ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2014
DE Lisa
DIN: Moldova
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUN-2014

Un hotel acceptabil pentru Istanbul.

Am poposit pret de 3 nopti in Istanbul, in drumul nostru cu masina catre Marmaris. Desi am cautat saptamani intregi pe site-uri un hotel bun in Istanbul, care sa indeplineasca toate criteriile turistului aflat in trecere printr-un oras - pret bun, conditii acceptabile si aproape de punctele de interes, situatia a facut sa plecam spre Istanbul fara o rezervare prealabila, (am schimbat data in ultimul moment).

Cum? In Istanbul fara rezervare? Da, Istanbulul este un oras imens si este imposibil sa nu gasim cazare la fata locului, ne-am spus curajosi. Asa a si fost, ajunsi in zona Sultanahmet, pe fiecare straduta sunt zeci de hoteluri, care mai mari care mai mici. Am oprit masina in fata hotelului Yavuz si la receptie ne-au comunicat pretul pe o noapte - 120 euro. Prea mult, am spus noi, stiind ca in camera vom sta doar noaptea. Am lasat masina si dupa cativa pasi am vazut firma luminoasa a hotelului King Palace. Era ascuns pe o straduta laturalnica si doar intamplarea a facut sa il vedem. La receptie un tanar ne-a comunicat ca pretul pe camera pentru trei persone este de 75 de euro pe noapte, dupa care s-a oferit sa ne arate camera.

Camera decenta ca spatiu, cu un pat matrimonial si unul separat, curat, cu un televizor LCD micut pe perete, cu papuci de unica folosinta pe pat, cu prosoape albe. Fiind aproape 11 seara, am decis sa ramanem o noapte la acest hotel si eventual a doua zi sa cautam altceva. La receptie baiatul ne-a spus ca lasa camera la 50 de euro si ca avem si mic dejun inclus in pret. Am acceptat.

A doua zi dimineata am vazut ca nimerisem bine si ca hotelul era situat in spatele unei moschei-mica Hagia Sophia si ca era extrem de aproape de piata centrala unde tronau mandre Moscheea Albastra si Hagia Sophia.

Am decis sa nu mai pierdem vremea in cautarea altui hotel.

Micul dejun se servea la ultimul etaj si cu toate ca nu facea risipa de produse, era suficient pentru inceputul zilei. Aveau oua, ceai, paine, dulceata, ceva sucuri, lapte si cereale pentru copii.

Hotelul este micut, are cateva camere si este amplasat, ca aproape toate hotelurile din zona Sultanahmet in vechile case ale celor ce candva traiau in Istanbul.

Hotelul are cateva avantaje: aproape de toate obiectivele turistice din Sultanahmet, este curat, in fata hotelului exista o alee pe care am lasat masina fara plata si in siguranta, curatenia se facea zilnic, hotelul are WI-FI, parola era afisata pe peretele din fata camerei, personalul de la receptie amabil si gata sa rezolve orice problema.

Dezavantaje: - nu are balcon, de altfel putine hoteluri din zona veche se bucura de acest avantaj, vederea din camera era spre curtea interioara a unui localnic si pot spune ca turcii nu sunt mari gospodari, baia este micuta, sotul meu care este mai voinic se plangea ca nu incape, eu si baiatul nu aveam probleme.

Ca o concluzie, hotelul, asa cum spuneam la inceput, acceptabil pentru Istanbul, nu exceleaza, nu e el King Palace, dar nici nu te apuca plansul cand intri, asa cum am vazut ca descriu alti turisti experientele din Istanbul.

Si o precizare, Istanbulul nu este, contrar legendelor, un oras ieftin, o masa buna in Istanbul la o terasa ajunge si la 100 de lire turcesti pentru 3 persoane, 1 euro-2.5 lire turcesti, acesta fiind sa zicem pranzul si cam tot atat cina.

Cateva sfaturi pentru cei care cauta un hotel in Istanbul: alegeti hotelul cu parcare gratuita, altfel parcarile sunt destul de scumpe, au un gen de parcari Ottopark se numesc, unde iti poti lasa masina in siguranta, dar sunt mai departe de hoteluri si contracost. Negociati pretul camerei, daca nu aveti rezervare de acasa, abia mai tarziu am aflat ca in Turcia totul se negociaza, inclusiv pretul camerelor. La intrare au afisate niste preturi astronomice, insa dupa cea mai slaba negociere pretul se injumatateste si de acolo mai scade inca. Alegeti hotelul cat mai aproape de de zona zero, respectiv piata Sultanahmet, de acolo se pleaca spre toate punctele de interes. Daca optati pentru un hotel situat mai departe, in afara zonei istorice, se va pierde mult timp cu deplasarea in detrimentul obiectivelor turistice. Vara la Istanbul este foarte cald, atentie la incaltaminte, sa fie cea mai comoda (se parcurg distante mari si se sta mult in picioare la obiectivele turistice, in Topkapi am mers 5 ore si nu am vazut tot) si usor de descaltat, o sa va descaltati de multe ori cand o sa vizitati moscheele, obligatoriu sapca si haine deschise la culoare.

Si inca ceva, zona Sultanahmet este un inimaginabil labirint de stradute inguste, multe cu sens unic pe unde se strecoara mereu masinile, si acum ma mir ca totusi nu am vazut masini zgariate sau tamponari, turcii sunt politicosi, te lasa sa treci chiar si cand gresesti.

Soferi-incepatori sau nu- nu va fie teama, noi am plecat cu o masina noua si am crezut ca imi sta inima cand am vazut cum se circula, insa daca mergi incet si turcu iti intelege intentia, chiar nu se intampla nimic. Atentie, pietonii nu prea respecta culoarea semaforului, trec pe unde ii taie capul, asa cum veti face si voi in ultimele zile.

Cu acestea zise, vacante placute si la intoarcere obligatoriu sa va scrieti impresiile pe - Am fost acolo.

Trimis de Lisa in 03.08.14 11:12:47
Validat / Publicat: 03.08.14 14:04:55

VIZUALIZĂRI: 1713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera.

[03.08.14 14:02:56]

Mutat în rubrica "Sultanahmet King Palace, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

-----

LisaAUTOR REVIEW