ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2009
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    DEC-2009

Tezaurul de la Horezu

Gheorghe Zamfir - "Ciocirlia"

Am inceput de cativa ani buni cu ocazia targurilor de arta populara care se desfasoara periodic in orasul meu natal sa colectionez ceramica de Horezu, incet incet colectia s-a marit, nu m-a preocupat pina acum sa stiu cine a realizat toate aceste farfurii pana cand intr-o zi uitandu-ma la semnaturile de pe spatele acestora am observat ca pe cele mai reusite dintre ele era inscriptionat acelasi nume Eufrosina Vicsoreanu, nu este doar parerea mea, toti prietenii care le-au vazut au observat ca cele realizate de dansa au o finete o originalitate a modelelor deosebita si o cromatica de exceptie, ulterior am cautat cu precadere standul in care expunea dansa insa in ultimii doi ani a fost absenta de la manifestarile de acest gen. Zilele trecute am ajuns la Horezu si am tinut mortis sa ajung la dansa acasa, nu a fost greu de loc, toata lumea o cunoaste, locuieste pe strada Olarilor la numarul 147. Ne-a primit cu caldura si ne-a invitat sa vedem micul muzeu amenajat intr-o incapere a casei dansei, ne-a marturisit ca datorita problemelor de sanatate in ultimii ani nu a mai putut lucra, apoi ne-a aratat cu emotie o parte din operele dansei si ale sotului Victor Vicsoreanu un alt mare si regretat mester popular. Pe cei patru pereti ai incaperii erau etalate cateva sute de farfurii, fiecare diferite si unicate de o frumusete si eleganta care cu greu poate fi descrisa in cuvinte, insiruite frumos toate aceste farfurii, mici opere de arta, te coplesesc prin ingeniozitate si rafinament artistic, ne-a explicat ca acestea nu au valoare materiala si sunt parte chiar din sufletul si viata dansei. Am privit cu uimire si incantare, am fotografiat la intamplare, nu pot spune ca unele erau mai frumoase decat celelalte, admiram una apoi tresaram la vederea urmatoarei si asa mai departe!

Am parasit cu regret acea incapere, in afara ei lumea parea terna, insipita, mohorata, cenusie!

Am scris aceste impresii pentru a arata un crampei de frumusete, tuturor acelora care apreciaza un lucru deosebit un lucru de care eu sunt foarte mandru ca sunt roman, anume ceramica de Horezu.

Am sa rog webmasterul ca aceste impresii sa nu fie contorizate prin puncte sau PMA-uri. Multumesc!

Trimis de Cristian_h* in 02.12.09 20:42:51

VIZUALIZĂRI: 2623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P9x [fără descriere]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [02.12.09 20:53:52]

va rog sa atasati aceasta melodie :

webmasterXY*
    [02.12.09 21:07:10]

Ceramica de Horezu si naiul Maestrului Zamfir...

Cuvintele sunt de prisos: sa ascultam coloana sonora si sa ne minunam de frumusetile acestor mesteri populari.

[03.12.09 09:23:00]

retras, la solicitarea autorului, PMA acordate automat acestui review.

[03.12.09 11:30:51]

gandesti ciudat, divio - pe forum "se pierd" aceste discutii si aici nu?? Aici, la un review dintre miile??? Sa-ti mai aduc aminte ca forumul a fost pus pe site in primul rand la cererea ta -- pentru a crea acolo un spatiu discutiile de acest gen, daca nu ma inseala memoria??? ))

Ei bine, nu -- acolo SUNT adunate la un loc toate criticile si discutiile despre ce nu convine unuia sau altuia, AICI in orice caz sunt MULT mai aiurea.

Aceste discutii nu-si au locul aici - in rubrica unui obiectiv turistic din Muntenia. Locul lor este PE FORUM, astfel ca vor fi sterse de aici in scurt timp (timp pe care ti-l las la dispozitie sa le poti copia dincolo). Tot acolo iti voi si raspunde.

Alex_Macedo
    [03.12.09 14:01:32]

Cristi, tata!! Asa se face daca simti in vene ca nu tre' sa-ti iei PMA-urile!! E atitudinea in conformitate cu ce se intampla mai nou!! Personal, iubesc Horezu si oricum te punctez!!... injuraturile mi le asum!!... whatever

P. S... lasati antagonismele!!!

la anu' va incepe o noua "era" pe site si suntem si pe cale sa ne intalnim cu Mos Craciun si dupa sa ne putem spune fara ironii si elucubratii rautacioase: La multi ani 2010!!

mcosmin
    [01.01.10 17:46:45]

Prin 1986, cred, sau mai devreme, am facut un tur al subcarpatilor, poate voi avea ocazia intr-o zi, nu chiar de sf. Vasile, sa-ti spun, am ajuns si la Horezu. L-am cunoscut pe Victor Vicsoreanu, iar in fata mea in vitrina se odihnesc cateva din vasele primite de la el. Sper sa-ti faca placere, am pozat chiar acum 2 din ele, incerc sa ti le trimit.

mario 110
    [25.01.10 08:20:03]

am fost acolo in 2008. nici nu am cuvinte, am ramas mut de uimire de varietatea si frumusetea lucrurilor (vase, oale...) din magazinele (de fapt niste minimuzee de ceramica) postate de o parte si de alta a drumului. am cumparat mai multe suveniruri, printre care si doua halbe de bere; nu exagerez cu nimic cind spun ca berea bauta din aceste halbe (chiar daca a fost cumparata la pet) are gust mai bun si se mentine rece mai mult timp. anul asta voi merge din nou cu siguranta.

Alex_Macedo, Cristian_h*, divio*, mario 110, mcosmin
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Horezu și împrejurimi: