ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2014
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII

La poalele Meteorelor, în miresme dulci de flori

La Bloutsos Rooms, am poposit pentru o noapte în vara anului trecut, atunci când aflați în vacanță pe țărmurile bătrânei Elade, nu am dorit să ratăm vizitarea Meteorelor. Rezervarea am făcut-o cu câteva luni înainte, pe booking, am optat pentru cameră triplă cu mic dejun pentru care am plătit 30 de euro.

Localizarea

Pensiunea este localizată în apropierea localității Kalampaka, în satul Kastraki, chiar la poalele incredibilelor Meteore. Înainte de a ajunge aici, aveam emoții, citisem pe Afa despre Kalampaka și Kastraki, mă temeam că nu le vom găsi, că va trebui poate să ne învârtim mult în zonă - deoarece îmi doream să le văd pe amândouă - și cum eram cu baiețeii, mă temeam că nu vor avea răbdare. Dar temerile mele s-au dovedit neîntemeiatea, din Kalampaka am înaintat spre sătucul Kastraki pe o șosea ca în palmă, iar pensiunea are indicator vizibill din stradă, fiind așezată pe partea stângă, pe o străduță înfundată.

Parcarea

Am parcat pe aleea de la intrarea în pensiune, la ora respectivă fiind singurii oaspeți. Se poate parca fără probleme și în stradă. E gratuită. După ce ne-am instalat, am ieșit la o plimbărică, să ne dezmorțim, am remarcat liniștea așezării, în contrast cu faima Meteorelor. În apropiere se află câteva magazine alimentare, chiar vis a vis de străduța pensiunii este un magazin cu suveniruri, proprietara, o doamnă foarte simpatică, între două vârste, este originară din România, croșetează diferite obiecte de îmbrăcăminte sau decorative, pe care apoi le vinde, chiar de acasă. La puține minute de mers pe jos de la pensiune se află un spațiu de joacă penntru copii și o biserică ortodoxă, în care imediat ce am intrat am fost izbită de sentimentul de deja-vu, asemănarea cu bisericile noastre românești, de cartier fiind izbitoare.

Pensiunea este cochetă, are un aer rustic, tradițional, este deținută de o familie care știe să facă turism, mereu la îndemâna noastră, fără a fi sâcâitori sau obositori. Vorbesc foarte bine limba engleză și sunt extrem de amabili. Fiul nostru cel mic avea o tricicletă fără pedale, iar aleea cu parcarea i s-a părut excelentă pentru plimbări, doar că aleea era în pantă și după puțin timp, inevitabilul s-a produs, a căzut, s-a julit la genunchi. L-am spălat imediat cu apă rece, iar proprietarii ne-au sărit în ajutor cu câteva ustenile și materiale de prim ajutor, dar nu a fost nevoie, din fericire!! , apoi i-au oferit celui mic un cățeluș de jucărie, pe care au insistat să îl păstrăm. Mulțumim! Pensiunea are ca principal avantaj poziționarea, cu o vedere fantastică la Meteore. Mi-a plăcut mult, le-am și spus-o proprietarilor, iar ei mi-ai răspuns că această priveliște pe care eu o găsesc mirifică, devine uneori înfricoșătoare... atunci când plouă sau mai ales când sunt fulgere și trăznete, cerul devine de culoare stâncilor și ei au impresia că totul se va prăbuși, dar din fericire, e doar o impresie... trecătoare! Proprietatea e construită pe două niveluri, și oferă spre închiriere cinci camere. Curtea interioară în care se pătrunde printr-o poartă de fier forjat, este plină de flori, domnișori și petunii, în rondouri și în ghivece. Pentru relaxare există o măsuță confecționată tot din fier forjat, cu două scaune și o bancă. Pe jos e piatră, iar zidul curții tot din piatră are din loc în loc felinare, care seară se aprind filtrând umbrele înspre Meteore. În partea din spate a curții se află terasa acoperită unde dimineața se servește micul dejun. La această terasă am stat și seara și am mâncat o cină cu produse cumpărate din localitate. Pe terasă, alături de o mare de flori, este suspendat un mic televizor. E o stare minunată, să stai și să lenevești sau să iei masa la umbra Meteorelor. Există și un loc pentru grătar, cei dornici îl pot folosi. Proprietarii fără a ne oferi acces la bucătărie, nici nu am cerut, în momentul în care au observat că ne pregătim să luam cina, ne-au oferit tacâmuri și veselă. Cei mici s-au jucat cu pisica ;i au admirat canarul , captiv, bietul de el, într-o colivie.

Camera

Am primit camera nr. 1 de la parter, a fost pentru noi excelentă. Nu foarte mare, dar nici înghesuiți nu am stat, este dotată cu pat matrimonial și un fotoliu pat, fiind decorată în mod tradițional. Pe jos gresie de culoare albă, pereții până la jumătate sunt înveliți cu lambriuri, un covor de iută lângă baie, două ferestre cu perdele albe aproape mate, cu rolete, care au protejat foarte bine împotriva căldurii. Există Ac, dar noi am preferat să dormim cu fereastra deschisă, camera poziționată la parter a favorizat o răcoare plăcută. Pe lângă locurile de dormit, în cameră mai este un dulap încăpător, nu l-am folosit, fiind doar în tranzit, în dulap perne, pături și o pilotă, pentru vremuri mai reci, o măsuță foarte mică pe care ne așteptau prosoapele albe, curate și parfumate, un scaun cu spătar, două taburete pe care erau veioze cu abajur și încă un corp de mobilier, deasupra căruia se afla o oglindă. Multe flori uscate în buchete singulare sau în veze. Deasupra fotoliului pat, agățat pe perete un televizor. Pe mobilier erau puse milieuri, așa cum puneau femeile, în trecut, mai ales în casele de la țară. Un tablou alb-negru, în care erau imortalizate Meteorele ne-a amintit unde suntem și pentru ce venisem acolo. Există Wi-Fi gratuit.

Per total, mobilier destul de vechi, dar bine întreținut, decorațiuni bogate, fără a fi supărătoare, Bloutsos Rooms, fiind o locație altfel, perfect rustică.

Peste noapte a fost liniște. Și ziua a fost liniște, liniște, noi și Meteorele...

Baia este extrem de mică, fiind despărțită de cameră printr-o ușă glisantă tocmai pentru a economisi spațiu. Pereții tapetați cu gresia albă, mică, pe jos gresie în nuanțe de maro, lângă vasul de toaletă un coș de gunoi, o chiuvetă foarte, foarte mică cu oglindă micuță, săpun lichid și un pahar de plastic, gol. Dușul fără cabină, în partea dreaptă, apa se drena într-o scurgere din pardoseala băii. Apă caldă și rece în permanență. Apa caldă era asigurată de două boilere, separate, unul pentru chiuvetă, celălalt pentru duș. Pe dulap am găsit un sul de hârtie igienică, de rezervă și un uscător de păr.

Holul de la parter, prin care erau conectate camerele 1,2, 3, destul de îngust, pe partea draptă este un panou informativ, de aici am aflat orarul de vizitare al mănăstirilor și faptul că există un autobuz care contra sumei de 1,6 euro, asigură trasportul până la Marele Meteor. Plecările în zilele săptămânii sunt între orele 9-13, iar în wekeend între orele 9-12,30. Între camerele 1 și 2, pe o măsuță era o fructieră plină cu bombonele din care cei pofticioși se puteau servi. Accesul la etaj se făcea prin exterior, pe scări de marmură.

Micul dejun, inclus în prețul de cazare, ne-a fost oferit pe terasa din curte. O cafea și Meteorele... Nu, nu vă speriați, nu a fost doar o cafea, ci am savurat un mic dejun continental, îndestulător și delicios. De cu seară am anunțat ora la care dorim să mâncăm. Iar dimineața, pe masa acoperită cu o față de masă de unică folosință, din hârtie, pe care era tipărit ademenitorul: Bon appetit, ne așteptau 4 porții de mâncare, deși pentru cel mic nu plătisem. Chec pufos, fursecuri, ouă fierte tari, unt, dulceață, miere, suncă, cașcaval și un coș plin cu chifle aburinde, familia deținând și o brutărie. De băut, am ales între cafea și ceai, două cafele și 4 pahare de suc de portocale. Dincolo de gust, prezentare și generozitatea gazdelor, ne-a plăcut atmosfera, nu voi uita niciodată acel mic dejun unic, printre flori ce ne alintau cu mireasma lor dulce și bogată și cu ochii la minunile grecești suspendate între cer și pământ, Meteorele.

Concluzie

Mi-a plăcut totul, amplasare, aspect rustic, mic dejun bogat, amabiliatea gazdelor, de aceea recomand această cazare celor care vor poposi în acel loc special.

Trimis de sunflower in 31.07.14 13:52:43
Validat / Publicat: 31.07.14 17:12:10

VIZUALIZĂRI: 2130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Bloutsos Rooms - aceasta este pensiunea văzută dinspre stradă

[31.07.14 14:12:52]

@sunflower: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[31.07.14 14:24:32]

@webmasterX: cred că e ok.

alinaro
    [31.07.14 17:27:40]

@sunflower: Ce frumos! Cat face ospitalitatea!! Mai mult decat orice lux din lume. Bravo.

[31.07.14 17:44:26]

@alinaro: ai așa de multă dreptate, gesturile mici contează enorm, în definitiv, fericirea stă în lucruri simple!!

luciaoradea
    [31.07.14 23:14:17]

@sunflower:

Superbonuuuuuuuuus! Felicitair pt review!

[01.08.14 08:22:48]

@luciaoradea: mulțumesc frumos!

[01.08.14 11:21:58]

@webmaster, vă rog să atașați acest imn:

Mulțumesc!

[01.08.14 18:34:49]

@sunflower: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

[sorry de întârziere, se pare că solicitarea ne-a scăpat, tuturor... ]

[01.08.14 20:12:14]

@webmaster: No problem, atâta bai să fie!

zuftim
    [03.08.14 19:10:02]

Minunate locuri si rw pe masura! Am dormit si eu o noapte in Kalamb(p)aka si am hoinarit aproape 1 zi prin cochetul oras, admirandu-l.

[04.08.14 08:13:06]

@zuftim: da, sunt cochete amândouă și Kastraki și Kalampaka - sau cum s-o fi scriind!! Vă mulțumesc pentru aprecierile pozitive, admirația mea față de calitatea scrierilor d-voastră este maximă!

alinaro, luciaoradea, sunflower, zuftim
    Alte impresii din această RUBRICĂBloutsos Rooms [Kastraki]: