ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2014
ÎNSCRIS: 03.08.14
JUL-2014

Samothraki

Despina Vandi - Feugoume Kardia Mou

Am petrecut 9 nopti in Samothraki la inceputul lunii iulie.

Drumul din Bucuresti prin Makaza, OK inclusiv traversarea Pasului Shipka (camionagii bulgari super baieti, trageau pe dreapta in refugii cand vedeau ca se face coada). Makaza – am avut zece masini in fata, o jumatate de ora pana am trecut. La ferry ne-am facut rezervare din timp si doar am luat biletele cand am ajuns acolo. In Alexandroupoli nu am vazut indicator catre port dar trebuie doara sa te directionezi catre port si se vede locul de imbarcare.

Cazare la Samothraki Vilage, curat, camere mari, mic dejun decent (cateva mezeluri, branza de capra, iaurt, placinte, o miere bestial, suc, cafea, nu va asteptati la mic dejun European sau turcesc) singura problema intarzierea pana aduceau ceva dupa ce se termina ce era pe masa. Foarte multa liniste, hotelul era la distanta fata de drumul principal care oricum nu era foarte tranzitat. Piscina micuta – pare mai mare in poze dar la cate persoane o foloseau era indeajuns. Nu ofera masa de pranz sau seara dar este in apropiere o taverna pe malul marii care compenseaza acest neajuns.

Plajele. Singura plaja cu nisip este cea de la Pachia Ammos, un barulet pe plaja, 6 euro doua sezlonguri si o umbrela dar daca luai ceva, erau gratis –totul era 3 euro (bere, cafea). In rest plaje cu pietre, neamenajate dar cu o apa limpede superba si o liniste de basm. Mai sunt cateva plaje cu nisip dar iti trebuie, fie picioare bune ptr catarat fie o barca. Atasate sunt si cateva poze cu o plaja pustie aproape de Pachia Ammos dar destul de greu de accesat de pe uscat. Pentru plimbarea cu barca era o singura companie care ofera acest serviciu (noi nu am mers).

Mancarea. Doar taverne de familie unde mancarea se pregatea pe loc, foarte ospitalieri, cum te asezai cum iti dadeau o carafa mare cu apa, pestele era proaspat te duceai tu sa il alegi pe care il vrei, desert din partea casei. Am mancat foarte bine la Dolphinio, in apropiere de intersectia catre capitala Chora, la Paradiso in Therma - o capra foarte bine facuta si la Akroyale, pe drumul catre Pachia Ammos (un restaurant la inaltime de unde se vedea marea). Preturi decente pentru o insula si mai ales pentru portiile care ti se ofereau.

Cascadele de pa raul Fonias. Sunt trei dar nu am ajuns decat la doua dintre ele (eram si cu copii). Mare atentie pentru ca sunt apreciate de nudisti asa incat sa nu fiti surprinsi daca veti da de ei.

Cascadele de la Therma sunt mai accesibile, mai mici dar la fel de frumoase. Pe drumul catre acestea sunt corturi in care se cazeaza o multime de tineri (chiar si pe ferry erau o multime care erau cu cortul si rucsacul). Sunt si doua campinguri destul de salbatice vazute din masina. Sunt si cateva poze facute sub apa.

Localitati. Sunt cateva dar cea mai frumoasa este capitala Chora, unde sunt o multime de taverne unde se poate manca si admira peisajul – este la inaltime pe munte.

La Intoarere prin Makaza coada mare pe sensul de intrare in Grecia doua gherete deschise dar se petrece cam mult timp pentru traversare. Daca sunteti in intarziere si vreti sa prindeti ferry-ul nu va recomand sa folositi ruta aceasta (ruleta ruseasca, posibil sa reusiti dar aveti sanse si sa-l pierdeti).

Destul de multe masini din Romania, pot spune ca Samothraki nu mai este chiar atat de lipsita de interes.

Trimis de levasi in 03.08.14 16:03:11
Validat / Publicat: 03.08.14 17:12:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (levasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja langa Pachia Ammos

[03.08.14 16:43:50]

Excelent review de debut

@levasi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poate iti faci timp sa scrii un review si despre hotelul unde ati avut cazarea in insula!

[04.08.14 08:21:50]

luciaoradea
[04.08.14 13:06:32]

@levasi:

Felicitarile mele pentru review si poze! Cele cu cascadele sunt minunate!

Dabator
[04.08.14 20:20:49]

@levasi: Foarte interesant articolul despre o destinație extrem de interesantă.

Destul de puține informații despre această insulă, deci cu atât mai mult un articol binevenit.

Pozele excelente îți induc o stare de visare și dorință de a ajunge acolo.

Ai putea da, te rog, mai multe detalii despre cum se ajunge pe această insulă. Cât costă feribotul până în insulă?

Se organizează excursii de pe insulă? Parcă în "apropiere" sunt Lesbos și Lemnos - există curse directe către ele (eventual dacă știi costuri). Scuze pentru avalanșa de întrebări...

levasiAUTOR REVIEW
[04.08.14 20:35:39]

@Dabator: Asa cum am specificat in rewiew ferry-ul se ia din Alexandroupolis, un oras in apropiere de granita cu Turcia. Se poate ajunge prin noua vama Makaza sau prin vama din Ormenio (in apropiere de vama turceasca). Ambele trasee au cam aceeasi distanta. Exista o singura companie care face legatura cu insula, SAOS se numeste. Rezervarile le-am facut prin e-mail, site-ul zice ca ofera online booking dar nu functioneaza. Noi am si platit biletele (175 euro masina si trei adulti, dus/intors) doar ca sa avem linistea ca nu ramanem pe continent. Preturile pot fi aflate pe www.saos. gr, ele diferind de data si ziua traversarii (sambata si duminica mai scumpe si pentru calatori si pentru auto).

Nu sunt excursii intre insule, doar o croaziera in jurul acesteia oferita de o singura companie, o croaziera rapida cu opriri la plalele de nisip. Asa incat te poti considera inchis pe insula si sa te bucuri de ofertele acesteia. Crede-ma ca ai ce vedea si cu ce sa iti umpli timpul. Nu sunt cluburi de noapte, doar mici baruri si taverne linistite. Nu este muzica la maxim, te poti intelege cu interlocutorul tau si cu cel de la masa alaturata. EXISTA MULT BUN SIMT. Si asa imi doresc sa si ramana.

nils1
[29.01.16 19:56:14]

Salut,

Îmi poți spune te rog cum ai procedat exact pentru rezervarea biletelor la ferry. Ai menționat doar că ai rezervat prin e-mail.

Ai primit de la ei numărul unui cont și ai plătit din Ro? Ce comisioane bancare au fost? Ți-au răspuns repede cei de Saos la e-mail (cineva se plângea că grecii nu sunt prea prompți din punctul ăsta de vedere)?

mihaelag18
[02.08.19 08:42:16]

buna ziua,

pe baza articolului dvs, m-am hotarat sa merg cu familia la anul in samothraki. oscilez intre saonisos (kamariotissa), hotel kastro (palaiolopi) si victory apartaments (samothraki).

intrebarea mea este: seara, ce poti face in palaiopoli? te poti plimba, este ceva de vazut / facut seara? multumesc anticipat pentru raspuns.

levasi, luciaoradea, mihaelag18, nils1
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Samothraki: