ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 02.08.14
JUL-2014

O vacanta 'fierbinte'

M-am gandit sa impartasesc si eu experienta avuta, in luna iulie, la acest hotel. Am decolat din Cluj, la temperatura de aprox 25 grade, vreme ploioasa. Zborul a fost ok, fara situatii deosebite.

La aterizare ne-a lovit caldura insuportabila, fiind aproximativ 40 grade. Transferul pana la hotel s-a facut cu un autocar fara aer conditionat, cu sofer nevorbitor de limba engleza, cu care ne intelegeam doar prin semne. Distanta pana la hotel este de aproximativ 130 km, insa am parcurs-o in 2 ore, ceea ce a fost epuizant in conditiile de temperatura date.

La receptie am pus si noi in pasaport cei "10 euro" recomandati de toata lumea pt a obtine o camera draguta, insa fara rezultat se pare. Am primit atat noi, cat si prietenii nostri, cate o camera cu vedere la o strada laturalnica din spatele hotelului, o zona in care se gasea camera frigorifica in care se colectau gunoaiele menajere, astfel, pe langa privelistea "deosebita", in fiecare dimineata se auzea masina care venea sa ridice gunoiul. In camera era gresie pe jos, ceea ce era destul de dezolant, precum si 2 paturi: unul de o persoana, iar altul de 2 persoane, insa foarte ingust. Din pacate nu am reusit sa le schimbam, cei de la hotel spunandu-ne ca nu pot face nimic, ca acestea sunt camerele rezervate de agentie.

Hotelul este foarte mare, format din mai multe corpuri, avand o capacitate de aproximativ 3000 600 camere. Este foarte aglomerat, in special la piscine si in zona de luat masa. Hotelul este curat si ingrijit, in camera se face curat si se schimba prosoapele zilnic.

Exista o superba gradina cu palmieri, diversi arbore ornamentali si flori colorate. De asemenea, gasiti piscine exterioare si una interioara cu apa rece. Plaja hotelului este foarte aproape, are sezlonguri si umbrele de nuiele impletite, insa trebuie sa fiti matinali pt a le ocupa. La fel si in cazul sezlongurilor de la piscina. In mare sunt pietre, iar nisipul este extraordinar de fierbinte. Recomand incaltari pt apa. Pe plaja exista un ponton, pe care puteti sta la plaja si puteti "sari" in mare printr-un tobogan.

In interiorul resortului gasiti si un anfiteatru, la care in fiecare seara se desfasurau diverse "spectacole" amuzante. Pe parcursul zilei puteti participa la tot felul de activitati: aqua gym, yoga, aerobic, volei, football, programe pt copii - de fapt pt copii exista spatii de joaca amenajate + animatori care organizeaza diverse jocuri distractive. Exista internet wi-fi peste tot, inclusiv pe plaja si functioneaza foarte bine.

Despre masa pot sa va spun ca nu a fost nimic deosebit, mancare comuna - cam aceeasi in fiecare zi, foarte multe legume, salate in diverse combinatii, carne, orez, paste, fructe, iar deserturile imposibil de dulci. Intre mesele principale se deschidea un lobby bar aproape de plaja, unde se gaseau burgeri, cartofi prajiti si diverse sortimente de junk food, lipii umplute cu branza si cartofi + iaurt. Un plus pt frigiderele cu apa rece amplasate pe plaja.

Ca si sfat: sa va puneti in bagaj mai multe lotiuni pt plaja, deoarece la 49 grade sunt necesare, iar acolo sunt scumpe (ex: un brand comun de la noi, pe care il gasiti cu 30 lei in hypermarket in boutique-urile din statiune era 25 euro).

Noi am vizitat portul si am facut scufundari, activitate de care am fost super incantati si o recomandam cu incredere! (gasiti tot felul de excursii la agentii, in imediata vecinatate a resortului, doar traversand podul peste autostrada.

Pe scurt: un hotel aglomerat, fara a fi deosebit, insa un loc unde, daca nu ai asteptari exagerate, te poti bucura de vacanta :).

Trimis de o turista in 02.08.14 22:51:28
Validat / Publicat: 02.08.14 23:27:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (o turista); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.14 23:46:39]

@o turista:

Păcat de banii dați aiurea. O alegere mai inspirată a agenției te scutea de neplăceri.

Hotelul este foarte mare, format din mai multe corpuri, avand o capacitate de aproximativ 3000 camere.

Exagerezi. Hotelul abia trece cu puțin de 600 de camere, incluzând și vilele.

[03.08.14 00:01:44]

@nicole33: referitor la cele 3000 camera stiam ca am citit undeva aceasta informatie, dar se pare ca am retinut gresit. din poza atasata - cea cu structura hotelului - se poate usor calcula: sunt in jur de 1500 cu tot cu vilele.

Eric s mom
    [03.08.14 08:33:10]

Nicole, ce ne sfatuiesti concret sa facem ca sa avem camera ok? Ne am luat 2 saptamani, ar fi frustrant sa nu putem dormi. merge ceva la sigur daka nu cei 10 euro?? Sa invat cum se spune in turca "o camera linistita, va rog? " multumim

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.08.14 09:21:42]

@o turista: de fapt sunt:

Hotel

- 362 standard room

- 60 camere family room

Vile

- 84 camere villa room

- 50 apartamente villa family

Cred ca 1500 este nr. de persoane care se pot caza in hotel.

In rest pot sa spun si eu ca este un hotel de 4* care este mai bun decat unele clasificate la 5* dar care sunt un adevarat dezastru.

[03.08.14 09:33:20]

@o turista:

[...] Ai fost acolo. Cum crezi că încăpeau atâtea suflete pe o suprafață de doar 55.000 mp? În toate prezentările, hotel+vile ajung la 611 camere (camerele family, deși cu două camere, fiind considerate o singură unitate de cazare).

Mi-a atras atenția exagerarea evidentă cu cele 3000 de camere din simplul motiv că nu am întâlnit încă în Turcia un hotel cu o asemenea capacitate de cazare, sincer, am îndoieli că ar exista. Am fost la două resorturi care aveau cu puțin peste 1000 de camere și mi s-au părut cu adevărat imense. Nu a existat aglomerație deranjantă, deoarece și suprafețele resorturilor erau mai mult decât generoase, 112.000 mp și, respectiv 252.000mp.

[03.08.14 10:35:53]

@Eric s mom:

Încearcă să ajungi la hotel înaintea orei de check in, dacă depinde de tine acest lucru. Salută-i în limba turcă. O să râzi, dar un simplu Merhaba! poate face minuni. Zâmbește-le în timp ce soliciți o cameră frumoasă, accentuând durata de două săptămâni a sejurului, eventual amintind de alte sejururi în Turcia, că ai revenit mereu pentru că ți-a plăcut mult bla, bla, bla.

În cazul nefericit în care camera nu corespunde așteptărilor tale, dacă este sub ceea ce ai plătit, contactezi imediat agenția, locală sau cea din țară, tot atâta te costă telefonul. În majoritatea cazurilor, după o noapte așa și așa, se poate schimba camera a doua zi până în prânz.

Dacă nu se poate și nu se poate, cum a fost cazul autoarei impresiilor de mai sus, unde este posibil să se fi achitat o cameră promo/eco, deși nu am văzut în oferta hotelului, poți solicita un up grade la un tip de cameră superior, dar acesta costă uneori destul de mult.

Eu am avut rezervare la acest hotel acum mai mulți ani. M-am răzgândit cu doar câteva săptămâni înaintea plecării din motive personale și am plecat în Grecia. Hotelul fusese ales de către prietenii cu care urma să mergem, la recomandarea altor prieteni etc. M-a atras în mod deosebit toboganul de la capătul pontonului, la fel de mult ca prețul sejurului.

Și ei au avut probleme la cazare. Aleseseră cazarea într-o cameră dublă la vile, mai scumpă la vremea respectivă cu 2 euro pe noapte de persoană decât în hotel, dar, ajungând tocmai seara, au primit o cameră la parter, întunecoasă și plină de igrasie, cu vedere la un gang sau un zid, oricum neplăcut.

Au refuzat-o din start, li s-a spus că la acea oră doar asta mai au disponibil, dar le-au oferit un apartament cu două camere la etaj, cu o singură baie și cu o terasă superbă imensă la camera cu vedere frontală la mare.

Au acceptat imediat, dar schimbarea i-a costat 300 de euro în plus, pe chitanță, pentru cele două săptămâni de sejur. Eu nu aș fi dat atâția bani.

Celelalte două familii, care aleseseră cazarea în hotel, nu au avut nemulțumiri legate de condițiile de cazare.

Îți doresc o vacanță plăcută despre care să ne povestești și nouă.

[03.08.14 11:24:23]

@nicole33:

Te rog sa ma crezi ca nu am stat sa numar camerele din hotel. Dupa cum iti raspunsesem si in mesajul anterior am retinut gresit 3000. Ulterior am consultat schita aceea cu structura hotelului, poza atasata, si de acolo am dedus numarul.

[...]

[03.08.14 11:47:27]

@webmaster:

Am reținut și regret exprimarea prea dură la adresa autoarei, motiv pentru care solicit eliminarea propoziției respective din ecoul meu de mai sus, deoarece eu nu mai pot edita.

Îmi mențin opinia că oricine citește despre un resort cu

aproximativ 3000 camere

va fugi mâncând pământul de un asemenea „colos”, chiar dacă intenția userului @o turista a fost aceea de a recomanda hotelul.

[03.08.14 11:55:23]

@nicole33:

propoziţia respectivă a fost eliminată.

Idem intervenţiile ulterioare autoarei şi ale subsemnatului, născute din acea (singură) propoziţie.

[03.08.14 12:28:28]

@webmaster:

Solicit si eu modificarea in textul postat a sectiunii cu cele 3000 camere, pt a nu dezinforma si speria turistii. Imi cer scuze pt discutiile dezvoltate ulterior pe aceasta tema.

[by webm] corectat, în text, din 3000 în 600

Eric s mom, nicole33, o turista