ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Paradise... low cost!!!

Am petrecut in perioada 01 august 2014-07 august 2014 un sejur la acest hotel... am mers pe mana noastra... nu ne-a influentat nimeni... sa incepem cu inceputul:

- drumul: am trecut in Bulgaria pe la Silistra, am facut cam patru ore si jumatate mers lejer... stiam ca chek-in se face dupa 14. oo dupa o corespondenta pe mail cu cineva de la receptie... asa cred

- check-in-am ajuns pe la 13.30... am intrat in parcare... am gasit loc usor, am mers la receptie. Aici am dat de un cocalar... caci altfel nu-l pot numi... fiti atenti: am primit cardurile de acces in camera si tichetele pentru prosoape de plaja... dar atentie bratarile trebuia sa mai venim odata dupa ora 14. oo (cand se termina programul de masa). In receptie nu era nimeni, ma refer la alti turisti veniti pentru inceperea sejurului... in plus era o caldura si o zapuseala de mureai... un prim semn rau...

- camera: noi am cumparat un sejur cu cazare in camera tripla... dar surpriza am primit o chestie care conform site-ului lor este suita... ceva mare ca un apartament cu un living si doua camere cu cite doua paturi... o sa vedeti din poze cum arata. In camera gresie pe jos, in baie mirosea a urina... aerul conditionat mergea era placut... dar un miros puternic de mucegai... am observat mai tarziu ca era de la instalatia de aer conditionat (nu cred ca a fost curat vreodata... daca il opreai disparea mirosul). Pe jos facut curat in graba... mai erau urme de nisip... camera era cam ca la un camin studentesc... anosta fara ceva decoratiuni... decat ca era foarte mare... singurul plus, din pacate nu ma ajuta cu nimic. In baie prosoape, dozatoare cu gel de dus si sapun lichid, cada, feon... baia destul de mare... acceptabila

- servicii: in cele 6 nopti o singura data s-a maturat pe jos, prosoapele se schimbau in fiecare zi, lenjeria niciodata... se lua gunoiul zilnic... se facea curat pe holuri si in camere intre orele 09-14. Nu prea se matura nici pe la piscina, nici pe holuri... mai rarut ca-i mai bunut... in schimb lumea avea timp de cafea si tigara... era un trai pe la 15.30!!! Nu va spun cum arata lobby barul dimineata... ca o bodega ordinara... o sa vedeti o poza... nu este posibil ca intrarea in hotel emblema locatiei sa fie asa de murdara... la piscina erau printre dale smocuri de iarba... dimineata era plin de nisip, gunoaie... cireasa de pe tort in ultima zi in spatele cascadei de la piscina cineva isi facuse nevoile... a era sa uit intr-o zi la bucatarie un copil a vomat... i-au dat in mana efectiv parintelui un mop sa curete... pina a venit o angajata cu o galeata acesta stransese tot. La masa cat de mare este restaurantul... aer conditionat nu era deloc... erau doar 2 persoane care debarasau mesele (trebuia sa curatam noi resturile)... pe terasa nici cand incepea programul de masa nu aveau fetele de masa asezate (vb totusi de 4 stele cica!!)

- plaja si piscina - aici era mai bine... piscina cu apa incalzita... ce era curios e ca era curata... nu stiu cum se facea ca nu o curata nimeni cum am vazut in alte parti (cu un aspirator de nisip sau cu plase din alea pentru insecte).

La mare mizerie, plaja necurata... sezlongurile cum erau lasate seara asa se gaseau si dimineata... se purta rezervarea pe intreaga perioada cu prosopul, gaseai cate doua legate intre ele cu ceva distinctiv, personal... o chestie deranjanta tolerata de conducere... se intampla sa vii pe plaja si pe la 11 dimineata, o gramada de sezlonguri libere... neocupate dar cu ceva pe ele

- mancarea - aici durere mare (veneam dupa sejururi la gergana in albena, pelican din duni si miramar din obzor... deci no comment)... nu se facea gratar deloc... erau doar 2 feluri de mancare gatita cu carne... in fiecare zi nu lipseau garniturile (nu stiu cu ce sa le asociezi...) porumb fiert boabe, conopida fiarta si brocoli fiert. Mancarea gatita era pe baza de cartofi sau mazare pui sau carne de porc. Mai erau cartofi prajiti de trei feluri... pai, forme de litere si inca o forma de butoiasi sau chipsuri... La categoria salate se refoloseau ce mai raminea dupa o zi pe alta... paste cu maioneza din aia artificiala cu sunca presata, salata orientala cu oua de la micul dejun... totul insipid, fara nici un gust... un bucatar mai slab nu am intalnit niciodata... Mai erau si niste supe anoste... apa cu paste si supe creme cica... fara gust... nici macar putina sare nu aveau. Afara pe terasa se servea un fel de trufanda cica... porc la cuptor, pui intregi la cuptor. un fel de mancare chinezeasca la wok (niste vita cu morcovi si ceapa cu un sos dulce)... la care se dadea cu portia dupa ce stateai la coada... Se serveau bauturi... bere vin alb rosu cafea sucuri la dozator... etc

- bauturi: specifice AI made in bulgaria... diluate la maxim... mie mi-a placut berea... vinul rosu dar cel din restaurant... la beach bar si pool bar avea alt gust... cafea

era la dozator... chiar buna (expresso) si solubila pe care nu am gustat-o... nu am gustat altceva... savoy brand... !!!

- inghetata: singurul lucru de nota 10... la discretie intre 10 si 18 la beach bar... marca Nestle... 6 feluri... bucuria copiilor

- locatia - daca nu te duci acolo ti se pare senzationala... dar totul este neingrijit... se simte lipsa interesului din partea proprietarului... mult balarau spatii verzi neingrijite... lifturile din fericire functionale... nu vreau sa ma gandesc daca nu functiona... big problem... Se poate trece repede de disconfortul de a traversa holurile si a cobori pe plaja si de a urca din nou cu liftul la receptie sau la restaurant. Era un beach bar obosit saracacios... dulapuri rupte inconjurat de balarii... pacat ca nu am facut o poza

- animatorii - de gasca, draguti... in limita posibilitatilor... se organizau zilnic dansuri in apa, volei pe plaja... diverse activitati cu copii... nota 9 pentru ei...

- alte activitati - nu prea aveai ce face... dimineata pina se deschidea barul de pe plaja si piscina jucam tenis de masa... seara plimbari pe malul marii, inspre Elenite... stateam la pool bar la o bere pina la ora 23 cand se inchidea

- turistii - romani in proportie de 3 la suta restul polonezi, ucraineni, rusi si polonezi. Nu mi s-au parut deranjanti... fiecare se distreaza cum stie si se comporta la fel... depinde de educatia fiecaruia... nu fac nici un comentariu rautacios la adresa nici unei natii... poate si eu am deranjat pe cineva cu comportamentul meu... cine stie

Trecind peste aceste neajunsuri... ne-am simtit cat de cat bine (am mai fost cu o familie cu care am impartit satisfactiile si mai ales deceptiile) eram totusi in vacanta si consideram ca pentru cat am platit... un pret nu mic dupa parerea mea trebuia sa primim mai mult. Locatia nu e de patru stele... are cea mai proasta mancare pe care am mancat-o vreodata la o unitate de cazare.

Nu recomand aceasta locatie!!

Trimis de ravenala22 in 08.08.14 17:51:47
Validat / Publicat: 08.08.14 19:22:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: duni, albena, obzor

VIZUALIZĂRI: 4633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ravenala22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ... dimineta in lobby bar... nematurat, pahare ramase de cu seara, mese nesterse

[08.08.14 19:23:26]

Excelent, complet review

ravenala22AUTOR REVIEW
[08.08.14 19:38:35]

... nu e buna localizarea... este pe plaja cam la jumatea distantei intre nr 14 si royal park elenite

[08.08.14 19:46:31]

@ravenala22: no, stai că "descâlcim" noi imediat situaţiunea - cu ajutorul tău, bine-nţeles.

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=42. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [08.08.14 22:46:04]

@webmasterX: coordonatele sunt

42.704585,27.799241

[08.08.14 22:50:26]

@nicole33: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [08.08.14 23:00:08]

@webmasterX:

Pentru puțin. Acum este ok.

fanespoitorul
    [09.08.14 18:46:00]

@ravenala22: Inteleg ca Paradise a fost doar in vise. Pacat caci in poze arata destul de bine. Asta urasc cel mai tare, cand astept concediul si dau de o locatie cu bube.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.08.14 22:36:58]

@fanespoitorul:

În poze arată interesant. Mi-a plăcut pasarela și ideea de a merge cu liftul la plajă. Am cochetat și eu cu ideea unui sejur la acest hotel cu vreo patru ani în urmă, dar am ales în final ceva mai bun doi pași mai departe în Elenite. O amică a fugit după doar două zile nemulțumită atât de servicii, cât mai ales de vecinii de hotel, majoritatea bulgari în perioada respectivă, dar venea de la cinci stele din Turcia și n-a putut să se adapteze.

fanespoitorul, nicole33, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂParadise Beach Hotel [Robinson]: