ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2014
ÎNSCRIS: 30.08.11
JUL-2014
3 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

O vacanta de vis

Am trait niste zile linistite, fara griji, cu telefoanele inchise si rupti de viata cotidiana. Desi se prinde wi-fi in holul de la receptie, pe terasa beach-barr si pe plaja de la piscina internetul la mobile la folosit doar fiul meu cel mare. Pe mine si pe sotul meu ne-a interesat sa fim doar in concediu.

Nu am putut sa nu observ tristetea cameristelor, bunavointa barmanilor, incordarea sefei si sefului de sala, de la restaurant, veselia animatorilor, galagia rusilor, neglijenta si lacomia de la masa a romanilor, statul mereu la barurile hotelului "la bere" ale nemtilor...

Atuurile hotelului (puncte tari):

- majoritatea camerelor au vedere la mare

- pretul mic comparativ cu serviciile de masa

- masa foarte diversificata (va spun asta si in calitate de mama cu trei "barbati" in casa - pentru ca eu gatesc la greu incercand sa acopar gusturile sotului, ale adolescentului sportiv de 18 ani, ale sclifositului "praslea" de 8 ani al familiei si cele dietetice si mai fara sare ale mele pentru ca am o tensiune oscilanta urata)

- hotelul se afla chiar pe plaja

- spatiu mare amenajat pentru free beach

- seara dupa ora 23 se lasa o liniste totala

- zona este linistita departe de vacarmul din centrul statiunii

- aer de "Busteni - Babele" datorita padurii "virgine" din fata hotelului

- curatenie de 5 *****

Puncte slabe:

- camere si balcoane cam mici (dar in concediu nu stai in camera)

- AC-urile sunt amplasate in asa fel incat la pranz se aud si in camerele alaturate chiar daca ai usa de la balcon inchisa.

Cel mai mult mi-a placut ca noaptea cand dormeam cu usa de la balcon deschisa si auzeam cantecul marii. Adormeam si ma trezeam auzind glasul marii, zgomotul ritmat al valurilor spargandu-se de tarm... Nu se aud cainii sau manelele ca in majoritatea statiunilor noastre.

Albena este o statiune linistita, recomandata familiilor cu copii mici sau celor care cauta odihna. In centrul statiunii, in zona parcului de distractii, majoritatea restaurantelor se inchid dupa miezul noptii.

Un sfat: Nu consumati carnea de pui de la gratarul hotelului. Nu intotdeauna este bine patrunsa si s-ar putea sa fie toxica.

Recomand sincer hotelul Elitsa. In perioada cand am fost (10 - 21 iulie) doar in trei locuri pe plaja Albena si la hotelul Gergana se observau urmele trecerii viiturii.

Va doresc o vacanta frumoasa si lipsita de evenimente neplacute! Doamne ajuta!

Trimis de Dania in 31.07.14 01:32:01
Validat / Publicat: 31.07.14 07:34:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Paturi suprapuse pentru copii

[31.07.14 08:14:26]

@Dania: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

marian_buc
    [03.08.14 14:00:54]

@Dania: ai fost dupa inundatiile din aceasta vara?

in cazul in care ai fost dupa inundatii ma intereseaza si pe mine cum arata plaja intrucat vreau sa ma duc si eu la acest hotel in August de Sf. Marie.

Multumesc

DaniaAUTOR REVIEW
    [03.08.14 18:11:39]

@marianbuc: Plaja din dreptul Elitsei este OK. Mai sus spre nord (Balcic), dupa hotelul Boryana spre terasa/ rest. RAi este foarte afectata, iar spre sud spre hotelul Mura/ Slavuna este putin afectata. Urmele cele mai vizibile sunt in fata (parcare) hot. Gergana - este cel mai sudic hotel din Albena. Dar nu va faceti probleme, plaja s-a igienizat. In perioada in care am fost (10-21 iulie) cam la 3-4 zile se luau mostre de apa din mare si din piscina hotelului Elitsa. De altfel, in fiecare seara piscina este curatita de nisip (foarte multi - mai ales romanii- intra fara sa treaca pe la robinete/dusuri) si se pun dezinfectante. Pana m-am obisnuit, la piscina ma izbea un puternic miros de clor. Puteti merge cu toata increderea. Va doresc o vacanta minunata.

DaniaAUTOR REVIEW
    [03.08.14 21:14:51]

@webmasterX: Localizarea pe harta interactiva AFA (ca si pe google maps) este OK. Salutari!

marian_buc
    [03.08.14 22:05:54]

@Dania: ok va multumesc...

Dania, marian_buc
    Alte impresii din această RUBRICĂElitsa Hotel: