ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Marina di Massa

Salutare la toată lumea.

În urma invitaţiei primite, de a vizita neamurile din Italia şi a petrece câteva zile la mare acolo, au început căutările despre Marina di Massa, din 2 motive: ei ştiau zona, mai mult au fost acolo acum 3 ani împreună cu copilul mare al nostru în vacanţă; şi doi este foarte aproape de ei (135 km aproximativ pe autostradă).

Ar trebui spus că a fost prima vizită in Italia si in afara tării a nostră, dar fiind o invitaţie am lăsat totul la alegerea lor şi nu regretăm nimic. Este frumos unde stau ei, un orăşel mic, cu străzi înguste, clădiri vechi, multe lucruri de văzut.

Cum spuneam, ştiind unde vom merge la mare am căutat pe net ceva impresii de acolo si cum nu prea am găsit, m-am gândit să vi le împărtăşesc şi vouă.

Ei au făcut o rezervare pe mail şi mai apoi prin telefon, unde au cerut o casă (aşa au avut acum 3 ani, dar pentru o săptămână nu prea găseşti), sau un apartament. Au primit în schimb un bungalow, şi toată lumea a fost mulţumită. La recepţie am aflat de fapt că era un bungalow, dar se afla intr-un camping!!! După ceva discuţii am hotărât de comun acord să rămânem acolo, era o zi de Duminică, copii erau obositi deja, nu cred că aveam şanse să găsim altceva mai bun. Noi nu suntem pretenţioşi, in camere nu prea stăm decât noaptea, tot ce ne interesează este o baie decentă, un pat bun şi timp frumos.

E acu' vine partea bună a cazării noastre. Are suficiente locuri de dormit, 3 paturi duble si unul simplu, in 2 camere, toaletă cu chiuvetă şi wc in casă, cabină de duş alăturat cu intrare din primul dormitor. Are şi o bucătărie cu aragaz, frigider, chiuvetă si tot ce e necesar, chiar şi maşină de spălat haine. Televizor este în fiecare cameră plus pe terasă, nu prea am avut nevoie, meciurile de fotbal de la CM şi desene animate. Ca şi un bonus are o terasă mare, cu masă şi scaune, şi in plus bineînţeles un grătar. Pentru noi a fost perfect, cu copii alergând în voie, pe aleile din camping în zona noastră (fiind într-un colţ al campingului) nu circulau maşini, campingul mai are in dotare, parcare gratuită, un părculeţ pentru copii până-n 6-7 ani, un bar, un mimirestaurant cu preţuri accesibile (nu am servit masa acolo, deci nu ştiu), şi bineîţeles toalete gratuite. Contracost există cabine de duş şi maşini de spălat haine (din alea profi, o tură, toată familia).

Acest camping, este împânzit de anunţuri de inchiriere pe perioada verii, să vă faceţi o idee, costul cazării a fost 500 euro pentru 6 nopti toată capacitatea, dar din vorbă-n-vorbă am auzit alţi proprietari care cer aceşti bani pentru 2 săptămâni, deci mare atenţie. Din câte am înţeles, marea majoritate sunt proprietari acolo, vin în fiecare weekend, iar când au clienţi închiriază. Unii mai scump, alţii mai puţin. Din punctul nostru de vedere, a fost foarte bine, având în vedere ideea de camping, am gătit, am făcut grătar, nu au fost probleme de nici un fel. Terasa bungalowului face toţi banii, la hotel sau la apartament nu prea ai spaţiu liber, faptul că am avut această terasă şi timp frumos a fost un bonus care ne-a făcut concediul şi mai frumos.

Despre staţiune pot să vă spun că este curată, cu plaje libere şi private (parcă 15 euro 2 şezlonguri şi umbrelă). În zona campingului, plaja este cu bolovani, şi este la 600 metri depărtare, noi mergeam la plajă în stânga spre Sud, la o plajă liberă, o scurtă plimbare. Chiar dacă am fost în iunie, a fost cald, apa bună de baie, sezonul începe mai devreme la ei, a fost super.

Ca şi localizare, se află în Toscana, zona Massa-Carrara, cu celebra marmura de Carrara, la Nord poţi vizita Cinque Terre, iar la Sud Viareggio şi puţin mai jos Pisa. Din motive obiective, nu am vizitat prea mult, dar chiar şi aşa, am rămas plăcut impresionaţi.

Ca şi magazine, există în apropiere, 300 metri, dar în staţiune, la vreo 2 kilometri este Lidl şi Carrefour. Pe faleză sunt multe restaurante, nu prea am servit, deci nu dau detalii, ideea de bază la ei este că unde e aglomerat se mănâncă bine, la noi a funcţionat.

Pot să vă mai spun că am întâlnit mulţi români, cel puţin la plajă aveai impresia că eşti în ţară, la taverne, restautante, sxupermarket, chiar şi la magazinul de suveniruri, unde am primit şi un bonus de la românii noştri.

Cam atât am avut de povestit, sper să reuşesc şi o poză, două.

O seară bună tuturor.

Trimis de nickname77 in 03.08.14 17:27:05
    Validat / Publicat: 03.08.14 20:20:35
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickname77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotel Italia- un hotel impozant pe faleza staţiunii, poză nocturnă.

webmasterX [03.08.14 20:20:21] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Camping I Due Delfini [Marina di Massa], MASSA-CARRARA" (nou-creată pe sait)

nickname77 [03.08.14 23:20:47] »

@webmasterX: Îmi pare rău dar trebuie mutat cursorul mai sus. Aceleaşi coordonate le-am găsit şi eu dar sunt false, după cum spuneam distanţa pâna la mare este de 5-600 metri. Se intră de pe Via del Casone la stânga dar după intersecţia cu Via delle Pinete. De fapt este gard în gard cu ciudata construcţie de pe partea stângă (3 triunghiuri aglomerate) de fapt o biserică, acest camping este umbrit (foarte bine, nu e nevoie de AC) de o pădure, o specie de arbori, conifere, cu tulpină înaltă şi coroană cu întindere mare doar la partea superioară. Cred că din acestă cauză nu se vede poziţia. Sper că m-am făcut înţeles.

webmasterX [03.08.14 23:22:05] »

@nickname77: nu-i bai, le "descâlcim" noi acuş' - cu ajutorul tău, "să trăiţ"

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=44. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • nickname77 [03.08.14 23:31:12] »

@webmasterX: 44.022983,10.082374. Din ce văd acum aici ar fi.

webmasterX [04.08.14 22:23:08] »

@nickname77: Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

nickname77 [04.08.14 22:41:52] »

@webmasterX: Da, mulţumesc, acum e bine. Cam pe acolo ar fi intrarea în camping.

Seară bună.

nickname77