ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
ÎNSCRIS: 08.08.14
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

Vara la Berlin

Hotarasem chiar de la inceputul anului o vizita la Berlin impreuna cu cele doua fiice de 16 si respectiv 12 ani. Nu fost comod pt cei obisnuiti cu comoditatea sa nu vem zbor direct dar am ales ore rezonabile cat de cat. Am aterizat pe aeroport Tegel, un aeroport mai degraba mic, Berlinul avand cateva aeroporturi.

Transportul in comun f bine pus la punct. Autobuzul ne a lasat la S bahn care are doua linii ca un inel in jurul orasului - pe una sensul de circulatie este in sens orar pe cealalta in sens antiorar. De la acesta linie am trecut la U bahn care are f multe statii si linii incat nu mergi mult de la statie pana unde vrei sa ajungi.

Luasem deja din aeroport Welcame card Berlin care e ca un abonament pt cate zile alegi din oferta, pe toate liniile de transport in comun. Noi am luat una pt zonele ABC adica si zona aeroportului si Potsdam, pt 5 zile. In legatura cu asta automatele de legitimatii de calatorie nu primesc mastercard si nici bani de 50 € sau 100€.

A fost placuta vizita la Reichstad pt care recomand rezervare online si tur ghidat care este free of charge.

Am vizitat gradina zoo care vazuta dupa cele din Viena si Salzburg nu mai surprinde. E o plimbare placuta si relaxanta fiind cam un mare parc si prin tufisuri, in zone imprejmuite in fct de agresivitatea animalului cu sarma electrica. Mi a placut zona animalelor nocturne.

Muzeele au piese valoroase despre care cei interesati se pot informa pe alte situri. Nu a meritat Neue National Galerie unde m am asteptat sa gasesc opere ale expresionistilor dar nu era nici una. Erau cateva opere de arta contemporana pt cine o gusta. Pt mine nu a meritat timpul pierdut (drumul pana acolo pt noi a fost de 10 statii de metrou).

Foarte frumoasa Posdamer Platz, un ansamblu de cladiri cu arhitectura contemporana. Distractiva vizita la Check Point Charlie desi mai demult nu era asa dar tavalugul vremii...

Oricum e un oras care are ce sa arate, unde te poti relaxa, neaparat de vizitat intr o viata. Nu l ocoliti!

Trimis de daianamihaela in 08.08.14 20:47:46
Validat / Publicat: 08.08.14 21:21:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 4872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daianamihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.14 21:21:16]

Promiţător review de debut

@daianamihaela: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Berlin: