ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2013

Limenaria - un orasel deosebit

Limenaria a fost pentru noi unul din cele mai vizitate locuri din Thassos. Si pentru ca era relativ aproape de noi, de Aliki (vezi impresii), dar si pentru frumusetea sa. Am ajuns sa apreciem pitorescul locului, culorile casutelor, fiecare altfel, tavernele asezate pe faleza in port si stradutele inguste, animate, pline de viata si de voie buna. Oameni placuti, zambitori. Aglomeratie, dar nu ca in Limenas. Un aer de vacanta relaxata si fara griji! Foarte placut!

Cum ajungi in Limenaria

Dupa ce lasi in urma golful si plaja Kefalas si apoi Trypiti si continui pe drumul de coasta, ajungi in Limenaria si asezarea Kalivia. Se pare ca, in ultimii ani, datorita dezvoltarii turistice, Limenaria a ajuns sa aiba aceeasi populatie ca si capitala Thassos-ului, Limenas. Satul este pe coasta de sud-vest a insulei si formeaza o singura comunitate, alaturi de Kalivia.

Limenaria a inceput sa se dezvolte la inceputul sec. 20, datorita exploatarii minereurilor de catre compania germana Speidel. Birourile companiei, cunoscute sub numele de Palataki, sunt localizate intr-o cladire maiestuoasa, pe coasta, cladire construita la inceputul sec. 20. In anii 80-90 s-a incercat si o restaurare a vechilor birouri, in aceeasi perioada in care s-a intervenit si pentru fluidificarea traficului din orasel.

Dintre atractiile orasului face parte si pestera de sub Palataki dar si "plaja minelor", locul unde se afla minele abandonate. Pe faleza se afla si un muzeu folcloric dar si unul privat, muzeul Papageorgiou. O multime de oameni se plimba seara pe faleza urmarind, parca din mare, coasta si agitatia de pe mal.

In Limenaria este o puzderie de hoteluri, pensiuni, taverne, cafenele si baruri, pe langa nenumarate magazine de suveniruri. Majoritatea lucrusoarelor cumparate de noi pentru cei de acasa sunt de aici. Gasesti si produse alimentare sau cosmetice- noi am descoperit un mic magazin, in port, aproape de Palataki, foarte bine aprovizionat cu preturi acceptabile.

Portul, foarte frumos si intesat de taverne si terase, ofera privelisti superbe asupra marii Egee si a muntelui sfant, Athos. Tavernele de aici servesc o multime de feluri traditionale grecesti si sunt pline de turisti. Seara e aproape imposibil sa gasesti o masa libera. Ce e interesant e ca multe taverne au terasa asezata pe malul marii, iar taverna e vizavi, asa ca bietii chelneri trebuie sa faca un permanent slalom printre masini si scutere ca sa serveasca clientii de pe mal. Dar n-am vazut cu toate acestea nici un incident.

In concluzie recomand celor cazati in zona sudica a Thassosului macar o vizita in Limenaria. Daca nu pentru plaja atunci pentru shopping, mancarea buna si plimbarea de seara!

Trimis de luciaoradea in 01.08.14 12:56:28
Validat / Publicat: 01.08.14 18:47:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Limenaria- orasul vazut de sus

mirmicu
[18.08.15 23:19:49]

Am prins superbonusul dar, mult mai important, am contribuit la trecerea la rang de SENATOR.

Felicitări Lucia!!!

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[19.08.15 15:10:28]

@mirmicu: ehehe, ce surpriza! Mulțumesc frumos! Aștept sa iti scriu și eu aceleași lucru!

traian.leuca †
[19.08.15 21:32:14]

@luciaoradea - Abia acum am observat că v-ați schimbat culoare de user.

Felicitări și vacanțe cât mai frumoase!

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[19.08.15 22:48:08]

@traian. leuca: Mulțumesc frumos! Tocmai "lucrăm " la vacanta, suntem în Zakynthos. Până acum toate bune. Vin acasă cu tolba plină!

luciaoradea, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenaria și împrejurimile: