ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Tzeapa!

Daca platiti mai mult de 150 Euro (in afara de costul transportului) pentru un sejur de 7 zile (nopti) in hotelul (nu pot sa-l numesc resort) asta, luati TZEAPA!

Fr_Titus a facut o descriere corecta a hotelului si serviciilor hoteliere, insa intr-o maniera mai blanda! Aproape nepartinitoare! Obiectiva si justa!

Aoleeeu, pai eu nu pot! Pai cum sa nu fi subiectiv, injurandu-i nonstop, cand esti tratat de parca ei ti-ar face o favoare ca te primesc acolo, cand te simti ca un... prizonier! Da, fix prizonier de razboi, din categoria ofiterilor, sa zicem! :)

Ajungi acolo si nu mai poti sa pleci decat peste 7 zile! Pentru ca sincer, as fi plecat din minutul 5... direct la agentie sa-mi cer banii inapoi! Dar... nu poooti! Esti la mama dracului...

Pe langa faptul ca erau pusi pe "praduiala" ieftina, desi conceptul de Ultra All Inclusive "inclusive" multe, aveau si un grad ridicat de nesimtire in raport cu noi! Dupa ce ca ne serveau cu cele mai proaste bauturi posibile, o faceau si cu un sictir greu de digerat!... si daca nu vroiau sa-ti dea ceva, o faceau pur si simplu, fara sa explice: NO si gata! "Vreau in pahar mai mare, sa nu fac 7 drumuri pana la bar (care semana cu cel al unei terase dintr-o comuna olteneasca) ! " "No! "

Iar la cantina, ca restaurant e mult spus, pentru a-ti lua felul principal de mancare, trebuia sa stai la coada! Pentru ca doar felul principal de mancare se schimba de la o zi la alta! Daca refuzai coada, asteptand o ora cel putin, nu mai gaseai tacamuri! :) trebuia sa fi destul de descurcaret sa-ti procuri unele curate!

Mesele si scaunele erau din plastic si doar pe cele din interior gaseai o fasie de fata de masa, da, o fasie! nu acoperea toata masa, era pusa doar pe jumatate, dintr-o parte in alta!

... seara la 11 se dadea stingerea! La propriu! In lobby, adica receptie, unde puteai sa te conectezi la wi-fi gratis (dar nu cu toate protocoalele deschise) se stingea lumina, ramanand doar cea de veghe! Pool barul (oltenesc) ramanea nonstop, dar fara muzica! Nici macar turceasca si nici macar in surdina!... intunericul fiind alungat de un singur neon!

Animatia... hmmm! Eu nu stiu cum animatorii nu se dileau, tot dansand in fiecare dimineata pe aceleasi melodii, facand aceleasi gesturi "comice", repetand aceleasi lucruri! Eu am suportat cu greu 4 zile (dupa a 3-a zi a devenit deranjant), ca turist prizonier! Dar ei?! Aveau tot felul de concursuri, care mai de care mai ok, chiar ok ca idee, dar, jalnice ca logistica! Si povestesc doar unul: concurs de darts, organizat in fiecare dimineata, castigatorul primea un premiu gen intrare libera la club, bilet moca la bingo, un cocktail moca (pentru ca restul erau cu bani la UAI), etc! Tabla de darts era ca dupa un razboi in care s-a tras la tinta cu gloante, iar sagetile, dupa prima zi, au ramas doar 2! :))... si s-a jucat in continuare cu 2!

Si ce m-a impresionat cel mai mult, spectacolul din fiecare seara, intre 21:00 si 22:00, cu copii! Toti copiii aflati acolo, se strangeau pe scena si dansau, tematic sau nu, timp de o ora! Impreuna cu animatorii pe aceleasi melodii, normal!... si ce se mai distrau turistii!! Dupa care urma altceva artistic... cumplit de urat!

Plaja... era cea mai putin amenajata dintre toate celelalte, vecine! Vecine intr-un singur sens, inspre Side, ca a noastra era ultima, de acolo incepeau "porumbii"!... nisip amestecat cu pietre si cochilii de schoici! Iar in apa, la 15-20m, incepea o bariera naturala de stanci sau pietre foarte mari! Daca vroiai sa inoti, in apa un pic mai adanca, trebuia sa mergi la "vecinul" ROMA, unde se schimba radical situatia!

Pana la plaja, drumul era pitoresc! Un drum forestier, neamenajat deloc, desertic, printr-o savana plina de maracini! Noroc cu un autobuz micut, amenajat special dintrunul luat din cimitirul auto, care ne ducea din ora in ora de la hotel la plaja sau invers!

Ar fi mai multe de spus, dar m-am plictisit un pic, de fapt sunt prea scarbit de tzeapa care am luat-o! Am postat aici pentru a nu o lua si voi!

Sunt si resorturi ok si superok in zona!

Multa bafta!

Trimis de Turistul07 in 04.08.14 10:54:14
Validat / Publicat: 04.08.14 12:41:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: SENTIDO - SIDE

VIZUALIZĂRI: 2995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Turistul07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.14 12:41:44]

@Turistul07: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[04.08.14 19:36:46]

@Turistul07:

Nu am înțeles care a fost prețul „țepei”.

[05.08.14 12:26:32]

@nicole33: mult mai mare de 150 EURO!!!

ionescunic
[06.08.14 09:42:44]

@Turistul07: Imi pare rau pt vacanta ratata, ar trebui sa schimbi agentia si sa concediezi consultantul...

[07.08.14 10:14:06]

@ionescunic: agentia este una mare si arhicunoscuta! m-a apucat groaza la ce-am citit pentru ca exact azi nepotii mei (copiii sorei mele) au plecat acolo, platind destui de multi bani (cam 550 euro pe o oferta cu reducere luata din februarie!)

