ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
DIN: Rosiori de Vede
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUL-2014

Pe unde mancam in Eforie Nord

Sa gasim locuri de servit masa in Eforie Nord este cel mai usor lucru.

Incepand din centrul orasului, coborand pe faleza de la Belona, apoi spre Debarcader si Acapulco multitudinea de autoserviri, terase si restaurante ne fac cu ochiul si numai sa fii prea pretentios nu gasesti un loc de servit masa.

In centru pentru pranz recomand autoservirea Litoral, care este cea mai mare si mai bine dotata cu feluri de mancare din toata bucataria romaneasca. Cred ca au peste 50 de feluri de mancare incepand de la ciorbe, tocanite, tochituri, fripturi, etc. Plus ca tot acolo gasesti si bucatarie chinezeasca si italiana. La orele pranzului sant mii de oameni acolo, dar totul este organizat si nu se produc ''ambuteiaje'. Mergand mai departe pe centru mai este si autoservirea Pescarusul, care serveste portii mari de mancare, dar care m-a cam dezamagit pentru ca inainte acolo era un restaurant cu feluri de mancare foarte elevate si cu spectacol muzical seara. Mai sant autoserviri pe centru, dar nu le mai enumar pe toate. Restaurantul cel mai placut din centru pentru mine este cel de la Vera, unde mereu servesc cu placere Penne Siciliene gratinate, iar atmosfera este placuta si linistita. Anul asta am intrat intr-o seara la insistentele sotiei si la Rotiseria de langa Berlin, acolo unde canta mereu cocosul. Incredibil de ieftina si de buna mancarea in special puiul la rotisor. Doua jumatati zdravene de pui cu cartofi, salata de castraveti, precum si o baterie de vin si desert au costat putin peste 50 de lei. Atmosfera in local este exact ca la o familie de la tara, zici ca esti la oameni in curte.

Coborand pe faleza ajungem la restaurantul Acapulco unde se pot servi mancaruri bune dar la pret mai de trei stele. In continuare este restaurantul Panoramic unde la pranz am mancat intr-o zi meniul zilei doua ciorbe, doua portii de chiftele marinate cu garnitura si am baut doua beri la pretul de 32 de lei. In schimb seara ospatarii se ''chinuie''sa te faca la buzunare si mancarea de restaurant nu e grozava. Am comandat intr-o seara Pollo al Forno si am trait o mare dezamagire, niste cartofi fierti aruncati intr-un castron termorezistent langa un piept de pui bronzat de atata asteptare sa-l manance si pe el cineva, castraveti murati la 4 lei transformati in nota de plata in salata de gogosari la 5.5 lei. Regret enorm ca nu am pastrat nota de plata sa v-o arat.

In fine mergem mai departe si ajungem la Terasa Maria unde am mancat cea mai buna pizza de anul asta de la mare. Facuta pe loc, la cuptor pe lemne, blatul crocant, bine asezonata, gustoasa si foarte mare, incat nu am putut-o manca pe toata nici eu nici sotia. Si felurile de mancare sant gustoase si bine pregatite.

Pana la Debarcader mai sant cateva restaurante care au mancare de toate felurile, iar la Debarcader este un complex de ''mancai'' compus din autoservire si restaurant bine aprovizionate cu tot ce trebuie. Trebuie incercata limonada cu menta care este f. f. buna si revigoranta mai ales ziua pe caldura.

Mai sant si alte locuri de servit masa in Eforie, dar ma opresc aici urandu-va Pofta Buna si fiti atenti unde mancati!

Trimis de Cristicop in 02.08.14 11:24:59
Validat / Publicat: 02.08.14 14:30:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 8843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristicop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pizza la Terasa Maria, mare si buna.

danamandache
[03.08.14 00:11:32]

Foarte util review! Dupa gustul meu si al copiiilor mei, cea mai buna pizza se mananca la restaurantul Acapulco. Ciorba a la grec si clatitele cu inghetata sunt delicioase aici.

CristicopAUTOR REVIEW
[04.08.14 10:51:55]

@danamandache: Mersi frumos! Cat despre gusturi, exact cum am spus, poate sa fii prea fitos si sa nu gasesti ceva bun de mancat in Eforie.

Cristicop, danamandache
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Eforie Nord?: