Germisara Hotel [Geoagiu-Băi]

NOV-2009
TIP: SINGLE
370 LEI

ARTICOL ARHIVAT

Atentie la hotel Germisara!!!

Daca esti suficient de beat, nu observi cele cel mult 2 stele. Am fost in pensiuni de 2 margarete mai curate si mai spatioase, cu personal mai amabil. Aici, la Germisara din Geoagiu Geoagiu-Bai am fost in 7. 11. 2009 la ceva cursuri de spalare de creiere de-al lui Kunden Broker (veti vedea imediat din comportamentul lor, de ce). Statiunea e mica si urata, hidoasa de-a dreptul. Cainii vagabonzi te intampina in parcare. Oameni inchisi, proletari, cultura sub medie, priviri paupere piezise, tineret de seara semidoct, agresiv in haita, in fine - oameni de calitate inferioara. Hotelul Germisara. Arata bine pe dinafara. Inauntru dai de camere surprinzator de mici, de-abia te poti misca, lenjerie de duzina, finisaje "de consum", baie fara cada, gresie goala, fara antiderapant, sunt multi care au patit-o.

Un cunoscut a alunecat usor si s-a sprijinit in manerul usii de la dusul camerei de 4*, dar usile glisante de la dus sunt din sticla securit (nu vezi nici o avertizare), ce mai, s-a taiat tot. La receptie, care: "unde v-ati ranit" "aducem trusa de prim-ajutor"? !! - astea sunt vise. A platit omu' la pret de Germisara - 4 stele TOATA bateria de dus, poate speriat, dar sigur scarbit si satul de amenintarile si de comportamentul receptionerei: "De aici din hotel nu plecati pana cand nu platiti, VETI VEDEA!!!... N-aveti bani cash? ! Faceti cheta, nu ma intereseaza! ". Cere omu' ajutor de la a doua buna gazda, tipa de la Kunden Broker - aia cu organizarea, care efectiv putea sa faca cheta, ori putea sa-l ajute cumva, stiind pe toata lumea, inclusiv pe aia din conducerea "hotelului". Dar, cum ii turcu'-i si pistolu', sau cum ii grecu' ii si prastia... Astfel ca dama i-a zambit gingas si i-a spus raspicat, subtiindu-si buzisoarele: " Da, pot sa va ajut!... Adica sa va spun ca sunteti mare si vaccinat, asa ca tre' sa va descurcati! Fiecare trebuie sa-si suporte singur consecintele greselii" Ca s-o spun si pe asta, nu asa tratezi un oaspete, posibil viitor coleg, asa nu-l tratezi nici macar pe dusmanul aflat la greu... Nici o civilizatie din lume, crestina, islamica sau alta cat de cat avansata ideologic, nu procedeaza asa cu oaspetii. Poate doar noile curente sataniste, sau cele cu filozofii imprumutate de acolo: "castiga", "manipuleaza", "esti deasupra celor prosti", "esti cu un pas in fata", "fii de succes", "bani", "dar, intotdeauna, MANIPULEAZA! ". De acolo am dedus ca nu eram nici oaspeti, nici binevazuti pentru aceasta agentie, prin urmare cu atat mai putin pentru hotel. Eram doar binevizati - adica eram doar alti fraieri, care plateau alti bani, ca sa invete cum sa-i prosteasca pe alti viitori fraieri... Si totul trebuia decis repede, ca sa n-ai timp sa gandesti. Totul dupa sloganul "Haideti la noi/ Sa ne batem joc de voi! ".

Cumva a facut omul rost de bani, a platit, si cat a mai durat cursul a stat numai in masina, abia astepta sa ajunga acasa, zicea ca acasa pana si antitetanosul, care-l astepta, va fi mai placut. Daca nu eram de fata la toate cele (am ramas prin preajma intentionat, pana la sfarsit), cu greu as fi crezut ca asa ceva se poate intampla in Romania de azi, si poate ca nici in comuna primitiva, pt. ca acest domn nu era oricine. Dar se vede ca atunci cand il prinzi pe turist pe picior gresit, trebuie neaparat sa profiti si sa-l calci in picioare.

Pe domnita de la Kunden Broker aproape ca o inteleg. Doar atata stia, alea ii erau intentiile, atata ii era limita. In final, n-a facut nici rau, nici bine. Punct.

Dar ce se ascundea oare, de fapt, in spatele amenintarilor subtile, voalate, dar totusi atat de raspicate ale receptionerei, care m-au pus si pe mine pe ganduri? Ce se facea omul daca nu facea rost de bani? Era arestat? Era linsat de mafia locala prin ceva subsol?

Nu stiu sigur ce trairi ati incerca cu totii, sa fiti in locul lui, daca PENTRU MINE, un simplu spectator, sederea mea acolo s-a transformat intr-un vis urat, un cosmar care credeam ca nu se mai termina. Ca sa va convingeti ca faptul e real, omul era cazat la etajul 6, iar cei curiosi cercetati cartea de reclamatii. Mai mult ca sigur, de rusine ca a fost acolo, acel domn nu va face reclamatii nicaieri, dar eu nu pot lasa sa treaca asa o intamplare fara ca cineva sa stie, ca sa nu mai pateasca nimeni din cati vor ajunge sa citeasca toate astea, asa ceva, acolo.

Impresii încărcate de ady444 in 02.12.2009 14:39:06

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: aproape peste tot
  • Alte destinații turistice prin care a fost: EU, Asia, Americile, Africa de sud

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ady444); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  250 PMA (din 3 voturi) nota2

[02.12.09 15:20:48]

@ady444, te rog sa specifici daca acest review a fost luat si pus cu copy/paste de altundeva de pe internet. asa a parut la prima vedere.

- alexandruduma
[02.12.09 21:37:46]

Daca a alunecat si a spart ceva din hotel, iar acestia l-au obligat sa plateasca trebuia sa solicite factura si chitanta pentru ce a platit. Daca solicitarea platii nu era justificata atunci se poate adresa OPC-ului.

- c_d
[07.04.10 12:31:13]

Scuze, eu am fost in trecere la tratament la hotel Germisara (intr-adevar, nu am locuit in hotel) si personalul mi s-a parut foarte profesionist, inainte de inceperea procedurilor mi s-a luat tensiunea de 3 ori, mi s-a oferit o sedinta gratuita de tratament cu CO2, personalul de receptie mi s-a parut foarte amabil. Atmosfera era una de lux, totul era foarte curat si ingrijit, cum nu am mai vazut nicaieri in Romania. Imi vine greu sa cred ca ceea ce ai povestit este adevarat...

- GMia
[10.04.10 18:48:31]

ady444, am fost si eu acolo, la tratament, exact in aceeasi perioada si, tare dezamagita am fost. Mai ales fiindca eu mi-am dorit sa merg acolo ...

Am avut un sejur pe care mi l-as fi dorit mult mai bun pentru banii platiti...

Dar, la plecare, am scris in condica de reclamatii si le-am promis ca pe net, oriunde putem, o sa le facem o reclama proasta !

Mia

- alexandruduma
[10.04.10 20:17:10]

GMia te rog sa ne spui si noua ce anume nu ti-a fost pe plac. Multumesc.

- ancamariagadea
[10.04.10 20:28:11]

Si eu astept completarile tale, GMia. Din moment ce ai punctat toate categoriile ar cam trebui sa le si justifici, nu?