Eu unul nu agreez hotelurile de acest gen pt. ca intr-un fel esti ca un prizonier de lux, ai totul si iti este greu sa mai pleci pe undeva de acolo... esti parca permanent sub control direct sau indirect, lume multa, programe ca pt. handicapati!

prefer clar micile hoteluri sau vile de familie din Grecia unde merg unde vreau, fac ce vreau, mananc unde am chef si in plus atmosfera este civilizata!

Cred ca ai face bine, daca mai ai chef, sa comunici si agentiei aceste aspecte!

[07.08.14 12:15:16]

@sandu.53:

550 am platit si eu de persoana, tot prin oferta, in decembrie!!

A fost sotia mea la agentie... Paradoxul romanesc: este atat de mare si cunoscuta, cum ati spus, incat n. o mai intereseaza turistul!

Atat timp cat nu ii dai in judecata sa-ti ceri banii inapoi, nu conteaza pentru ei plangerile tale!

[07.08.14 12:24:41]

@ionescunic: Operatorul de turism pentru sejur este [...]! Ei au vandut en-gross produsul catre alte agentii mai mici, agentii care vand en-detail!

Din cate m-am interesat, [...] a fuzionat cu alte doua mari agentii, formand cel mai mare tour-operator din tara, deci aproape toate produsele turistice trec pe la ei sau vin de la ei!... cred ca mai bine as schimba tara!

Cat despre consultant, am fost impreuna! Nu si-a revenit nici acum...

[07.08.14 12:26:50]

@Turistul07: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[07.08.14 14:51:04]

@Turistul07: banuiesc care este agentia (daca zici ca a fuziuonat cu alt doua) insa tin sa-ti spun ca pentru Turcia nu prind Top 5. Altii sunt touroperatorii mari pentru aceasta destinatie.

Asa ca mai ai o sansa

[07.08.14 23:19:03]

@Turistul07:

mult mai mare de 150 EURO!!!

Hai să nu exagerăm. Nu cred că ai plătit mai mult de 250 maxim 300 de euro, ceea ce înseamnă 35-43 de euro de persoană pe noapte, preț care este extrem de redus pentru un hotel de cinci stele (asta este clasificarea oficială a hotelului, faptul că nu corespunde realității este cu totul altceva), deschis anul trecut, în Antalya și în plin sezon.

În primul rând prețul redus ar fi trebuit să-ți ridice semne de întrebare, deoarece toți am aflat că nu există și ieftin și bun, putând discuta doar despre raportul calitate preț, mai avantajos sau nu. La o minimă documentare, ai fi aflat că hotelul este poziționat la 600 de metri de plajă, într-o zonă cam pustie. De asemenea, bariera de stânci din mare este vizibilă lejer în toate pozele cu plaja, inclusiv în cele postate pe site-ul lor.

Ajuns la hotel și nemulțumit de condițiile găsite, de ce nu ai contactat agenția solicitând relocarea la un hotel mai bun, evident cu plata diferenței de preț aferente? Nimeni nu este „prizonier” nicăieri, decât dacă se complace în situația respectivă.

[07.08.14 23:38:40]

@Andox:

Agenția respectivă este specializată pe Grecia. În ultimii ani a tot încercat să-și lărgească portofoliul cu Turcia, Bulgaria, Spania, dar, cel puțin pe Turcia, a cam ratat startul.

[08.08.14 11:45:23]

@nicole33: imi permit sa-ti raspund eu referitor la pret... nepotii mei au cumparat la inceputul lui februarie 3 bilete in camera tripla pe care au dat aprox. 1645 euro (au avut o mica reducere pt. a 3-a persoana) deci 550 euro/pers... suma asta au platit-o dupa ce li s-a redus cu circa 30% din valoare afisata (deci costa cam 770 euro/pers.) pt. ca au prins o oferta care a"tinut "doar 2 zile. Oferta cuprindea cazare, transport avion, ultra all inclusive etc... deci era tentanta; acum sunt acolo si astept la sosire sa-mi spuna cum a fost... sunt tineri si sper totusi sa le placa mai ales ca intentionau sa viziteze si Side si Antalya si sa nu ramana numai in hotel si la plaja!

[08.08.14 21:08:59]

@sandu. 53:

Îmi pare rău pentru alegerea nu tocmai inspirată a nepoților, dar optimismul caracteristic vârstei îi poate ajuta să treacă mai ușor peste unele inconveniente.

Referitor la prețul de 550 de euro care s-a tot vehiculat pe aici, cu superreduceri aplicate, hai să facem un calcul simplu: dacă scădem biletul de avion+taxa de aeroport+transfer care înseamnă 250-300 de euro și la acestea nu se aplică acea reducere de 30%, vedem că pentru cazare și masă rămâne o sumă undeva între 250-300 de euro de persoană pe săptămână, ceea ce înseamnă foarte puțin pentru un hotel de cinci stele în Antalya în plin sezon. Pentru mine este clar că de acești bani nu poți spera să primești niște servicii de calitate.

Nepoții au ce vizita în zonă și vor avea alte satisfacții în urma acestei vacanțe.

Chiar și acum în august acest hotel are promoții cu oarece reduceri la aceeași agenție, deși early bookingul a trecut demult.

[09.08.14 09:47:14]

@nicole33: multumesc pentru raspuns! sincer cred ca o sa le placa acolo, sunt tineri si vor sa vada lumea in primul rand!

nicole33, sandu.53, Turistul07
Alte impresii din această RUBRICĂRamada Resort Side Hotel (ex Colours West) [Gundogdu]: