ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2014
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

Multumiti si fericiti

Am achizitionat early booking 5 camere la Elena Studios pentru noi si prietenii nostri alaturi de care mergem in fiecare an in Grecia in a doua jumatate a lunii iulie, printr-o agentie, cu transport propriu.

Am solicitat sa fim cazati la acelasi etaj, preferabil cel mai sus, pentru ca in Kefalonia la primul etaj s-a intamplat sa intre cineva in camera si sa fure. Asa ni s-a indeplinit dorinta, am fost cazati asa cum am cerut.

Vila este foarte aproape de plaja, la 20 m, si plaja este lunga de vreo 2 km, apa foarte limpede si calda in iulie, pe plaja sunt pietricele si nisip, in apa la intrare sunt pietricele la mal, dar apoi e nisip, insa se adanceste la vreo 10 m de mal.

Pe plaja e loc destul sa pui rogojinile si sa nu stai mai aproape de cativa zeci de m de altcineva, dar sunt si sezlonguri cu umbrele la care poti sta daca consumi un suc, bere sau cafea de 2,50 eur.

Nu exista receptie la vila, este o sala mare la parter cu fotolii si reviste. Cand am ajuns am sunat la un nr de tel scris pe geam, a venit proprietara cu o masina, i-am dat voucherele si ne-a aratat camerele, si ne-a spus sa o sunam daca e nevoie.

Curatenia se face zilnic, prosoapele si asternuturile se schimba la 2 zile, se pune hartie igienica plus rezerva, insa angajatele de la curatenie sunt de la o firma care le trimite cate 2 ore la mai multe locatii, iar la aceasta, veneau intre orele 14-16 adica tocmai cand turistii se retrag la masa si odihna, de aceea le rugam sa faca doar strictul necesar cand eram acasa.

Vila are 5 camere la etajul 1,5 camere la etajul 2 si 3 camere la parter. De la toate camerele se vede marea. Camerele au 2 sau 3 paturi, al treilea pat culiseaza sub unul din cele 2, daca nu e necesar, sau in timpul zilei ca sa fie mai mult spatiu in camera.

Apa calda este incalzita de panouri solare pe acoperis, nu stiu cum este daca e nor, pentru ca noi am avut numai zile cu soare. Usile si ferestrele au un rand de geamuri termopan si un rand de jaluzele care sa tina umbra, pe balcoane sunt mese si scaune de plastic, am avut aer conditionat inclus in pret, tv cu decodor cu care se prindeau peste 300 de posturi, de abia am gasit tvr international pe la nr 201 si pro tv la nr 330, chicineta cu vase, farfurii, cani, pahare, tacamuri, frigider, plita electrica, hota, am avut baie cu dus, si internet inclus in pret, cu parola care era scrisa pe un biletel jos in holul de la intrare.

Coordonatele gps sunt 40.37739,24.35036.

Cumparaturile le-am facut la o alimentara din strada principala langa o benzinarie unde plateam si cu cardul, am mancat cel mai bine la taverna Dionissos, vis a vis de politie, portiile duble fata de Asteria sau Palataki, preturile cu cca 15 % mai mici fata de acestea, servire prompta la cateva minute fata de peste o ora in alte restaurante, desert din partea casei.

Ceea ce ne-a mirat este ca la Dionissos muncesc si copiii adolescenti ai familiei patroanei, de asemenea si la fast-food Pik Nik, unde am fost serviti la masa de catre doi copii, am presupus ca sunt Pik si Nik, o fetita blonda cu codite, de vreo zece ani si un baietel si mai mic.

Am fost in Kalivia, tot in Limenaria dar dincolo de sosea, la un spectacol de dansuri populare sustinut de copii, intai cei mai mici, apoi cei mai mari in costume populare, bravo lor.

La fel am vazut si in Corfu, copii dansand dansuri populare pe strada. As dori sa invete si copiii nostri la scoala dansuri populare.

Trimis de dianamea in 04.08.14 00:19:16
Validat / Publicat: 04.08.14 01:14:15

VIZUALIZĂRI: 3232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera cu 3 paturi
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster98 [04.08.14 01:13:40] »

***

Noi am găsit alte coordonate, diferite de cele indicate de tine. De aceea avem nevoie, mai mult ca oricând de confirmarea ta.

sorind [04.08.14 07:49:54] »

@dianamea: am o nelamurire

la Studio Vaso [Limenaria] cand ai fost?

Aici: scrie ca ai fost tot in aceasi perioada, macar schimba data cum ai facut la celelate calatorii de anul asta

flaviana77 [04.08.14 10:13:21] »

ar fi interesant sa vedem ci cateva fotografii sa ne facem o idee mai ampla despre aceasta locatie.

dianamea [05.08.14 23:13:58] »

@sorind: Am organizat concediul pentru 14 persoane, din care 12 au stat la Elena Studio cu rezervare early booking si ceilalti 2 la Studio Vaso cu rezervare last minute, pentru ca nu am mai gasit camera disponibila la Elena Studio, dar fiind unii langa altii, am stat impreuna cand la unii cand la altii in camere, retragandu-ne doar la odihna fiecare in camera lui.

De aceea ne-am imprietenit toti si cu familia proprietarilor de la Vaso.

dianamea [05.08.14 23:25:35] »

@webmaster98: Am masurat coordonatele pe gps la intrarea in Elena Studio. Pozitia pe harta corespunde, in prima linie de la mare sunt Studio Konstantinos, a carui parcare se vede din balconul de la Studio Vaso si tot in prima linie Studio Vaso, despartit de mare de un schelet de cladire neterminata, iar in al doilea rand de cladiri de la mare, vis a vis de Studio Vaso este Studio Elena, despartite doar de un drum neasfaltat, paralel cu faleza. Drumul spre plaja de la Studio Elena se face in stanga pe langa parcare sau in dreapta pe acel drum desenat oblic pe harta.

dianamea [05.08.14 23:47:07] »

@sorind: Insinuati ca inventez ca am fost de doua ori in Grecia anul acesta? Vreti sa va trimit voucherele de la agentiile de turism ca sa va convingeti?

Prima oara am fost intai la Duni intre 7-14 iunie, apoi am avut neplacerea de a nu fi primiti la hotelul din Sythonia unde platisem pentru perioada 14-21 iunie, si am fost apoi plimbati prin 3 hoteluri de catre agentie, respectiv o noapte la Vourvourou la Hotel Diaporos, 5 nopti la Hanioti la hotel Ostria Sea Side si o noapte la Kalithea la Macedonian Sun.

Dupa o luna de pauza am fost intre 19 iulie si 2 august la Limenaria la Studios Elena si Studio Vaso, pentru ca am fost un grup mare de prieteni impreuna cu care am stat in ambele locatii.

Nu am niciun interes sa fac reclama vreunui hotel sau altul, nu ma chinuie talentul literar si nici nevoia de comunicare, nu vreau sa ma laud, vreau doar sa ajut oamenii cu un sfat, daca puteti intelege asta.

sorind [06.08.14 08:09:17] »

@dianamea: eu nu insinuez nimic, dar m-i se pare ciudat pentru o persoana cu varsta intre [50-60 ani] ce am constatat uitandu-ma pe activitatea pe site a userului dianamea, in iunie - iulie in afara de Studio Vaso [Limenaria] si Elena Studios [Limenaria] mai apar urmatoarele rewiuri:

- in luna iunie 2014 Ostria Sea Side Hotel / HANIOTI [KASSANDRA] [GRECIA]

- intre 7-14 iunie 2014 Pelican Hotel, DUNI-SOZOPO L

- 7 nopti in iunie 2014 la Despotiko Apt. Hotel & Suites [Tristinika] / TORONI [SITHONIA] [GRECIA]

dianamea [06.08.14 21:51:53] »

@sorind: Am explicat, dar nu ati inteles.

Am avut bilete cumparate de la o agentie de black friday la hotel Despotiko, Tristinika, Sythonia, pentru 14-21 iunie, dar cand am ajuns acolo ne-au mai cerut inca 100 de eur cash, fara chitanta, ca o asa zisa garantie ca nu furam nimic si pentru ca nu am vrut sa dam acesti bani, avand indoiala ca nu ii vom mai vedea inapoi, nu am fost primiti la hotel, iar agentia ne-a gasit alta cazare in 3 locuri succesive, 1+5+1 zile, ca nu s-a putut 7 zile in acelasi loc.

La varsta de 50-60 de ani avem 5 saptamani de concediu si il putem fragmenta in 2-3 parti. Nici pretul sejururilor nu e prea mare, in Bulgaria extrasezon si Grecia fara masa si cu transport individual nu e ca in Antalya all inclusive cu avionul in sezon.

Ce e asa ciudat? Vi se pare ca suntem prea batrani ca sa calatorim, ca nu am avea bani pentru aceste calatorii sau vi se pare ca inventez ca sa castig ceva?

Mi se pare jignitoare atitudinea dvs, si ma face sa ma gandesc daca sa mai continui activitatea pe acest site.

webmaster [06.08.14 22:01:44] »

@dianamea:

Iar mie mi s-ar părea că nu sunteţi, totuși atât de bătrâni (maturi / echilibraţi) pe cât "vă dați" -- de aveţi "jucării pe care să vi le luaţi şi să plecaţi", la "prima adiere" a unui "vânt".

Pfuai, ce de ghilimele-am risipit, sorry. Doar unele's proprii.

adrianaglogo [06.08.14 22:07:32] »

@dianamea: Am asistat si eu la discutia cu @sorind.

Si mie mi s-a parut nepotrivita atitudinea lui. Hai sa zici ca i s-a parut ciudat omului ca o persoana sa stea in iunie in 3-4 hoteluri, dar dupa explicatiile tale foarte clare trebuia sa renunte.

Asa ca lasa-l in pace, treci peste neplacerea cauzata si continua-ti activitatea pe site.

In definitiv ce ai scris e util si altora.

@sorind ce a scris pe site? Doar 3 ecouri

tendentioase!

Asa ca... vacante frumoase si articole utile.

PS si eu sunt tot in categoria asta de varsta, am chiar 6 saptamani de concediu si caut si eu sa plec, cu bani mai putini, in mai multe locuri.

dianamea [07.08.14 20:39:53] »

@adrianaglogo: multumesc pentru intelegere.

dianamea [07.08.14 20:54:43] »

@webmaster: Poate ca aveti dreptate, nu suntem atat de echilibrati incat sa suportam jigniri fara sa ne enervam si atunci incercam sa evitam un motiv de enervare. Dar sa incheiem acest subiect, va rog. Nu este scopul acestui site sa purtam aceste discutii si nu intereseaza pe nimeni care citeste.

adrianaglogo, dianamea, flaviana77, sorind
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Studios: