ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
JUN-2014

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Acceptabil

Dupa 6 sejuri petrecute in Turcia la hoteluri de 5 stele din Kusadasi, Didim si Antalya, anul acesta am dorit sa schimbam putin tara insa sa pastram aceeasi Mare Egee.

Am ales Thassos dat fiind faptul ca regiunea este renumita pentru frumusetea plajelor sale. Intrucat ne-am hotarat in ultimul moment am facut rezervarea pe internet la Hotel Sirines in Potos.

Despre drumul parcurs cu masina personala nu fac multe referiri doar ca sfatuiesc ca traseu punctul de trecere a frontierei dintre Bulgaria si Grecia- Makaza, ultimii 50 de km prin Bulgaria fiind extraordinari.

Despre insula Thassos pe care am vizitat-o cu amanuntul in cele 7 zile pot spune ca are plaje deosebite, salbatice si apa de o culoare deosebita.

Din puntul meu de vedere acestea sunt singurele parti bune ale insulei, in rest, parearea mea, chiar daca voi supara pe unii, insula este un fel de Eforie Sud. Multa saracie, multi profitori, conditii de cazare, vorbesc de studiori si pensiuni, in cele mai multe cazuri, carte lasa de dorit.

Hotelul Sirines se afla chiar la intrarea in Potos, pe o straduta ce se ramifica din strada pricipala si care duce spre plaja. Hotelul este mai mult o pensiune decat un hotel insa, fata de alte locuri de cazare gen studiouri din Thassos arata mult mai bine. Hotelul are demisol parter si etaj. Am ajuns la orele 15.00 si cu greu am gasit un angajat care sa ne conduca la camera. Cred ca hotelul nu are mai mult de 4 angajati, fiind cred o afacere de familie.

Camerele sunt mari spatioase cu pat foarte mare si o canapea suplimentara insa mobilierul miroase a vechi si zilnic e nevoie sa aerisesti bine. Dispune de un TV intr-un colt al camerei suspendat, de dimensiune foarte mica cu cateva posturi grecesti. Are seif, aer conditionat dar si acestea destul de vechi. baia este dotata cu dus dar apa se furnizeaza cu picatura daca pot spune asa.

Camerele, cel putin cele de la etaj au balcoane foarte mari unde poti lua masa. Nu lipsesc nici binecunoscuta chicineta si frigiderul.

Pozitiv este faptul ca se face curatenie in fiecare zi. La venire ni s-a dat si cheie de la uintrarea in hotel cu mentiunea ca dupa orele 24 hotelul se incuie.

Parcarea masinilor se face in fata hotelului printre pini, leagane, ambarcatiuni defecte, materiale de constructii, unde gasesti un loc.

Nu prea am agreat micul dejun. Acelasi gen de produse in fiecare zi, slabe calitativ. Cafeaua la dozator era incolora, masline de cea mai joasa calitate. Pentru cei nepretentiosi insa, te poti satura.

Daca ar fi sa recomand sau nu hotelul, ar fi greu de dat un raspuns. In primul rand, eu nu as recomanda Thassos. Mi s-a parut un loc anost, cu cateva taverne cu mancare ce nu avea legatura cu specificul grecesc (poate si din cauza romanilor, cei mai numerosi care prefera zilnic cartofi prajiti). Asdta explica de ce romanii aveau portbagajele pline de apa si bere si mancare iar supermarketurile ticseau de romani. In rest preturi mari, localnicii dornici sa te jupuie de bani peste tot, cu vanzatori de gogosi, porumb etc pe plaja.

Pentru cine totusi alege insula recomand acest hotel avand in vedere ce spatii de cazare am vazut ain Potos (fara apa calda, igrasie, spatii mici) in conditiile in care se spune ca Potos este una din cele mai animate localitati de pe insula.

Trimis de aaaaa in 08.08.14 21:29:14
Validat / Publicat: 08.08.14 22:34:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.14 22:34:21]

Mutat în rubrica "Sirines Hotel [Potos], THASSOS" (nou-creată pe sait)

[08.08.14 22:56:07]

@aaaaa:

Antalya este scăldată de apele Mării Mediterane și nu Egee.

adrianaglogo
    [08.08.14 23:23:03]

@nicole33: Corect!

[09.08.14 10:09:40]

@nicole33: ma refeream la Kusadasi si Didim unde am fost fost de cel mai multe ori.

[09.08.14 10:12:29]

@webmasterX: Este ok

Dabator
    [09.08.14 11:10:31]

@aaaaa: Nu am văzut demult asemenea încrâncenare:

Norocul românilor de acolo a fost că erai și tu pe insulă ridicând brusc gradul de civilizație în zonă. Ce oameni, să strice ei atmosfera tavernelor grecești cu cartofii prăjiți (mâncare tipic româneacă - toată lumea știe de-aceea și englezii au denumit-o french fries).

Să tragi cu ochiul în portbagajele altora crezi că e foarte civilizat? Să aduci apă din România mi se pare cu adevărat o greșeală (în Grecia e mai ieftină apa).

Posibil ca o parte din cei veniți în Thassos să-și facă singuri de mâncare sau să asigure o parte din mese din ce cumpără din supermarket-uri. Chiar este un gest de condamnat? Eu zic că nu.

Noroc că în opinia ta nici grecii nu sunt mai presus:

localnicii dornici sa te jupuie de bani peste tot

E clar nu ești compatibil cu Grecia...

[09.08.14 12:57:36]

@Dabator: Nu m-am uitat in portbagajele romanilor dar cand tragi masina in fata hotelului si incepi sa cari baxuri cu apa si bere in camera mi se pare, cel putin mie, ca nu este un concediu ci mai mult picnic.

Nu am nimic cu cei care isi fac singuri mancare dar eu nu sunt adeptul unui astfel de concediu. In condittile in care am platit mai mult pe acest sejur decat unul in Turcia la all inclusive aveam mai multe așteptări. Cat despre cartofi prăjiți, eu cred ca bucataria tradiționala greceasca nu are legatura cu asa ceva si asteptam sa mananc altceva decat mancaruri gen fast foodservite pe farfurie. Este doar o parere.

[09.08.14 13:07:59]

@aaaaa:

Sunt convinsă, motiv pentru care am și făcut observația de mai sus.

E clar că diferența dintre cinci stele cu AI sau UAI și trei stele cu mic dejun a fost prea mare și greu de suportat.

Acum câțiva ani nu ai fost de acord cu impresiile mele de la un hotel turcesc plin de prea mulți români, în opinia mea, pentru ca acum să-ți manifești, la rândul tău, aceeași nemulțumire, într-un mod chiar mai vehement.

Dabator
    [09.08.14 13:20:26]

@aaaaa: Să nu uităm că sunt multe persoane care, cu greu își pot permite un concediu în Grecia. Nu îi poți condamna cât timp salariul mediu net în România este de 1.682 lei. Adică mai puțin de 400 EUR pe lună. Au și ei dreptul să încerce să să simtă bine în limitele bugetului disponibil. Bineînțeles în limitele civilizației.

Chestia cu cartofii prăjiți îmi scapă printre degete așa că nu mai inisit asupra ei. Te referi la taverne? Acolo poți mânca exact ceea ce comanzi. Te referi la masa inclusă? Atunci ține de hotel. Dar tot nu văd care e vina românilor. În plus bănuiesc că aveai posibilitatea să alegi altceva și să faci abstracție de ei.

Nu toate hotelurile au mâncare specifică zonei din care fac parte.

[09.08.14 13:23:14]

@aaaaa:

Ciudat ar fi fost să care apă/bere/suc cu baxurile într-un hotel all inclusive. Cât timp cei mai mulți dintre cei care vizitează Grecia, în general, aleg cazări fără masă sau cel mult cu mic dejun, nu văd de ce ar alege să plătească de patru ori mai mult pe o bere cumpărată de la bar, față de una luată de la supermaket.

Și gyros-ul este tradițional grecesc, chiar dacă este echivalent în limbaj de fast food cu shaorma.

Aristiti
    [10.08.14 00:03:07]

@aaaaa: Pentru mine a fost deajuns comparatia cu Eforie Sud, a oricarei locatii din Grecia! (in sens negativ bineinteles).

Scuza-ma ca scriu aici dar acesta este un review de om neinformat. In aceasta era a informatiei foarte usor de accesat, puteati sa va informati din timp si sa alegeti Mexic, Cuba, USA, sau Turcia unde la All Inclusive ne putem imbuiba cu mancare si bautura, unde nu suportam un cearsaf pe care tot noi am dormit o seara inainte, etc.

Sunt si romani care au venituri chiar si sub salariul mediu, dar care prefera Grecia si pentru faptul ca este mai ieftin ca la noi si pentru ca se simt mai bine (alte locuri, nu aglomeratie, servicii mai bune, etc). In plus daca tot ati postat un review aici, puteati sa cititi sute de review-uri despre Grecia si nu mai treceati prin "chinurile" sejurului in Grecia!

[10.08.14 01:27:04]

@nicole33: Eu nu am fost nemulțumit de romani unde am fost in Potos. Fiecare isi poate petrece concediul cum doreste atata timp cat se comporta civilizat. Am spus doar ca eu nu sunt adeptul acestui tip de concediu practicat de unii conationali. In condițiile in care romanii reprezintă majoritatea turistilor in Thassos, cred ca si ospitalitatea de care dau dovada gazdele ar trebui sa insemne mult mai mult.

[10.08.14 01:37:40]

@Aristiti: imi pare rau ca ai inteles asa. Eu m-am referit doar la Thassos. Am fost si in Grecia continentala si altfel au stat lucrurile. Nu interpreta si nu generaliza.

Cat despre preturi, scuza-ma nu stiu ce salata greceasca e 6 euro in Romania.

Iar cu serviciile... Auzeam pe plaja romani care nu au avut apa calda. Nu sunt adeptul litoralului romanesc, dimpotriva, dar sa stai intr-un studio fara apa calda...

Sa stii ca de mai multi ani urmaresc review-urile de pe acest site. Dintr-o vacanta raman cu lucrurile pozitive.

Nu a fost un chin ci doar un punct de vedere.

Aristiti
    [10.08.14 08:17:59]

@aaaaa: Ca ultim comentariu:

1. Am fost in Thassos de trei ori (Potos, Golden Beach si Limenas).

2. Preturile sunt functie si de salariile din tara respectiva, depind si de locatie, etc. Intr-un cuvant daca vreau ceva sa mananc si imi permit, merg la taverna si mananc, daca nu imi permit, imi aduc suficienta mancare de acasa in ciuda "ochilor" care se uita cu scarba la "amarati" ca mine

3. Cu apa calda sunt de acord, un minim de confort trebuie sa existe, insa eu nu am intalnit in 10 ani asa ceva in Grecia. Micile inconveniente se rezolva daca te zbati un pic, sau se preintampina printr-o documentare serioasa!

[10.08.14 09:37:00]

@Aristiti: Tot ca ultim comentariu iti spun ca acesta este un site de impresii din vacanta si nu ca impresii fata de impresiile postate de altii din vacanta. Se pare ca ai o problema. Iti repet, fiecare isi petrece concediul cum vrea, nu e problema mea, insa a sta si a pregati masa in concediu nu e genul meu. Asta nu insemna ca sunt de condamnat cei ce nu-si permit sa manance la un restaurant.

Mihai Andrei
    [03.03.17 10:37:46]

@aaaaa: Sustin total parerile tale, mai ales ca stiu cum se trezesc de fiecare data orgoliile noastre nationale specifice ori de cate ori spui adevarul in fata... Suntem o natiune care fugim de adevar ca dracul de tamaie-scuzati- si de aceea si evoluam asa de greu...

Da, este ff adevarat ca Tassos-ul este cam sarac in investitii publice, ca de altfel toata Grecia... Insula abunda de hoteluri si vilisoare private, dupa bugetul fiecaruia, dar care nu creeaza acea imagine specifica unor statiuni bine dotate si organizate si cu un nivel profesional al turismului...

Salut inca odata impresiile tale realiste si da, nu sunt critici, nu mai sariti asa ca arsi sa aparati ce nu e de aparat, dragi colegi comentatori...

Natura in Tassos este superba si compenseaza multe lipsuri... Dar uneori mentalitatea noastra de oameni modesti financiar, regret ca nu ne-a parasit pe multi, desi nu se poate spune ca in realitate suntem deloc atat de saracuti in ce priveste turismul si ar trebui sa devenim un pic mai pretentiosi atunci cand oferim bani-si nu putini de multe ori- pe servicii de turism... Dovada stau relatarile pline de farmec si de profesionalism ale multor colegi care au colindat lumea intreaga si pe care ii admir ff tare si ii salut...

PS... Nu am vrut sa supar pe nimeni, ci doar faca apel la mai multa intelegere si realism...

Numai bine tuturor...

[03.03.17 11:04:11]

@Mihai Andrei: Multumesc pentru aprecieri.

aaaaa, adrianaglogo, Aristiti, Mihai Andrei, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSirines Hotel: