ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
ÎNSCRIS: 15.01.10
JUL-2014

O alternativa foarte buna pentru odihna, dar pacat, ca numai pentru o noapte.

Odata cu terminarea vacantei de anul acesta din Kusadasi, mai precis Hotel Batihan, despre care am scris aici, in jurul orei 14, am plecat anevoios spre Romanica, . Plecarea a fost c-am grea dar nu aveam de ales.

Asadar, inainte sa decolam spre Tara, cu auto propriu, am facut un ocol mic (cca 20km de Kusadasi) pe la vestitul Outlet din SOKE, dar parerea mea este ca ne-am abatut degeaba de la traseu, deoarece preturile erau c-am mari fata de outleturi-le intalnite pe traseu, poate si din cauza ca, fiind multi turisti in zona, inclusiv, nave de croaziera, probabil preturile sunt mai ridicate, dar asta este!!! ., ne-am continuat drumul spre casa.

Dupa aproximativ, 300km parcursi in cca 5 ore cu mici opriri pe traseu, a venit timpul sa gasim cazare intermediara, pentru a ne odihni, ca a doua zii sa facem asaltul final spre casa, tot uitandu-ne dupa vreun hotel si avand in vedere ca era deja ora 20.30, am zarit undeva pe partea stanga (cand vii din Romania spre Kusadasi, este pe partea dreapta), chiar la sosea un mini Hotel (Motel) mai precis.

Mergand la receptie personalul de acolo nu stia deloc engleza, dar imediat a dat un telefon, si la putin timp a aparut un tip tanar la vreo 25 ani care vorbea foarte bine engleza, care ne-a explicat cat costa cazarea pe noapte si ce putem face acolo.

Pretul platit 55TL, un pret foarte bun zic eu, cu mic dejun inclus (nu foarte bogat, dar decent, unde aveai salam, cascaval, oua fierte, masline, rosii, castraveti, unt, dulceturi, ceai, lapte, etc).

Camera destul de spatioasa, cu baie (cu strictul necesar), aer conditionat, minibar.

Dupa ce ne-am cazat am inceput sa inspectam locul, dar fiind foarte tarziu, nu prea am avut timp.

Hotelul are in spatele sau, spre mare, un Camping, destul de mare unde erau foarte multe Rulote (aproape plin) si oamenii la aceea ora isi pregateau masa.

Distanta dintre Hotel si mare este de cca 100m si se merge pe o alee, iar acolo sunt 2 restaurente (terase) unde poti servi masa pe timpul zilei, sezlonguri care sunt gratuite pentru cei cazati la hotel si Camping, intrarea in mare foarte lina (noi nu am incercat marea, dar am vazut pe cineva care isi recupera mingea).

Motelul foarte curat, iar personalul care nu era profesionist, era foarte amabil, si sincer imi pare rau ca nu am putut sta mai mult timp in aceasta locatie, poate pe viitor??

Recomand cu caldura aceasta frumosa locatie, tinand cont ca din Kucukkuyu (unde se cazeaza multi romani, in drum spre Kusadasi) pana in Akcay mai sunt 30km, si ai tot ce-ti doresti (pret mic, odihna, mare, loc de servit masa, si mic dejun inclus).

Calatorie Placuta.

Trimis de vio_andu_gaby in 02.08.14 17:57:09
Validat / Publicat: 02.08.14 18:53:50

VIZUALIZĂRI: 2267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in motel

adrianbogdan
[02.08.14 19:52:09]

Buna, frumoasa locatie, foarte bun pretul, poate poti sa-l localizezi cumava mai bine, senzatia mea este ca nu se afla in Akcay ci in Altinoluk, asa din ce am vazut pe ne net la o prima vedere. Zona locuita este aproape?

Ai luat ceva contacte?

Mulumesc anticipat!

vio_andu_gabyAUTOR REVIEW
[02.08.14 20:25:40]

@adrianbogdan: Salut, nu este in Altinoluk, pur si simplu este intre Altinoluk si Akcay.

Intra pe Google Earth si cauti direct Sir Motel si vezi locatia la fix.

Cat despre zona, normal ca este locuita, intre cele doua localitati, nu este o distanta foarte mare, locatia fiind pe coasta, sunt foarte multe hoteluri si pensiuni in zona.

V-am zis singurul meu regret, despre aceasta locatie, este ca nu am avut timpul necesar pentru a o descoperii, dar cu siguranta voi revenii aici, cel putin in tranzit, dar nu ca acum.

[02.08.14 21:49:33]

@vio_andu_gaby am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

vio_andu_gabyAUTOR REVIEW
[02.08.14 22:05:21]

@webmasterX: Este ok, cu toate ca este greu sa privesc in urma

adrianbogdan, vio_andu_gaby