ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2008
ÎNSCRIS: 05.01.08
APR-2008

Super hotel!!!

Bunnn... Ce sa va povestesc?

Totul a fost perfect! Hotelul Calimera Royal Diamond de nota 10+. Tre' sa dau o bere clar. Vacantamica ai avut dreptate in privinta hotelului: super!

Nu era el chiar de 5 stele, dar pot spune ca mincarea a fost de 5 stele, curatenia la fel. Piscinele cu apa incalzita amindoua, apa marii f. calda de nu iti mai venea sa iesi... coralii de la hotel superbi. Am facut 3 filme subacvatice, sunt gata maine, ma rog sa iasa.

Excursie am facut si eu una: Ras Abu Galum... renumita excursie safari. A mai fost descrisa f. bine asa ca nu mai repet si eu. Ce pot sa va spun e ca drumul cu camilele a fost fff. lung, cica 7 km... da' eu cred ca am facut vreo 10 biggrin. gif Ghid l-am avut pe Islam, un egiptean care vorbea romana. El ne-a insotit peste tot inclusiv pe camile biggrin. gif si ridea de se prapadea.

In afara de excursia asta, am mai fost cu banana si in rest snorkelling la greu la hotel.

Aaaa... am uitat... hotelul avea un bus care te ducea si te aducea din oras gratis. Trebuia sa te treci dimineata ca sa ai locul asigurat. Te lua la 5 dupa-amiaza din hotel si pe la 8 te lua inapoi, deci la 8. 30 erai inapoi, fix la masa de seara.

In avion la intoarcere erau multi care se plingeau ca in hoteluri au fost rusi la greu si ca nu a fost prea placut. La Calimera cred ca erau 80% italieni. Aveau agentia lor in hotel, animatorii vorbeau in italiana, exista un restaurant cu specific italian, iar seara la masa se pregateau mai multe feluri de mincare italiene.

LA capitolul mincare a fost extraordinar, ba chiar prea mult: faceau seara de seara gratare (in plus fata de felurile principale, salate, etc) de pui, vita, frigarui, curcan, peste, shaorma... iar clatitele si inghetata erau prezente seara de seara pe linga celelalte 20 de feluri de prajituri si fructe.

Nu mi-am revenit inca, tot timpul mai visez un pic dupa ce ma intorc din excursii. Trebuia sa fi stat 2 saptamini si aici. Am simtit diferenta fata de anul trecut...

Oricum ca diferente intre Hurghada si Sharm pot sa va spun ca Sharm-ul este mult mai elegant, mai curat si mai stilat. Alta chestie ce mi-a placut aici a fost plaja... defapt coralii si faptul ca puteai toata ziua sa "snorkelluiesti". In Hurghada cam dai bani sa te duca cu vaporasul pe linga corali biggrin. gif

Trimis de Angelinne in 10.05.08 08:02:38

VIZUALIZĂRI: 2330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din camera
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)

Lumi
[18.11.09 18:30:53]

Poti sa imi spui si mie daca la baruri se servea si vin, sau numai bere?

multumesc

Luminita

[18.11.09 18:36:08]

da sigur, cand am fost eu puteai cere si vin, iti puneau ei in pahar din sticla, dar nu am incercat pe caldurile alea... asa ca nu stiu cat de bun era, am vazut doar o data pe cineva care a cerut

in schimb seara la restaurant nu am fost atenta... dar cred ca da.

Valentina69
[13.12.09 12:32:59]

am cautat un review mai recent de la acest hotel dar singurul mai nou a fost al tau asa ca am sa te intreb si eu cate ceva. Cum era temperatura afara pt ca eu as vrea sa merg cam in februarie -martie si am impresia ca nu se prea poate face baie .

In rest descriierile tale m-au facut sa ma cam hotaresc.

Multumesc anticipAT

[13.12.09 12:38:31]

Eu am fost la sfarsit de aprilie inceput de mai si vremea a fost superba, cald, ne-am bronzat, am facut baie, apa marii avea cam 26 grade, piscinele erau incalzite la 29 grade.

In februarie-martie nu stiu cum e, cred ca e tot cald, dar bate un vant cam suparator, am mai fost acum la sfarsit de noiembrie, inceput de decembrie in sharm el sheikh si am prins cateva zile cu vant, dar plaja am putut face, apa tot la fel de calda si in mare si in piscine.

[13.12.09 13:17:37]

@Valentina69 - gasesti, tot pe acest site, si o sectiune de analiza grafica si tabela a temperaturilor pentru aproape orice destinatie.

Datele care te intereseaza pe tine, de exemplu, le gasesti aici:

Temperaturile lunii FEBRUARIE in Sharm El Sheikh

Temperaturile lunii MARTIE in aceeasi destinatie

Valentina69
[14.12.09 08:44:54]

multumesc Angelinne si tie webmaster pt informatiile primite.

o zi buna

Alex_Macedo
[11.03.10 12:21:55]

Plaja cu pietre sau ai si ceva....nisip?? ... din cate spui mai mult stai pe coral sau te duci pe ponton de plastic pana cand dai de adanc...

[11.03.10 12:23:22]

plaja nu e cu nisip , accesul este de pe ponton la corali direct

Alex_Macedo
[11.03.10 12:26:57]

Mersi!!... nasol... vroiam si ceva nisip... eu sunt mai dinozaur si imi place nisipul!! Pacat ca ,arata foarte bine per ansamble'!

Alex_Macedo, Angelinne, Lumi, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂSunrise Diamond Beach (ex Calimera Royal) [Om El Seed]: