ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2014
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 03.09.11
JUN-2014

Turism pur grecesc. Prea bun

Evia am vizitat-o la recomandarea unor prieteni sa mergem impreuna.

Pana acum genul meu de turist era UAI Turcia. Am fost la Delphinuri, Diva, Miracle, Cornelia Diamond etc. Hoteluri comerciale. Am vazut rapid ca nu e de mine genul asta de turism

In ultimii ani am vizitat mai Korea de Sud, Israel, Egipt, Gaza, Norvegia, Italia, Olanda, Spania, Portugalia, Tenerife, Madeira, Maroc Belgia, Germania, Bulgaria, Grecia, Slovenia (multe din ele in trecere prin Europa) si Romania deci nu prea stau pe acasa.

Ca in Romania vad din ce in ce mai des la toti in materie de branduri.

Ce-mi place mie poata sa nu placa altora.

Evia mi-a placut cel mai mult.

Poate experienta in materie de turism, poate varsta, nu stiu.

Cum am gasit Evia?

Coline de maslini, peisaje fabuloase, liniste, plaje doar pentru noi (nu ca m-ar deranja aglomeratia- mai vad si eu bikini :)) dar personal nu m-as duce la cearceaf langa cearceaf.

In mare mai vezi altceva dar altceva. Nu ma intereseaza gropile lor din asfalt, daca le au, habar nu am; cautam altceva

Eu il numesc turism pur in sensul traditiei grecesti iar bugetul e foarte bun (nu ca ar fi problema)

O sa fiu foarte zgarcit in detalii pentru ca e prea frumos acolo fara rusi si cu asta am spus totul. De fapt nici romani nu prea am vazut (cred ca 2 la vapor) si e pacat de asta.

Noi am stat la pensiuni si am evitat hotelurile. Sunt doua plaje foarte discrete cu nisip si pustii.

Paradisul cu doi lei cheltuiti, asa as rezuma calatoria mea in:

Evia

Trimis de view2 in 03.08.14 13:38:11
Validat / Publicat: 03.08.14 15:12:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (view2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.14 15:11:13]

La primul review publicat -- după 3 ani de chibiţat ; să sperăm că reuşeşti să-ţi îmbunătăţeşti "cadenţa", că văd "c-ai cu ce"! --

@view2: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adrianaglogo
[03.08.14 17:19:49]

@view2:

Am citit in vara asta mai multe postari despre aceasta insula si mi-a trezit interesul, am pus-o deja pe lista mea de viitoare vacante.

Dar am o nedumerire: de ce nu ai recomanda aceasta destinatie?

Citind postarea ta am inteles ca ti-a placut, deci nu prea inteleg...

iulianic
[03.08.14 17:33:23]

@view2: În primul rând, bine ai venit printre noi!

O sa fiu foarte zgarcit in detalii pentru ca e prea frumos acolo...

Sperăm că în viitor să detaliezi mai mult ceea ce ai vizitat pe acolo pe unde ai fost, să încerci să argumentezi cumva de ce ţi-a plăcut ceea ce ţi-a plăcut şi de ce nu ţi-a plăcut ceea ce nu ţi-a plăcut. În felul acesta ne convingi să mergem şi noi pe urmele tale. Iar dacă vei ataşa şi câteva poze... argumentele tale vor fi cu atât mai convingătoare.

dana2104
[03.08.14 21:30:48]

@adrianaglogo: Am fost printre primii care au scris aici despre acesta insula si mi-am pus tot sufletul si toate simtirile in acele randuri sperand sa ma intelegeti de ce m-am indragostit pentru totdeauna de acest colt de rai. Am recomandat-o fara sa stau pe ganduri, dar am specificat ca Evia nu este pentru oricine.

Ca sa iti placa trebuie sa o privesti ca un calator ratacit pe coclauri cautandu-i frumusetile ascunse si nu ca un turist cu pretentii de All sau nu stiu cate stele la hotel.

E o regiune mai putin turistica din toate punctele de vedere (cazare, infrastructura, petrecerea timpului liber, etc) dar poate ca si asta face parte din farmecul ei.

Acum, dupa ce am mai citit si alte pareri nu stiu daca m-asi incumeta sa o mai recomad cu atata convingere pentru ca asa cum spunea si @view2 ceea ce pentru mine este raiul pe pamant, pentru altii este doar o destinatie saraca, prafuita si neingrijita.

@view2: Este de apreciat ca pentru un om atat de umblat prin lume si obisnuit probabil cu un anumit standard al vacantelor, Evia reprezinta ''paradisul cu doi lei cheltuiti''.

Rodel
[03.08.14 21:56:37]

Ai dreptate, pozele spun totul. Evia a intrat deja în planurile mele de vacanță.

adrianaglogo
[03.08.14 23:21:29]

@dana2104: Acum am citit postarea ta despre Evia, si m-a convins si mai mult.

Imi place la o vacanta atat confortul, dar si lucrurile noi, salbatice, necomerciale.

Totdeauna ma documentez si stiu la ce sa ma astept: daca am ales un hotel de 4 stele la Viena, de ex, ma astept la o camera mare, eleganta, cu birou, cu prosoape si halate pufoase, la mic dejun bogat, variat, prezentat artistic, etc.

Daca aleg un studio, in Grecia, cu 25 euro/noapte, ma astept la o camera micuta, un pat curat, un balcon sa ne bem cafeaua, la apa calda permanenta si o plasa pt tantari!

Asa ca Evia ramane pe lista mea.

Si nu trebuie sa ne temem a recomanda ceva, cel care citeste stie daca i se potriveste sau nu.

view2AUTOR REVIEW
[04.08.14 20:42:22]

@webmasterX: Cand m-am inscris ma documentam.

Cand am scris acest review m-am gandit ca sunt oameni care prefera turismul pur neafectat comercial si poate pot sa-i ajut daca mie mi-a placut atat de mult.

In rest nu pot sa scriu prea multe despre Seoul, Oslo etc... .

O sa mai scriu despre Evia in schimb.

Carla Ilie
[25.11.16 15:05:24]

Mi-ar fi placut sa gasesc ceva informatii si despre Limnionas, locuri de vizitat in imprejurimi, taverne... din pacate cat este site de mare nu am gasit nimic. Oare Romanii cauta doar distractie sau poate m-am nascut eu mai devreme.

adrianaglogo, Carla Ilie, dana2104, iulianic, Rodel, view2
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin insula Evia: