ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • ARTICOL ARHIVAT

Roma cea mai frumoasa!

Dean Martin - That's Amore

In toamna anului 2007 am fost intr-o vacanta in Italia, prin mai multe orase, printre care si Roma. Am stat la Pinewood Hotel, despre care am scris dejà, acum voi reveni cu impresii despre Roma, despre oras, si despre Cetatea Sfantului Scaun, Vatican.

Pentru noi a fost destul de greu, avand doi copii, de 3, respectiv 8 ani. Mai greu pentru cea mica, care obosea frecvent, din cauza ei n-am putut vedea tot ceea ce ne-am fi dorit in cele 2 zile cat am stat in capitala. Vreau apa, mi-e foame, ma dor picioarele, fac pisu, o gramada de astfel de impotriviri, care ne-au exasperat. Dar asta este, peste tot unde am calatorit, in tara si strainatate, am fost cu ele, pentru ca pe de-o parte n-aveam cui sa le lasam, pe de alta parte mai linistiti eram daca erau cu noi, langa noi. Chiar daca nu intelegeau prea bine pe unde se afla, ma refer la cea mica, cel putin aveam bucuria ca este, ca sunt langa noi.

Am vizitat Catedrala S... Pietro, de la Vatican, a fost primul punct de atractie pe care doream neaparat sa-l vizitam, pe langa Capela Sixtina, cu picturile lui Michelangelo. Acolo n-am mai reusit sa intram din cauza unei cozi de vreo 3 km si a nerabdarii copiilor.

Dar la S. Pietro ne-am impus in fata lor, si dupa o negociere ce lua in calcul inghetata, ne-am asezat la o coada ce inconjura toata piateta din fata Catedralei. Ne gandeam ca v-a merge greu, dar a mers destul de repede, astfel incat dupa vreo ora si jumatate de stat la coada, am reusit sa intram si noi prin filtrele politiei venetiene.

Aici am fost coplesiti de maretia Bazilicii, de operele lui Michelangelo, Bernini, si a altor mari artisti, aici am putut intra sa vadem mormintele Sfintilor Pariniti, in acel moment n-am putut vedea mormantul Papei Pius al XII-lea, desi ne-am fi dorit. Fara fotografii, nu am fost lasati.

Am urcat pe cupola catedralei cu liftul, (se plateste cativa euro ca liftul sa te duca jumatate de distanta, parca 7 euro) apoi pe scari unde ne-a luat repede ameteala. Un plan foarte inclinat si scari abrupte, in spirala care duc spre cupola. Dupa ce-am ajuns pe cupola, ametiti, ne-am confruntat cu aglomeratia turistilor dornici sa vada cat mai multe. Am baut o cafea la un bistro, acolo sus, ne-am tras sufletul admirand privelistea, apoi am coborat sa vizitam interiorul bazilicii.

Aici deja copii si-au pierdut rabdarea si din pacate am trecut in viteza pe acolo, facand o escala la magazinul de suveniruri de unde ne-am luat cateva amintiri.

Am iesit din Bazilica, si am luat un taxi sa vizitam Coloseumul. Distanta de la S. Pietro la Colosseum este de vreo 4 – 5 km, noi am fost nevoiti sa platim aproape 10 euro taxiul, ghiciti, tot din cauza copiilor care se plictisisera.

La Colosseum, alta coada, alta distractie, eu m-am asezat la coada, iar sotia mea s-a dus cu fetele pe langa cei costumati in soldati romani si gladiatori. Intr-un tarziu am reusit sa intram si noi, incepuse si ploaia, astfel ca pe afara am stat mai putin.

Am admirat colosala constructie, camerele unde erau tinuti gladiatorii, unde se pregateau de lupta, locul unde erau tinute animalele, tunelurile subterane, infricosetoare. Incercam sa-mi imaginez arena plina de romani dornici de sange, si ma cutremuram de acele vremuri barbare.

Peste tot in interiorul muzeului, exponate din acea perioada, casti, arme, tinute. Am cumparat si noi o carte cu reconstructia Colloseum-ului si un dvd 3d.

Am iesit apoi din Colloseum, cu regretul ca n-am mai putut zabovi mai mult, si din cauza aglomeratiei, dar si din cauza copiilor.

Ne-am indreptat catre statia de metrou din fata Colloseum-ului si am plecat spre hotel.

In a doua zi ne-am plimbat la Fontana di Trevi, multa lume admira fantana, multi aruncau bani si multi gustau apa. Apoi am aflat ca daca arunci un ban in fantana, vei avea noroc. Aceeasi superstitie si in legatura cu bautul apei din fantana.

Multi romani acolo, foarte putini in vacanta, foarte multi la cersit sau la munca. Multe statui umane, majoritatea dintre ei fiind romani de-ai nostrii. Cea mica s-a speriat la un moment dat cand s-a “miscat” statuia, dar cand i-a soptit in romaneste “nu te speria”, atunci s-a linistit.

Am inteles tarziu de ce toti romanii de acolo vorbeau in soapta, sau se prefaceau ca nu sunt romani, era imediat dupa scandalul cu Mailat si tuturor le era teama de reactia italienilor.

Am mai vizitat Columna lui Traian, magnifica si impozanta, un monument pe care Ceausescu l-a vrut in Romania, in original! Aici sunt reliefate razboaiele daco-romane, si tot aici se spune ca se afla mormantul marelui Traian. Se mai spune ca sclupturile s-au realizat de catre mai multi scluptori si insumeaza cele mai prestigioase sclupturi care s-au realizat la acea vreme.

Apoi ne-am mai plimbat prin piata Navona, unde am admirat Fantana Celor Patru Fluvii si unde am servit cate o pizza la un pret excellent.

Apoi ne-am plimbat prin niste magazine, am facut mici cumparaturi, mai mult pentru copii, iar catre dupa-amiaza ne-am intors la hotel.

Cam asta a fost tot la noi, ne-am plimbat pe langa Panteon, Castelul San't Angelo, Palatul de justitie, Biserica Santa Maria Maddalena, Piata Spaniei, Coloana lui Marc Aureliu, Campo de Fiori, acolo chiar am zabovit la o inghetata pentru copii si multe alte obiective pe care le vom revedea curand, si unde vom zabovi mai mult, pentru ca fetele sunt mai mari acum

Trimis de pepsi70ro in 28.11.09 15:54:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sardinia, Venetia, Padova, Genova

VIZUALIZĂRI: 2411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In piata S. Pietro
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 7 voturi)

Dragoș_MD
    [06.12.09 22:11:55]

"... dupa vreo ora si jumatate de stat la coada, am reusit sa intram si noi prin filtrele politiei venetiene."

pai parca eram la Roma?! iar la Vatican stiam ca 'opereaza' garzile elvetiene...

Cristian_h*
    [15.12.09 21:31:43]

Roma este cu adevarat cea mai frumoasa

si cred ca aici se potriveste aceasta melodie cu toate ca pe autorul melodiei l-a inspirat orasul Neapoli

http: //www. trilulilu. ro/hrista19aida/fc1b9f85cd3683

webmasterXY*
    [15.12.09 21:54:22]

Sa vedem cat de inspirat este Cristian in alegerea si acestei melodii.

pepsi70roAUTOR REVIEW
    [16.12.09 17:49:21]

Si de aceasta data a fost inspirat. Multumesc din nou!

oanaboteanu
    [17.05.10 10:11:53]

Te inteleg perfect cand zici ca e greu de vizitat cu copiii... si noi avem aceeasi problema, am vrea sa vizitam dar baiatul meu de 3 ani are o rabdare limitata... desi incercam sa il obisnuim cu caratul peste tot... Acum adoarme oricand oriunde, chiar si in carca la taica-su

Si asa vizitam una-alta...

Cristian_h*, Dragoș_MD, oanaboteanu, pepsi70ro
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: