ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2014
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 22.07.11
JUL-2014

Dezamagitor

Amagit de toate impresiile bune postate aici despre aceasta locatie, mi-am planificat un sejur de 5 zile impreuna cu sotia. Cum sunt adeptul treburilor planificate din timp, am facut rezervare cu trei luni inainte punand la punct cu proprietarul, telefonic, toate detaliile referitoare la camera pe care o voiam adica sa aiba balcon, baie si sa fie spatioasa. Dupa ce mi-a confirmat ca dispune de o camera conform dorintelor mele, am bifat activitatea de rezervare ca reusita. Cu aproximativ doua saptamani inainte de data rezervarii, am revenit cu un telefon la pensiune pentru a confirma ca sosim la data stabilita.

Cu mare nerabdare de a ne incepe prima experienta in apuseni, am ajuns in jurul orelor 18.00 la mult laudata pensiune "Casa de Piatra". Aici, cu multa amabilitate ne-a asteptat gazda la sosea cu un jeep pentru a ne trece peste raulet cu arme si bagaje. Ajunsi pe celalalt mal ne-a izbit peisajul dezolant din "curtea" pensiunii: diverse obiecte aruncate care incotro, un balansoar antic, un gratar metalic cam de aceiasi varsta plus alte aspecte "placute" ochiului.

Dar surpriza surprizelor, cand am mers sa ne arate mult dorita si discutata camera spatioasa si cu balcon, am fost condusi catre o incapere care rivaliza ca spatiu cu o cuseta de tren, iar ca temperatura ambientala cu o sauna.

La vederea acestei incaperi am ramas socat si bineinteles am cerut socoteala gazdei care a inceput sa faca fete-fete sa se balbaie si sa rasfoiasca un caiet slinos pe care chipurile trecea rezervarile facute. Dupa o rasfoire mai atenta a acelor inscrisuri, am dat intr-un final de numele meu plimbat pe la cateva camere si sters de fiecare data pana a ramas intr-o anume pozitie scris cu majuscule si foarte ingrosat. Datorita explicatiilor penibile ale gazdei care a motivat ca am fi dorit camera cu pat matrimonial si acea "cuseta" era singura incapere care dispunea de asa ceva, am renuntat la rezervare, ramanand totusi in acea seara sa facem o "sedinta" de sauna.

Singurul lucru pozitiv din acea seara nefasta, a fost amabilitatea sotiei gazdei care s-a preocupat personal sa ne gaseasca o alta locatie, si tinem sa-i multumim pe aceasta cale ca ne-a recomandat o pensiune foarte frumoasa - PENSIUNEA DE SUB MUNTE DOBRA - cu gazde primitoare si conditii fara cusur. Deci asta a fost experienta total neplacuta de la pensiunea Casa de Piatra din Garda de Sus.

Cu detalii despre sejurul petrecut la Dobra o sa revin la locul potrivit.

Trimis de braila_gheorghe in 09.08.14 11:42:35
Validat / Publicat: 09.08.14 12:40:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB]. A mai fost în/la: Maramures (Pensiunea Ileana Petreus), Moeciu (Pensiunea Raza Soarelui), etc...

VIZUALIZĂRI: 2409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (braila_gheorghe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.14 12:04:41]

@braila_gheorghe: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[11.08.14 09:04:19]

@webmaster21: Buna ziua. Coordonatele GPS ale acestei pensiuni sunt: N 46.4676773 E 22.8194085.

Multumesc.

[11.08.14 09:55:53]

@braila_gheorghe: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

[31.08.14 16:29:15]

Dezamagitor (continuare)

Ieri m-a sunat dl. Calin, patronul pensiunii, pentru a-mi cere socoteala in legatura cu impresiile neplacute pe care le-am prerzentat aici.

D-le. Calin, cu mana pe inima va spun ca nu as fi continuat cu lucrurile negative de la pensiunea dvs. dar am citit review-ul lui "dariuscip" caruia sigur i-ati aratat postarea mea si care si-a permis sa faca "aprecieri" ironice gen iubitor de inox-uri si multe programe la TV.

D-le. Calin, in primul rand dvs. nu sunteti cinstit cu potentialii clienti din start prezentandu-le cateva fotografii de prezentare total neadevarate si vechi, gen ATV-urile si un jeep care nu mai exista, iar in living apare un televizor clasic iar in realitate troneaza un superb TV led.

In incheiere, (promit sa ma opresc aici daca aplicati si reciprocitatea) va mai descriu un mic episod petrecut in acea seara si nu stiu daca ar fi fost pe placul chiar si al lui dariuscip un neiubitor de "inoxuri", in jurul orelor 23.30 pensiunea a fost invadata de mirosul de oua prajite intrucat copii dvs. au vrut sa serveasca asa ceva la acea ora.

Stima, respect si consideratie!

apusenitour*
[21.03.15 09:19:29]

@braila_gheorghe

Raspunsul unitatii: (19.03.2015)

Buna ziua tuturor,

ma vad nevoit sa folosesc dreptul la replica cu privire la aceasta recenzie pe care o consider mai degraba rautacioasa, poate chiar jignitoare la adresa celorlalti turisti care si-au scris parerea aici si mai ales la adresa celor multi care ne-au vizitat in 8 ani de activitate si nu au dat atata importanta postarii de impresii.

O sa incerc sa raspund punctual pentru a clarifica ce s-a scris aici.

Rezervarea a fost facuta de cei doi soti, fiecare contactandu-ma la intervale diferite de timp si avand cerinte diferite. Camera puteti sa o vedeti in poze, este vorba de camera 5 (pe [saiturile de promovare]). In acelasi timp s-a omis sa se zica despre o situatie medicala care cerea niste conditii mai speciale atat in ceea ce priveste camera cat si mancarea. Si pentru a intelege pana la capat trebuie sa stiti ca prima cerinta dupa intrarea in camera a fost o masa mai mare care sa devina birou pentru ca doamna Braila, prin natura meseriei, dorea sa lucreze in cele cateva zile de concediu. Aici recunosc ca nu am putut sa creez conditii de birou.

Despre temperatura din camera va pot spune ca a fost primul august in care am fost nevoit sa pornesc caldura in pensiune, poate am omis sa transmit faptul ca se pot inchide caloriferele si individual.

Lucrurile inprastiate prin curte sunt acele lucruri pe care toti oaspetii nostri le folosesc pentru relaxare, si anume biciclete, mingi pentru mai multe sporturi, lemne si paturi pregatite intotdeauna pentru a sta seara la foc, un ciubar (baie dacica) cu o soba langa el si normal ca si alte lemne, franghia pentru pestereala, steagul dacilor... pentru sufletul nostru si poate alte cateva accesorii toate avand acelasi scop: sa va simtiti bine la noi.

Balansoar antic? ... Exact acest lucru am vrut sa-l transmit pentru ca eu asociez cuvantului 'rustic', care descrie ceea ce avem noi aici si cuvantul 'vechi' sau 'invechit'. Balansoarul are 3 ani vechime.

Caiet soios? Asta este deja prea mult. Dar pentru a intelege toata lumea este vorba de niste tabele in care rezervarile se fac prin hasurarea unor casute care corespund fiecarei camere in parte, tocmai pentru a nu aparea suprapuneri.

Pot sa mai scriu si alte cele dar cred ca e bine sa fim echilibrati. Ma gandesc ce insemna la scoala o nota de 1 (asa cum am primit din partea domnului Braila din Galati). Oare sa fie chiar asa cum scrie Dansul?

Nu am vazut scris nimic despre descrierea zonei facuta in imagini, care se face doar la pensiunea noastra, despre mancarea ce nu s-a putut refuza si alte lucruri cu care ne putem lauda.

In speranta ca nu am fost la fel de acid precum autorul recenziei, sper ca fiecare sa faca o alegere cat mai buna pentru a-si petrece vacanta pentru ca si asa este prea scurta.

Cu stima,

Calin Bota

(gazda, ghidul, bucatarul dumneavoastra... sau orice mai este nevoie) -

PS Cum a-ti concluzionat domnule braila ca am gatit oua prajite la miezul noptii?

NB apusenitour* este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[17.06.15 20:50:44]

@apusenitour - Domnule Bota, pe cuvant de onoare daca va inteleg! De ce nu va linistiti? Cred ca nu va avantajeaza sa intrati intr-o disputa cu mine, de ce nu va rezumati doar la indreptarea neregulilor pe care vi le-am semnalat (mai putin chestia cu ouale prajite, copiilor nu le poti refuza placerea de a servi masa la ce ora doresc)?

Si daca tot m-ati provocat, haideti sa va demontez neadevarurile cu care incercati sa iesiti basma curata.

In primul rand, cu mine ati vorbit prima data cand m-ati ajutat sa pun bagajele in jeepul dvs. pentru traversarea paraului, toata convorbirea referitoare la rezervare ati avut-o cu sotia mea. Domnule Bota, ati intrecut masura prin afirmatia ca ati fost nevoit sa porniti centrala termica si era suficient ca eu sa inchid un robinet de la calorifer si ca prin minune as fi avut temperatura scazuta in camera. Nici cel mai mare idiot din lumea asta nu va va crede ca in luna august in jurul orelor 18.00 dupa o zi foarte calduroasa aveati centrala termica pornita!!!

Ma acuzati ca nu am vorbit despre frumusetea zonei, in conditiile in care in mijlocul unui asemenea peisaj, de la fereastra "celebrei camere nr. 5" nu vedeai decat un petec de iarba si zidul netencuit al baii.

Nu pot incheia fara a va spulbera "nelamurirea" cu privire la ouale prajite de la miezul noptii. Stiu asta pentru ca eram in living urmarind o emisiune la TV, iar daca o intrebati pe mama sau soacra dvs. (nu stiu gradul de rudenie) o sa va confirme exact spusele mele.

Inchei prin a multumi inca o data d-nei. Bota pentru amabilitatea si inspiratia de a ne recomanda Pensiunea de Sub Munte-Dobra, o locatie superba!

Sper sa nu mai aud de dvs. dle. Bota!

danaeldreny*
[02.05.17 23:20:29]

@braila_gheorghe:

Sunt ani in care in iulie - august poti gasi zapada in munti.

Zona Garda e racoroasa. Nu ma surprinde sa fie nevoie de incalzire in august. Bine ca nu era frig!

[03.05.17 00:54:56]

@danaeldreny: In perioada la care se face referire nu era cazul!

apusenitour*, braila_gheorghe, danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Colibă (ex Casa de Piatră) :