ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2014
DIN: roman
ÎNSCRIS: 19.05.11
AUG-2014

Teapa de la delfinii incepatori bugetari

An de an, alaturi de cei mici, mergem in concediu, iar Delfinariul era pe lista "de vazut". Daca in una din zile am ajuns in jurul orei 16 acolo, am gasit un afis mare cat geamul ca "nu mai avem bilete". Ok. Venim maine, dar de dimineata, poate prindem si noi locuri. Pina atunci, drept consolare am vizitat parcul cu dinozauri, la care am lasat repede 50 de lei.

A doua zi, suprinzator, gasim bilete la reprezentatia de la ora 11. 150 lei pentru care am primit patru hartii... ca la maxi-taxi. Fara loc, fara nimic inscris pe ea ca si reper spatio-temporar. Ca si noi, si alti turisti s-au bucurat ca au gasit bilete. Surpriza avea sa fie... in sala. Bazinul in aer liber e in curs de reamenajare, motiv pentru care reprezentatiile se tin in sala acoperita. De fapt in salita. Bazin mic, doi delfini si doi instructori. Si o harca cu gura mare care a reusit sa enerveze pe toata lumea. Imbracata cu un halat alb, se credea sef de post, facand "ordine". "Luati-va copiii in brate, sa mai incapa spectatori". POFTIM? Dupa ce am lasat 150 de lei la intrare sa mai stau si cu copiii in brate? Pentru ce am mai platit bilete? Luat per general, au fost inghesuite peste 200 de suflete in sala ce avea capacitatea de 77 de locuri.

La o proportie de 60% adulti si 40 % copii, incasarile au fost fabuloase pentru mizeria de spectacol de 18-19 minute.

"Stiti, noi suntem bugetari, iar delfinii sunt noi si nu au prea multa experienta". ATUNCI DE CE MAI TIN SPECTACOLE??? RUSINE!

Iar despre rest, la planetariu reprezentatia "3d" are loc la anumite ore si evident contra cost. Sau mai bine zis, alti bani, alta distractie. Vivariul? La fel ca si in anii din urma. Singura modificare e ca au un calut pe care il birjaresc la "ore de echitatie" in coltul de la intrare.

DE EVITAT!!!

Trimis de Sebastianf in 05.08.14 18:36:16
Validat / Publicat: 05.08.14 19:56:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sebastianf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spectacolul, desi sarac in numere a fost apreciat doar de copii...

[05.08.14 19:56:04]

Cum e limpede că nu e vorba despre un loc unde turiștii ar putea merge să mănânce, nota acordată pentru condițiile de „Bucătărie și masă” a fost retrasă; iar cum restul erau toate „zero”...

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Dacă doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

SebastianfAUTOR REVIEW
[06.08.14 20:54:57]

@webmaster: Dragul meu,

Nu mai suntem la varsta la care sa mai credem in Alba ca Zapada si nici in Fat Frumos. Daca am venit SI in acest an la Delfinariu, am facut-o manati de copii si nu de dorinta de a arunca pe geam cel putin 150 lei plus biletele de transport (33 +10 lei). Ca unii care nu am sters din lista "de vizitat" Delfinariul, neratat in nici unul din ultimii 10 ani, consider ca ceea ce ofera ei e o mizerie. N-ar fi atat de deranjant spectacolul, ca si lungime si continut cat e MAGARIA de a veni sa aduci si sa inghesui peste 200 de suflete carora sa le prezinti doar scuze. Asta dupa ce le-ai luat o galeata de bani.

[06.08.14 21:08:22]

@Sebastianf:

Nope, probabil suntem la cea în care *spunem* "poveşti" - precum cea de mai sus (din ultimul tău ecou)

Scuze, dar... una una n-am înţeles care e subiectul, mai sus.

So, your point is?

SebastianfAUTOR REVIEW
[06.08.14 21:17:43]

@webmasterX:

Subiectul e simplu:

- Spectacolul de la delfinariu e tot mai scurt si mai sarac, in conditiile in care banii pe care ai dai nu sunt putini.

- Dincolo de aceste probleme "organizatorice", sa inghesui 200 de oameni intr-un loc in care ar trebui sa fie cel mult 80... spune multe, nu?

Ei in doar 20 de minute au castigat 120x50+ 60x25 = 7500 lei cel putin... So?

[06.08.14 21:24:52]

@Sebastianf:

So?

So, what?

M-ai pierdut pe drum - văd c-ai mai repetat odată ce-ai scris în reveiw.

Deci, repet şi io - and your point is?

Presupun că-i altul decât cel repetat de două ori mai sus - mă înşel?

În caz că mă înşel, te rog ai milă şi nu-l mai scrie şi a treia oaraă

Sica1
[25.06.15 17:15:14]

Am fost si eu la delfinariu am platit 50 ron pentru 2 persoane si inca 10 ron pentru planetariu in complexul muzeal de stiinte ale naturii. Parerea mea este ca nu se merita sa dai atatia bani pe ceea ce ti se ofera. Conditiile au fost execrabile atat pentru turisti-vizitatori cat si mediul in care sunt tinuti delfinii aia amarati. Sentimentul care mi-a ramas la final a fost de nemultumire si mila pentru animalutele de acolo. Ca si loc nu l-as mai vizita niciodata si nici nu l-as recomanda cuiva.

Sebastianf, Sica1
Alte impresii din această RUBRICĂDelfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța: