ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2009
    2 AD. + 3 COPII

Scurt popas in Gaios, un mic paradis insular

Nana Mouskouri - Chante et Danse le Sirtaki

Pentru ca am citit astazi despre o excursie in insulele Paxos-Antipaxos, mi-am amintit de minunata si inedita zi calduroasa si extrem de torida dupa pranz, cand si eu, cu familia am experimentat aceasta iesire in larg, cu vizitarea celor doua insule. Si mi-am amintit de un satuc pitoresc, asezat acolo de bunul D-zeu exact pe meleagurile acelea combinand dealurile cu stancile dantelate, fauritoare de grote misterioase si inconjurate de ape minunate, unice, care se potivesc de minune cu o asezare tipic greceasca insulara.

Acest loc se numeste Gaios si este capitala insulei Paxos. Aici am facut noi o oprire pe tarm, dupa ore intregi de plimbare pe mare, vizitand pesterile albastre si tot acel peisaj care si acum imi “inunda” atat de generos amintirile...

Paxos este un nume mai putin mentionat in istorie, dar se poate lauda si chiar mandri cu legendele si folclorul sau care spun ca insula ar fi fost creata ca fiind un copil al lui Poseidon. Mai stii si cu legendele astea? !...

Am intrat in Gaios mergand de-a lungul unui canal surprinzator de ingust si am acostat in port. Aici mai erau cateva barci si ceva tevatura. Dar portul s-a umplut cu noi, turistii, care o data debarcati am incercat sa ne dezmortim usor, usor “copanele” si toate cele dupa sederea lunga dar extrem de interesanta de pe vapor. De aici am pornit intr-o scurta dar foarte frumoasa calatorie prin satucul acela parca uitat de lume, asezat undeva la capatul pamantului... ceva micut, un loc cu case cu o arhitectura frumoasa, simpla, dar cocheta, curate si cu multe flori la geamuri; oamenii zambitori si unii chiar cheflii, nicidecum ametiti de bautura, ci veseli si mereu pusi pe glume... ei stiau ce zic acolo, important era ca ei vorbeau pe limba lor si radeau iar noi pe limba noastra si radeam. Deci cu totii ne distram si in fond asta este totul intr-o vacanta relaxanta si lipsita de orice alte grji: distactie din toate si la maxim. Ne-am plimbat pe stradutele foarte inguste si putine la numar, cu cateva magazine cu diverse suveniruri, dar cu restaurante foarte bine”dotate” cu mancare pt. toti si toate gusturile. Si am luat si noi pranzul la o taverna de pe strada principala, cu vedere la port si la mare si ce bine ne-a priit aceasta masa!... Am admirat si peisajul si am mancat toti pe saturate si cu bani destul de convenabil, noi asteptandu-ne sa ne coste, deh, ca pe o insula, dar nu a fost asa, spre bucuria tuturor. Pentru 5 persoane am dat parca, din ce-mi amintesc eu, in jur de vreo 50 de euro, fiecare o portie de mancare, multa si foarte gustoasa si ceva bauturi.

Apoi am pornit in jos mai departe pe faleza, spre marea plaja, care era mica de fapt, dar mie mi-a placut, dandu-mi senzatia de multa intimitate. Cred ca seara acolo este tare romantic atat sa te plimbi cat sa faci si o baie... Mie, una mi-a placut, chiar daca erau si pietre pe plaja de nisip si chiar in apa. Dar, va scriu, peisajul merita cu prisosinta deplasarea pana acolo. Pacat ca n-am avut suficient timp si pentru o baie...

Deasupra orasului Gaios se inalta niste dealuri din calcar gri-cenusiu, impodobite generos cu padurici de maslini. De altfel, lui Paxos i se mai spune si “gradina de maslini a insulei Corfu”.

Am mai avut doar putintel timp pentru cateva poze si apoi am savurat o cafea la una din cafenele micute dar splendide, din piata principala, asezata de-a lungul falezei. Dupa care la ora 16 fix vaporul a plecat spre casa, ducandu-ne alene pe valurile unei mari linistite, aproape ireal de curate si colorate de un albastru inchis pana la turcoaz deschis, inapoi in portul din Kerkyra. Dar amintirile, clipele unice, de neuitat, vor ramane acolo, undeva, doar de noi stiute si totusi eu acum v-am impartasit cateva din ele, pentru ca poate, precum multi altii, AmFostAcolo!

(voi posta si cateva poze din Gaios, cand mai am ceva timp)

Trimis de ileanaxperta* in 27.11.09 15:29:59

VIZUALIZĂRI: 2800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P1x Stancile din Paxos cu grotele albastre

ileanaxperta* [27.11.09 19:50:15] »

WM, te rog mult sa atasezi melodia Nanei Mouskouri

Multumesc frumos si toate cele bune!

Admin [28.11.09 10:50:22] »

cu mare placere ileana; nana mouskuri si sirtaki mi-s, amebele, la fel de apropiate sufletului "personal" si le consider alegeri perfecte pentru a ilustra spiritul greciei.

ancamariagadea* [08.01.10 19:02:42] »

Foarte frumos!

bose [13.08.10 00:36:23] »

Am fost si noi acolo anul trecut dar am calatorit cu un vapor mai mare care nu avea treaba cu valurile. De altfel era asa de mare ca nu incapea in nici o pestera (grota). A intrat doar in cea mare cu botul si ne-a permis sa facem fotografii de aproape. Chiar de foarte aproape. Am avut si avantajul ca vaporul fiind mare nu a fost inghesuiala si au fost locuri din belsug. A fost o excursie excelenta pe care nu o vom uita.

Am fost in iulie si a fost numai bine din punct de vedere al temperaturii. S-a oprit in Antipaxi, in golful acela cu apa cristalina in care ne-am balacit 30 de minuta cu mare placere si apoi s-a vizitat insula Paxi, facindu-se o excursie cu autocarul, excursie care s-a incheiat in Gaios, frumoasa si pitoreasca localitate, port si capitala a insulei.

ancamariagadea*, bose, ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Corfu: Croazieră Paxos, Antipaxos, Parga: