ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
SEP-2008

O minune a naturii

Am optat in timpul excursiei noastre in Corfu si pentru un tur al insulei, din dorinta de a cunoaste cat mai multe locuri de pe aceasta frumoasa insula.

Dar inainte de aceasta excursie, in prima zi a sejurului nostru profitand si de faptul ca era o vreme mai mohorata, am optat pentru o incursiune in capitala insului Corfu, orasul kerkyra sau Corfu Town cum ii placea ghidei noastre sa-i spuna.

Am luat autobuzul dimineata pana in oras, trebuie sa recunosc insa ca drumul ne-a dat cateva emotii, iar traseul a fost unul ciudat si la dus si la intors (autobuzele aveau un circuit ciudat pe care nu am reusit sa-l inteleg, luand si copiii de la o scoala). Ne-a dat emotii deoarece a fost prima data cand am luat cu adevarat contact cu drumurile de pe insula, admirabil intretinute, aveau asfalt pana la ultima casa de pe deal, lucru neobisnuit pentru noi romanii, dar drumuri pline de serpentine si foarte, foarte inguste uneori.

Ajunsi in Kerkyra am dat o raita prin asa zisul oras nou (locuitorii insulei considera orasul impartit intre orasul vechi, cel venetian si orasul nou), dupa care am vizitat noul fort, o constructie admirabila, dar care nu mi s-a parut mai mare decat cetatea Oradea, dar spre deosebire de noi, intrarea la ei era 6 Euro, si era plin de turisti.

Dupa inca vreo ora de plimbat prin port, am vrut sa ne indreptam spre orasul vechi, dar o ploaie mocaneasca a inceput sa-si faca simtita prezenta asa ca ne-am intors in Agios Gordios.

Ei dar a venit si ziua excursiei pe insula. Pentru inceput ne-am indreptat spre Kerkyra, oprindu-ne pentru inceput la Achillio. Palatul si curtea lui sunt de o frumusete rara, nimic opulent, doar frumusete pura. In 1891 a fost terminat palatul, de a carui decorarea s-a ocupat indeaproape insasi Sissy, mai exact imparateasa Elisabeta a Austro-Ungariei, la a carei dorinta a fost si construit in locul unei vechi vile, Vraila, unde se oprise in excursiile ei prin Grecia, frumusetea locului cucerind-o.

In palat se poate vedea foarte bine fascinatia pe care o avea Sissy pentru Grecia si mitologia greaca, dar si unele transformari facute de Wilhelm al II-lea, proprietar al palatului dupa moartea imparatesei Elisabeta. In palat a functionat pentru o perioada si un cazinou, proprietarii acestuia ingrijandu-se de restaurarea acestuia in a doua jumatate a secolului XX. Pentru a putea exemplifica cat mai bine frumusetea dar si simplitatea palatului am sa las pozele sa vorbeasca in locul meu.

De aici ne-am indreptat spre peninsula Kanoniou unde am vizitat biserica Panaghias Vlachernas, dupa care am urcat pe dealul Mon Repo, loc unde ni s-a oferit o minunata priveliste asupra orasului Kerkyra.

De aici ne-am indreptat spre capitala unde am vizitat orasul vechi, mai putin vechea fortareata, lucru pe care-l si regret. De o frumusete deosebita este biserica Sf. Spiridon, protectorul insulei. In oras am mai vizitat Spianada, un fel de loc de promenada, unde o cafea pe o terasa poate costa si 10 Euro.

Si a urmat Mavromatis cu plantatia de koum quat, un fruct din familia citricelor, din care se fac niste lichioruri excelente dar si tot felul de dulciuri. Tot aici am avut ocazia de a incerca vinurile insulei, care trebuie sa marturisesc ca sunt foarte bune.

Urmatoarea destinatie a fost Paleokastritsa, un loc de o frumusete salbatica, unde am avut ocazia sa ne plimbam cu vaporasul cu fund de sticla, initial nu am fost foarte incantat de idee, dar privelistea din adancuri este magnifica, mai ales ca ghida a avut grija sa hraneasca pestii pentru ai putea vedea de aproape.

Tot aici am vizitat si manastirea Palaikastritsa, un alt loc unde am fost martorii unor peisaje superbe, dar si unde am vazut un mic muzeu deosebit.

To aici am fost la Belvedere, un local situat pe inaltimi de unde am avut o priveliste spectaculoasa a statiunii si golfului, dar si unde am mancat cea mai buna baclava din viata mea.

Ei si la final cate ceva despre miturile insulei:

1. Miliardarul rus Abramovici si-a cumparat intradevar un teren pe insula cu o panorama spectaculoasa asupra statiunii Paleokastritsa, cu o vila unde a si fost de cateva ori, dar marele lui neajuns este ca plaja de la capatul mosiei, este plaja publica, ca marea majoritate a plajelor grecesti, pe aceasta nu a putut sa o cumpere, asa ca oricine dispune de ceva fonduri pentru a inchiria o barca se poate bronza pe "plaja lui".

2. Despre politie pe insula, este si este destula, capitala si mai ales in intersectiile mari si aglomerate ale ei, erau "frecventate" aproape tot timpul de ei, dar i-am vazut si prin restul insulei. Un lucru e drept peste tot unde am fost in insulele grecesti politistii prefera sa stea mai retrasi, probabil o politica vis a vis de turism.

3. Orasul Kerkyra se mandreste cu un spital mare si foarte modern si totodata nou, a fost terminat in 2008. Pe insula in marea majoritate a statiunilor sau a localitatilor mai mari veti gasi farmacii, dar si puncte de prim ajutor, un fel de cabinete medicale, asemanatoare cu mediii nostri de familie, gata la orice ora din zi sau din noapte de a te ajuta, contra cost fireste.

4. Ei si sa nu uit soferii... soferii din Corfu sunt un "gen" aparte, se spune ca pe insula toti soferii de autobuze sunt localnici, nimeni altcineva nu e in stare de a conduce pe stradutele lor.

In final trebuie sa recunosc ca e cel mai frumos loc vizitat de mine vreodata si cea mai frumoasa dintre insulele grecesti pe care am fost.

Trimis de danoradea in 28.11.09 00:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aripa nordica a noului fort din Kerkyra

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: