ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2014
ÎNSCRIS: 16.09.13
JUL-2014
4 AD. + 3 COPII -- v: 20 - 22

Cazare de 5 stele la un pret fara concurenta

Desi la aceasta rubrica este descris un sejur petrecut la Belle Helene Hotel din Agios Georgios (by webm; era, mai bine zis; articolul a fost mutat, ulterior, de noi, în rubrica proprie), am considerat ca pot veni cu impresii legate de o saptamana petrecuta la Villa Sissy, vila care apartine tot proprietarilor hotelului.

In momentul in care am decis ca anul acesta sa ne petrecem vacanta in Corfu, recunosc ca am citit pe site-ul AFA tot ce se putea ca sa aleg destinatia perfecta. Si am gasit-o. Este vorba de idilica si linistita statiune Agios Georgios, situata undeva in partea de N-V a insulei, foarte aproape de Paleokastrita. Trebuie sa spun de la bun inceput faptul ca in concediu caut locuri mai putin aglomerate, unde sa se auda mai mult marea si mai putin muzica data la maxim din cine stie ce taverne sau cluburi. Iar Agios Georgios este acel loc extrem de frumos si linistit, un golf strajuit de munti, cu o plaja lunga cu nisip fin. Cand am facut rezervarea am avut ceva emotii pentru ca cineva mi-a scris un mesaj din care reiesea cum ca aceasta statiune este saracacioasa, lipsita de oportunitati de distractie, intr-un cuvant o alegere proasta. Total gresit. Este un loc perfect pentru relaxare din care lipsesc cu desavarsire cluburile, atat! (pentru a fi inteleasa mentionez ca sunt din Bucuresti, adica satula de aglomeratie si zgomot). Dar sunt taverne unde ospatarii sunt relaxati, zambitori, extrem de prietenosi, este chiar si un club unde poti juca popice sau biliard, suficiente magazine de unde sa-ti cumperi cele necesare sau suveniruri si daca esti amator poti face windsurf sau plimbari cu hidrobicicleta.

Si acum despre cazare. Initial am dorit sa fac o rezervare la Hotel Belle Helene dar pentru ca am mentionat ca suntem doua familii cu trei tineri de 20 - 22 de ani, Eleni (proprietara) mi-a recomandat vila pe care din cate am inteles au pus-o in circuit in 2013. Din poze mi s-a parut cu adevarat spectaculoasa dar eram convinsa ca pozele sunt facute ca sa te convinga. Ei bine, fotografiile exprima realitatea 100%. Sunt trei dormitoare cu pat matrimonial, un living imens cu doua canapele unde se poate dormi la fel de confortabil ca si intr-un pat normal, televizoare si aparate cu aer conditionat peste tot, o baie mare cu cada si un wc de serviciu cu dus si o bucatarie utilata si dotata cu absolut tot ce ti-ai fi putut dori (inclusiv masina de spalat vase cu detergentul aferent). Cand spun absolut tot nu exagerez cu nimic. La toate astea se adauga o terasa mare cu o vedere absolut spectaculoasa a statiunii si a marii. Singurul aspect care trebuie mentionat este drumul pana la intrarea in vila, mai precis cele 80 de trepte pe care le urci in fiecare zi de doua, trei ori. Pentru soferii nedespartiti de masina se poate urca si cobori cu masina. Dar vreau sa subliniez faptul ca nu ne-a fost deloc greu sa urcam, dimpotriva, am considerat ca privelistea de la balcon si luxul din interior merita acest mic efort.

Iar daca vila este incredibil de frumoasa, proprietara Eleni este pe masura. Nu este prima oara cand imi fac concediul intr-o insula greceasca sau in alta parte a Europei dar, cu siguranta, Eleni ocupa primul loc intr-o ierarhie a oamenilor frumosi, veseli, cu o energie molipsitoare, dispusa in orice moment sa te ajute. Si ca sa intelegeti mai bine, va spun ca am dorit sa vizitam Kerkira intr-o zi dar din cauza drumurilor in insula nu tocmai prietenoase, ezitam si am decis sa o rugam pe Eleni sa ne arate pe harta cea mai buna varianta de ajuns in capitala insulei. Dupa cateva incercari ne-a spus ca ea tocmai vrea sa mearga a doua zi in Kerkira cu treburi asa ca putem sa mergem in urma ei. Oare chiar avea treaba acolo? Eu cred ca nu!

Sper ca am putut sa trezesc interesul celor care vor sa mearga acolo pentru ca as putea sa scriu un mini roman cu tot ce mi-a placut si mi-a facut concediul frumos in aceasta vara.

Pentru diversificare am fost intr-o alta zi la Sidari aflat la cativa km de Agios Gergios, mult mai animat si probabil mai pe placul tinerilor cu care am fost pentru viata de noapte pe care ti-o ofera, dar foarte aglomerat atat in statiune cat si pe plaja.

Pentru orice informatie suplimentara nu ezitati sa ma contactati.

Doresc tuturor o vacanta cel putin la fel de reusita cum am avut eu.

Trimis de LauraT in 06.08.14 12:26:33
Validat / Publicat: 06.08.14 17:24:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Thassos Grecia continentala

VIZUALIZĂRI: 2208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LauraT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [06.08.14 15:44:15] »

webmaster26 [06.08.14 17:23:44] »

Mutat în rubrica "Villa Sissy [Agios Georgios], CORFU" (nou-creată pe sait)

cloverina [06.08.14 17:33:26] »

Ați dat 100 euro/noapte? A contat numărul persoanelor sau acesta era prețul vilei?

LauraT [07.08.14 10:34:51] »

@webmaster26: Nu stiu daca coordonatele sunt ok pentru ca noi am folosit mai mult harta. Dar, din cate stiu, chiar pe site-ul vilei sunt coordonatele.

LauraT [07.08.14 10:42:33] »

@cloverina: Am platit 100 euro/noapte pentru intreaga vila, numarul maxim de peroane care pot dormi confortabil este de 8 (3 dormitoare * 2 persoane, 2 canapele in living in care se doarme lejer). Este adevarat ca Eleni a facut o confuzie cand am cerut oferta de pret crezand ca ma intereseaza iunie si mi-a dat pretul de 100 euro fara mic dejun, cand i-am atras atentia ca este vorba de iulie si-a asumat greseala si mi-a spus ca ramane asa pentru ca ea a gresit. In mod normal era 150 euro/vila/noapte in luna iulie. Pretul este oricum extrem de bun. Este posibil ca acest pret sa creasca in momentul in care va avea din ce in ce mai multi clienti. Vila arata cu adevarat incredibil.

LauraT [16.02.16 15:34:45] »

@webmaster26 - Cu mare intarziere, scuze, am verificat coordonatele si am constatat ca nu sunt tocmai corecte. Vila este cea cu Bowling Bar.

webmaster26 [16.02.16 15:38:31] »

@LauraT - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=17054.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • LauraT [16.02.16 16:07:27] »

@webmaster26 - 39.721351 19.676139

Asta ar fi.

webmaster26 [16.02.16 16:28:42] »

@LauraT - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

LauraT [16.02.16 17:28:36] »

@webmaster26 - Ceva nu mi se pare a fi chiar ok, cursorul fiind cumva in mijlocul drumului. Dar chiar mai sus, pe dreapta, se afla o cladirea roz, aia e situata pe nivelul trei, la parter e un centru de inchiriat masini, la urmatorul nivel e bowlingul si chiar sus apartamentul vilei. Imi pare rau ca nu ma descurc chiar foarte bine la cartografieri.

webmaster26 [16.02.16 17:37:42] »

@LauraT - Mulțumim, preferăm să le punem/setăm ''pe drum'', coordonate recunoscute de toate dispozitivele GPS.

Dacă le punem în ''dormitor'', ''piscină'' există riscul apariției unor rutări aiurea, ocoliri, etc.

cloverina, LauraT