ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2014
JUL-2014

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Batihan - dezamagire 80%

Ca sa nu fim acuzati de "minte inchisa", am decis sa ne facem o parere si despre Turcia, dupa 4 concedii in Grecia (2 foarte reusite la Blue Dolphin) si 2 in Bulgaria, la Obzor. Am ales Hotel Batihan Beach Resort, in urma review-urilor multe si pozitive despre acesta (multumim mult). Dar... surpriza: [...] ... pacat de bani!

Puncte bune? putine. Cladire cu dotari moderne, e drept, mobilier nou, renovat (cladirea veche).

Mancare buna, dar nu foarte variata cum o lauda multi, probabil cei care umpleau masa si apoi lasau jumatate neatins cand plecau. Recomand placinta facuta pe plaja de o turcoaica batrana.

Internet foarte prost (atunci cand chiar merge), inghesuiala oribila la parcare, la mese, pe plaja (unde trebuia sa ocupi un loc pana la ora 7 dimineata, altfel stateai pe unde mai gaseai, daca mai gaseai), la piscina si in jur am renuntat sa mai cautam loc. Curatenia facuta sumar si fara chef, la ora lor, daca nu ai sarit afara atunci din camera cand veneau DOAMNELE, ghinion, mai vin cand ti-o veni randul. Turcii sunt [...], galagiosi, nu am simtit acea proverbiala si mult-laudata serviabilitate deloc. Am simtit diferenta enorma intre ei si greci. Personalul tanar, neexperimentat, insuficient, fac si ei ce pot. Daca le ceri orice in alta limba decat turca, se uita la tine dezorientati si confuzi. De exemplu, cand am sosit, o receptionera tanara ne-a luat pasapoartele, ne-a dat cardurile de camere si pentru prosoape, plus un pliant in engleza cu regulile, ce e gratis si ce nu. Cand am ajuns in camera, ne-am dat seama ca nu ne daduse bratarile, deci, iar am coborat.

Camerele cu vedere la piscina au parte de galagie pana la 12 noaptea

Marea este destul de curata cand nu sunt valuri, dar trebuie ocolita intrarea in mare din dreptul hotelului care este plina de pietre, dupa culoarul pentru sky-jet este o portiune cu o latime de circa 10 m, fara pietre.

Pentru cei care nu au mai fost in Turcia cu masina... nu plecati fara a avea un GPS functional, al meu nu a mers (a pierdut harta Turciei, nu imi dau seama cum) si am fost nevoit sa platesc un taxi pentru a ajunge la hotel. Soselele principale au indicatoare destul de bune, dar numai in limba turca. daca ai iesit de la soseaua principala, esti in ceata, cautand hotelul am intrat pe niste stradute unde mai lipsea putin si trebuia sa rabatez oglinzile sa trec...

Mare grija la soferii turci, conduc destul de haotic, nu semnalizeaza, schimba benzile haotic, nu dau prioritate, nici macar pietonilor (odata am acordat prioritate unor pietoni PE ZEBRA, acestia au trecut tematori si multumind continuu).

Deci, daca asta a fost cel mai laudat hotel din Kusadasi, aici pe site, clar, am sters de pe lista aceasta destinatie pentru totdeauna. Doar copilul s-a distrat pentru ca si-a gasit un prieten cu multe in comun...

Nu acelasi lucru il pot spune despre Canakkale, hotel Grand Anzac unde am poposit o noapte pe drum. O surpriza frumoasa, chiar daca este doar un hotel de tranzit. Voi face un scurt review si despre acesta.

Trimis de Theodora in 30.07.14 19:11:30
Validat / Publicat: 30.07.14 20:34:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Theodora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

GJ04DZA* [31.07.14 11:28:40] »

Nu inteleg dezamagirea de 80 %. ???

Descrierea dumneavoastra este de nota 10 cu +...

sejur = cazare, masa... = nota 10. !!!

Theodora [31.07.14 18:03:37] »

@GJ04DZA: 80% era o metafora... gradul de satisfactie este 7,70... raspund in detaliu oricarei intrebari.

Suntem inca aici si, daca avem noroc si se"misca" netul transmitem informatii la cald.

viviv [01.08.14 08:26:18] »

Eu nu inteleg de ce nu ati gasit hotelul usor, pentru ca din soseaua principala este indicator spre hotel. Si cum indicatoare in limba turca?

Theodora [02.08.14 20:47:05] »

Viviv, din pacate nu am ajuns pana la indicatoare. Ne-am impotmolit in Kusadasi, in zona portului... chiar nu stiam unde este... Daca am fi avut GPS-ul functional nu ar fi fost probleme.

GJ04DZA* [03.08.14 16:02:24] »

@Theodora:

E bine ca aveti timp de metafore!!!

Daca se lua cineva dupa ce ai scris... nasol!

Distractie placuta!!!

Theodora [04.08.14 18:25:57] »

@GJ04DZA: Hai s-o luam pe rand, cu subiect si predicat ca sa evitam neintelegerile ulterioare si, eventual alegerile gresite:

Cazare: corp vechi, curat dar nu de 4 stele, baia cu aerisire stricata, vesnic mirosind a mucegai; usile de termopan de la balocn nu se inchid, rezultatul este ca te culci la orele 24 dupa terminarea muzicii si basilor de la programul; artistic. Vrand, nevrand.

Lifturile mici, permanent aglomerate. Bine ca am stat la et 3. Cand am coborat cu trolerele am stat 15 minute sa ne vina randul la un lift liber.

Menajerele... se straduiau sa faca treaba, dar nu aveau timp suficient. Si nici nu le pasa.

Masa: buna dpdv al meu, dar... cozi vesnice la preparatele gratar, la recipientele cu mancare gatita, paharele de suc ti le umple cu cuburi de gheata casa toarne mai putin continut, vestita inghetata turceasca cu varii sortimente erau de fapt, 3 sau 2... sau doar cacao...

Piscina nu ne-a trebuit...

La plaja... sezlonguri inghesuite unele langa altele, sotul meu punea prosoapele in jur de 7 dimineata, ca sa avem asigurat un sezlong langa mare... Plaja nu era curatata de alge, asa cum faceau cei de la plajele vecine.

Animatia a fost draguta, dar acelasi play-list cu melodii bubuind in boxe.

Sporturile gen, minigolf, baschet se puteau practica doar in programul stabilit de dumnealor, deobicei in miezul zilei, la 30 de grade celsius. Seara, se inchideau terenurile si luau toate crosele. Ca o comparatie, la Blue Dolphin, in Grecia jucai cand pofteai, mai pe seara la racoare.

Internetul... sub orice critica in camere. Doar la receptie, in lobby, era oarecum acceptabil.

Bile albe: mancarea (foarte potrivita pentru intestinul meu iritabil), proaspata; un spectacol fain cu dansuri turcesti si un ansamblu artistic inimos si talentat; Marea Egee, distractiile acvatice pentru baiatul meu.

Sper ca m-am facut inteleasa. Atmosfera si ospitalitatea turceasca pe care ma asteptam sa o gasesc acolo, am gasit-o la Chanakkale, la hotelurile Anzac si Helen (de unde trimit acum mesajul). Voi reveni cu un review pentru aceste 2 locatii si orasul minunat in care se gasesc.

GJ04DZA*, Theodora, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: