ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 16.02.10
JUL-2014

Drumul spre Paradis[e]

Drumul spre paradis, care incepe in Skala Potamia, este de vreo 8 km, un drum care serpuieste de-a lungul coastei insulei si ofera imagini de vis! Sunt cateva locuri unde puteti parca masina si admira in liniste privelistea oferita, precum si o mica taverna unde puteti bea in liniste un suc sau o bere.

Kinira, asa cum am spus in postarea referitoare la pensiunea unde am fost cazati, este o localitate micuta si se afla situata la 2 km de " Paradise beach ", o distanta care poate fi strabatuta cu piciorul dar, mai bine ar fi cu masina, soarele si oboseala putand crea disconfort, mai ales pe drumul de intoarcere.

In Kinira nu ai mare lucru de facut decat sa stai, sa te bucuri de liniste si frumusetea oferita de plaja salbatica din localitate. Plaja este cu nisip, intrarea in apa este cu pietre (nu sunt necesari papuci speciali pentru aricii de mare, nu sunt in aceasta zona), iar dupa vreo 2 metri de la intrarea in apa incepe un nisip fin si o apa exact ca in vederi, albastru-azurie. Intrarea in apa se face lin, iar mai inspre dreapta, unde sunt pinii aproape de plaja, sunt portiuni unde nu sunt pietre si intrarea in mare se face direct pe nisip. Nu este decat o singura zona amenajata pentru sezlonguri, in rest fiecare sta unde vrea, putand sa traga un pui de somn la umbra pinilor (asa cum am facut eu), sa mai intre in apa, iar sa traga un pui de somn...

Ca sa ajungi la plaja " Paradise " trebuie doar sa mergi pe soseaua principala si se face un drum lateral, la stanga, bine semnalizat cu un indicator. Este o poteca de vreo 200 de metri pana la plaja, putandu-se parca masina ori sus, cand incepe drumul spre plaja, ori jos, chiar la inceputul ei. Plaja isi merita cu prisosonta numele, este foarte frumoasa, lata, cu nisip fin, cu intrare lina in apa, dar mai aglomerata decat restul plajelor, cu mult mai multe sezlonguri si umbrelute, la un pret afisat de 7 euro.

Revenind la Kinira, in localitate exista un singur supermaket, cu preturi putin mai mari decat in Limenaria sau Skala Potamia, nu prea bine aprovizionat, dar care iti poate oferi posibilitatea de a cumpara cate ceva. De asemeni, exista cateva taverne, noi alegand Taverna " Faros " asupra careia vreau sa insist. Ca localizare, ea se afla langa supermaket, putin mai sus mergand spre Skala Potamia, si se face un drum lateral spre dreapta pe care se poate intra lejer cu masina, pana langa ea. Din cate am vazut se ofera si posibilitatea de cazare, iar privelistea oferita de terasa este una care te lasa fara cuvinte! Noi am fost la ea intr-o seara de vineri cand, conform patroanei pensiunii, se organizeaza seara greceasca. De fapt, nu este o seara greceasca in sensul clasic al cuvantului (cel promovat in mass media), este o intalnire intre prieteni si cunoscuti ai patronului tavernei care se distreaza de minune. Formatia care canta creeaza o atmosfera placuta si relaxanta iar privelistea oferita, cu luna deasupra marii, te face sa uiti de tot si toate si sa nu mai pleci vreodata, daca s-ar putea! Mancarea oferita la taverna este medie ca si calitate, noi am mancat souvlaki si a fost asa-si-asa.

Locatia, peisajul, atmosfera generala pe care o intalniti in Kinira este o combinatie clasica pentru care va recomand ca macar cateva zile sa stati si sa incercati sa va transpuneti intr-o alta societate care, chiar daca a fost blamata in ultimii ani, se ridica, din punct de vedere al calitatii vietii si a ceea ce inseamna cu adevarat ea, cu mult peste " robotii " umani din alte societati mult mai avansate economic.

In incheiere rog moderatorul sa incarce urmatoarea piesa, cu formatia care a intretinut atmosfera la Taverna "Faros": youtube

Trimis de cristisch2003 in 02.08.14 09:19:32
Validat / Publicat: 02.08.14 10:30:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.14 09:37:48]

[26.11.17 13:53:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Kinira și împrejurimile» (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kinira și împrejurimile: