesc ca e gratuit, nu??

Excursia se plateste acolo? (in Grecia am platit excursiile la agentie)

Hotelul e undeva la periferie? sant magazine ai unde sa mai iesi??

Repartizarea in camere cum se face? ai un ghid care te asteapta sau...

Am cam multe intrebari, nu??

pisicamita
[09.04.10 20:27:07]

deci, dupa ce iesiti din aeroport va asteapta oameni ai agentiei, vorbitori de limba romana, care va intreaba statiunea si hotelul si ei va zic numarul microbuzului sau autocarului in care sa va urcati.

- in masina respectiva este si un ghid vorbitor de limba romana, care va pune la curent cu absolut tot ce trebuie sa stiti, va da un plic cu pliante despre excursii (sunt mai multe; pamukkale am ales eu la indicatia unui prieten si n-am regretat).

- ghidul respectiv va duce la hotel, va cazeaza, si nu pleaca pina cind nu aveti la mina banderola cu all inclussive si nu vine baiatu' sa va ia bagajul. daca aveti oarece preferinte la camera, e bine sa vorbiti cu el sa va aranjeze la receptie.

- a doua zi aveti intilnire cu ghidul local, care va prezinta excursiile cu lux de amanunte si tot la el faceti inscrierile si plata. eventuale reclamatii, sau pretentii pe care le aveti e bine sa le faceti la el si el va aranjeaza; este deasemenea vorbitor de limba romana. receptionerii nu prea stiu bine engleza si cit nu inteleg, cit se fac ca nu inteleg, mai bine vb cu ghidul local care va da si un numar de telefon. noi n-am avut a reclama nimic, v-am spus doar in caz ca...

- barul de la piscina se deschide la ora 10, nici o secunda mai devreme.

aici puteti servi gratuit: cafea, capucino, ceai, sucuri la dozator, cola, fanta, bere, vin alb, vin rosu, votca, raki (ouzo), un fel de wisky, toate in cantitati nelimitate.

Sincer, daca nu sunteti fumator, nu aveti pe ce cheltui banii; inafara de suveniruri, bineinteles, pe care racomand sa le cumparati din bazaruri. exemplu de pret: o narghilea in cutie de aluminiu costa 50 de euro, dar prin bunavointa vinzatorului v-o lasa la 45 - 40 de euro, in holul hotelului; aceeasi narghilea o iei ci 15 - 20 de euro in bazar.

nu faceti toate cumparaturile odata; programati-le pe 2-3 zile si la urma aveti reducerile cele mai mari( daca cumparati din acelasi loc desigur)

- nu cumparati aur pentru ca este mult mai scump; au niste modele dragute, dar asta nu justifica preturile exagerate.

Mircea86*
[09.05.10 12:47:29]

Pentru Laszlo, ai grija ca omu a spus ca la cat a platit s-a simtit bine. Asa ca depinde ce pretentii ai tu. Hotelul este pentru un sejur economic. Si nu confundati 5* din Turcia cu 5* de lux . Sunt hoteluri de 5* care arata ca cele de 3* la noi.

[10.05.10 08:53:54]

asa este; Mircea86 a punctat foarte bine.

la banii care i-am dat am avut conditii decente nu lux, mincarea buna si destula dar sala de mese este o sala de mese ca de cantina nu un restaurant luxos; voi posta o poza pentru edificare.

pingo_doce
[14.06.10 18:29:26]

mario,te rog scrie-mi intr-un mesaj privat de la ce agentie ai cumparat ceasta excursie.

multumesc

[14.06.10 18:51:03]

@bridusas; iti scriu cu placere daca iti activezi optiunea sa primesti mesaje private; am incercat si nu ti-ai activat optiunea inca.

pingo_doce
[14.06.10 18:55:00]

e ok. am activat optiunea!

coraliadan
[14.08.10 22:14:43]

Pentru Ana.

Sunt Cora si doresc sa stiu cum a fost concediul tau.

Plecam si noi pe 03.09.2010. Multumesc.

coraliadan, laszlo, mario 110, Mircea86*, pisicamita
Alte impresii din această RUBRICĂGalaxy Beach Hotel [Mahmutlar]: