ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2014
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
AUG-2014

Restaurant 'Izvorul cu păstrăvi' [Poiana Țapului] - loc de relaxare totală

Impresiile încă sunt proaspete, de aceea aș vrea să le împărtășesc cu voi, cine știe, poate fi o experiență plăcută, într-un loc nu foarte aglomerat, dar cu multă liniște care bucură sufletul.

Duminică, încă fiind la munte, la buni prieteni din Bușteni, am decis împreună să evităm grătarul și mititeii și să mergem să cunosc o pensiune despre care nu știam mare lucru, dar unde se mănâncă excepțional.

Este vorba de Izvorul cu păstrăvi, o pensiune clasificată la 3 stele, unicul loc din zonă unde poți alege peștele pe care vrei sa-l mănânci, din cele două bazine pline cu sturion și păstrăvi, pești foarte apreciați in zona de munte, dar nu numai.

Pentru a vă face o idee cum ajungeți acolo, trebuie să vă spun ca înainte de intrarea în Bușteni, cartierul Poiana Țapului, in zona comercianților cu suveniruri, se face un drum la dreapta, de unde se merge aproape 1 km până se traversează calea ferată, iar de aici, pe partea stângă drumul urcă puțin, iar după aproximativ 400 de metri întâlnim pe partea dreaptă pensiunea, cu poarta larg deschisă pentru primirea turiștilor. O harta a locației găsiți aici.

Pensiunea este compusă din 4 vile cu 24 de camere, dintre care 2 apartamente cu dotări moderne, un restaurant cu o capacitate de 70-80 de locuri, unde mi-a atras atenția calitatea mobilierului dar și amenajarea din pardoseală, formata printr-un mic pârâu, pe unde se plimbă peștii. Deasupra restaurantului există o terasă de unde se poate admira întreg versantul estic al Bucegilor si Crucea Caraiman, însă noi am ales să servim masa în restaurant din cauza căldurii de afară.

Meniul este destul de bogat, iar ceea ce mi-a plăcut din prima clipă a fost faptul că tot ceea ce era inserat acolo, era disponibil în bucătărie. Mi s-a spus că așa este întotdeauna, în plus urma să sosească un grup, deci erau aprovizionați cu de toate.

Printre specialitățile oferite enumăr:

- Sturion la cuptor cu legume asortate, platou pentru 4 persoane – 280 lei

- Calcan cu chipsuri de cartofi si rozmarin, platou pentru 3 persoane – 160 lei

- Iepure la cuptor asezonat cu legume si masline, platou pentru 4 persoane – 230 lei

- Muschi de vita in crusta de ierburi aromate cu sos de merisoare si legume – 60 lei

- Saramura de păstrăv cu mămăliguță – 30 de lei

- Tochitură cu mămăliguță – 29 lei

- Coaste de porc marinate – 23 de lei

- Pastramă de oaie cu mămăliguță – 30 de lei

- Piept de pui marinat – 21 lei

- Pomana porcului cu mamaliguta si brânză de burduf – 27 lei

Desigur, există mult mai multe preparate, noi am servit o saramura de păstrăvi, pomana porcului, tochitură cu mămăliguță, pui cu gorgonzola, păstrăv la cuptor cu cartofi si ciuperci iar ca desert înghețată asortată.

Ce poate observa un client atunci când intră în acest restaurant?

- curățenia – desăvârșită, totul aranjat, pus la punct, flori pe mese, veselă care strălucește, pahare curate, pe jos o curățenie impecabilă, un aer curat, proaspăt, fără a simți fumul de țigară, care pe mine mă obosește din primul moment;

- serviciile – doar jumătate de restaurant era ocupat, poate si pentru faptul că majoritatea au ales să servească masa pe terasa cu vedere la frumosul Bucegi, însă după 2-3 minute a venit un ospătar urându-ne bine am venit și dacă suntem pentru prima dată acolo. Am confirmat, apoi am fost întrebati dacă dorim ceva de băut până ne hotărâm să comandăm ceva din meniul care ne-a fost adus. Ideea este că de lamomentul când am comandat mâncarea și până ne-a fost adusă nu a trecut mai mult de 15 minute, deși preparatele sunt pregătite pe loc.

- calitatea preparatelor – EXCELENTE! Deși porțiile comandate au fost destul de mari, parcă aș mai fi servit ceva, practic deși stomacul refuza să mai primească ceva, pofta de mâncare persista. Carnea afumată, brânza de burduf mi s-au părut deosebite, preparate foarte bine... cred că am simțit și ceva vin pe acolo, căci la întoarcerea la hotel, am apăsat cam tare pedala de accelerație. Nu mai vorbesc de păstrăvi, care au fost pescuiți la indicațiile prietenilor noștri, mari amatori de păstrăvi.

- nota de plată – decentă pentru cât am servit, n-am reușit să văd totalul deși dacă m-aș chinui puțin aș putea face suma pe baza fotografiilor din meniu (pentru a nu uita preturile pe care vi le-am expus mai sus), oricum din două hârtii de 100 de lei a mai primit si rest înapoi, la o masă de 6 persoane.

In sfertul de oră cât am așteptat până ne-a sosit comanda am dat o tură prin complex și profitând de faptul că aveam și aparatul foto cu mine am rugat o femeie care se ocupă de curățenie să-mi arate o cameră dintr-o vilă, mă gândesc că poate fi o variantă pentru un concediu viitor.

Camerele arată destul de bine, calitatea finisajelor este deosebită, balcoanele sunt cu flori, paturile mi s-au părut mari, iar cabinele de duș, pe măsura mea, un lucru important când aleg o destinație de vacanță. Televizorul din cameră poate ar trebui schimbat, în rest nu am comentarii de făcut. Voi atașa câteva poze.

Ca o concluzie, a fost o duminică extrem de reușită, deși in fiecare an ajung la prietenii mei din Bușteni, niciodată nu m-au dus la această pensiune, oricum pentru anul viitor, vreau să renunț la Sinaia și voi lua în calcul această pensiune care promite mult. Familia s-a simțit minunat iar punctul forte al acestei pensiuni – bazinele cu păstrăvi, ne-au încântat privirea și ne-au relaxat sufletul.

Trimis de pepsi70ro in 07.08.14 16:36:00
Validat / Publicat: 07.08.14 22:22:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 5275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

krisstinna
[08.08.14 05:24:27]

Sa va fie de bine! Mi-ai facut o mare pofta de peste!

krisstinna
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bușteni?: