ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2014
JUL-2014

Către satisfăcător
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Nu voi reveni niciodata!!!

Anul acesta am decis sa vizitez mult laudata Grecie, mai exact insula Thasos.

Am calatorit cu masina, iar drumul pana acolo a fost, sa zicem, rezonabil.

Daca va decideti sa faceti ca mine, atentie la indicatoarele de drum din Bulgaria, dar si din Grecia, ca nu sunt mari maestri la asa ceva.

In plus, dotati-va si cu un GPS bun, cu harti actualizate, de care sa beneficiati daca va rataciti cumva prin vreun oras din cele 2 tari.

Sa trecem la subiectul de baza.

Am ales acest resort fiindca avea 4 stele, cu demipensiune, ca all-inclusive nici nu se punea problema, si se situa aproape de plaja, asa cum imi doresc mereu sa am cind merg pe un litoral.

La fata locului, am constatat ca resortul arata binisor, are o parcare mare, iar cazarea consta in camere situate in bloculete de 2 etaje.

Camera a fost mare - eu am avut una cu vedere catre gradina, dar nu m-a deranjat, ca nu am stat decit seara in ea - cu 3 paturi, 2 asezate unul linga celalalt, iar cel de-al treilea pe peretele opus (am mers impreuna cu sotul si fiica mea).

Curatenia se facea zilnic, adica se lua gunoiul si se facea patul in mod artistic, cu aranjat pijamalele in forma de fluturas, iar in baie se aranjau prosoapele tot artistic - nu mi-am dat seama daca le-au schimbat zilnic, pentru ca erau albe si le foloseam prea putin dupa dus, nu se murdareau flagrant si nici nu se patau.

Nisipul adus pe papuci nu s-a aspirat niciodata.

Menajerele mai aveau o manie, aceea de a-mi aranja toate obiectele de toaleta, daca nu le aranjam conform piticului lor personal.

Ce mi-a placut a fost terasa camerei, maricica, dar nedotata macar cu o sirmulita marunta pe care sa-mi pun slipul la uscat.

Am improvizat punind ce era de uscat pe marginile terasei sau pe scaune. Cam neplacut, dar asta a fost, doar nu era sa cumpar acum sfoara din tirg si sa-mi fac uscator!

Si inca un lucru meschin, as putea spune: aerul conditionat nu functiona decit daca usa balconului era inchisa. Si, asa cum poate stiti si voi din alte calatorii, nu aveam curent in camera decit daca puneam brelocul cu cheia in dispozitivul special creat la intrarea in camera, deci, daca aveam ceva in minifrigiderul din camera la racit, nu gaseam racit neam.

Personalul era dragut, amabil, iar unii dintre ospatari mai pricepeau cite ceva in engleza, lexicul elementar gastronomic. Nu se incurcau insa niciodata la calculul platilor in euro.

Ca am ajuns in zona de luat masa, aceasta era organizata atit pe terasa, cit si inauntrul restaurantului. Daca dimineata mai gaseam loc la o masa pe terasa, fiind destul de matinala, seara trebuia sa mai asteptam putin, citeodata si nu mult timp, sa se mai elibereze o masa, caci am tinut neaparat sa mincam afara, vremea fiind frumoasa si privelistea, spre Egee, spectaculoasa.

Trebuie sa spun ca ni s-a atras atentia din prima secunda cind am pus piciorul acolo ca masa de seara avea caracter festiv, deci si tinuta era pe masura. In speta barbatii erau obligati sa poarte pantaloni lungi, iar doamnele o tinuta decenta.

Ca amuzament, intr-o seara, sotul meu a vrut sa mearga in pantaloni de blugi tip bermude la masa de seara, dar nu a fost primit, prin urmare l-am trimis sa-si ia "paietele" din camera, ca altfel nu putea minca celebrii cartofi prajiti omniprezenti in insula.

Atit masa de seara, cit si cea de dimineata au fost de o varietate cam zgircita, cu muuulti cartofi prajiti, mai rar un gratar bun si, si mai rar, fructe de mare, desi nu trebuiau decit sa intinda mina dupa ele in mare.

Am mincat de 2 ori midii, o data niste inele de calamar prajite, iar in rest porc, pui, vita, miel, cu diverse garnituri, dar toate, din pacate, cam fara gust, desi legendele Olimpului spun ca mincarea greceasca este minunata. A trebuit sa ma duc in tirg, in Potos, la 5 minute de resort, sa maninc si eu niste crevete bune la gratar, dar pe bani adevarati, adica 2 portii de shrimpsi, a cite 5 shrimpsi la portie, cu, bravo, cartofi prajiti, o lingura de salata verde, la 18 euro, plus 2 ice tea, de 300 ml, la 5 euro si o cafea filtru, cam slaba, 2 euro.

Sa nu va mire preturile, ca ele sunt si mai mari in resort: o apa la 500 ml costa 1 euro, iar la supermarket, adica in tirg, 0,25 euro, o apa la 1,5 l e 2 euro, in timp ce la supermarket e 0,75 euro, un pahar de vin de 200 ml e 4 euro, o sticla in tirg poate varia incepind cu 2 euro.

Ce m-a enervat rau de tot la aceasta demipensiune a fost magaria grecilor de a nu oferi nici macar o picatura de apa gratuita, macar un pahar gratuit de apa, restul cu bani, la cele 2 mese din pachet.

Toate preturile din resort sunt duble, triple, cvadruple fata de ce gasiti in supermarketurile din tirg, ca la taverne tin tot asa coada pe sus, de zici ca esti in cine stie ce oras din Occident.

Deviza lor este: nicio bere sub 4 euro, desi o poti lua din supermarket cu 1,20. Stiu, una e sa o bei la terasa, alta e sa o cumperi din supermarket, totusi lacomia lor e mizerabila!

Revenind la resort, nu pot sa va zic nimic de piscine, decit ca ele exista si sunt populate, dar eu nu m-am dus la splendoarea de Egee, ca sa-mi fac veacul la ligheanul cu clor. De-asta aveam si in Bucuresti, nu trebuia sa fac 700 de km sa stau la piscina.

Plaja este acceptabila, nisip cu pietricele catre intrarea in apa, sezlonguri gratuite, prosoape cu garantie, ambele din belsug.

Va recomand incaltarile de apa, caci intrarea in apa este cam dificila, nu e cu nisip, cel putin in partea aceasta a resortului. Intrarea se poate face si de pe pontoane, dar pentru cineva ca mine care trebuie sa se obisnuiasca mai intai cu temperatura apei e mai greu sa intre de pe ponton.

Apropo de pontoane, acestea sunt facute, culmea meschinariei, din bidoane mari de plastic, plutitoare, ca grecul, dupa ce ca cere o caruta de bani, nu investeste nicio letcaie. De fapt, asta am constat pe toata insula, ca baietii astia cer bani pe ce le-a oferit lor natura gratuit si nu-i doare capul sa mai faca si ei o investitie pe ici, pe colo, pentru bunastarea turistului, mergind pe varianta totul foarte natural, neatins de mina omului, mai pe romaneste mizerie, boscheti, drumuri inguste, acces pe drum forestier la celebra plaja Paradise Beach, si cite si mai cite.

Toate astea au culminat cu prezenta masiva a haitelor de romani si sirbi needucati, care reuseau sa distruga relativa liniste a plajei la un moment dat.

Recunosc, romanii sunt campioni detasati.

Cind intra un grup de romani pe plaja, e spectacol. Ii auzi de departe cum racnesc de la mic la mare, ii vezi cum isi fac aparitia triumfal pe plaja, descaleca pe toate sezlongurile disponibile din jur, rid frenetic din te miri ce, au bancuri sprituale, glume cu tilc la care numai ei rid, se bat cu pumnul in piept ca Tarzan, ei le stiu pe toate, sar de pe pontoane si nici nu conteaza daca mai stropesc pe unii si pe altii, marea e a lor si numai a lor.

Numai valurile marii nu se mai aud.

Nici la masa nu reusesc sa-si struneasca odraslele, crescute dupa chipul si asemanarea lor, odrasle care fug printre mese, se hirjonesc, deranjeaza alti clienti si asa mai departe.

Tot aceste odrasle bat mingea pe aleile resortului, de parca zici ca sunt in spatele blocului, la ei in cartier, in timp ce dragalasii lor parinti beau pe terasa unei camere bautura adusa din Romainia, ca aici sunt scumpe. Ca de-aia merg ei in Grecia, si se lauda apoi ce vacanta minunata au facut aici, sa care cu portbagajul baxuri nenumarate cu astfel de produse.

E un mare dezavantaj prezenta unui numar coplesitor efectiv de carucioare cu copii mici, care urla si zbiara, saracii, scosi din mediul lor.

Am botezat resortul Alexandra Beach Nursery.

O sa spuneti ca sunt o turista fitoasa. Da, sunt. Stiu si am fost in locuri mult mai frumoase, cu aceiasi bani, unde am fost tratata regeste, unde investitiile pentru starea de bine a turistului sunt la cote maxime, unde simti ca esti in vacanta si plutesti. Aici nu e cazul.

Realitatile de la fata locului sunt jalnice. Iar Potosul nu se ridica nici macar la nivelul Eforiei Nord, ce zic eu Eforie, mai degraba Saturn, Cap Aurora, dar le aduc deservicii si acestor 2 statiuni daca le compar cu Potos.

Singurul loc din Potos care are un parfum aparte si unde am baut o bere de 4 euro intr-o seara si am ascultat valurile marii, ca numai aici se putea auzi, in restul statiunii e un vacarm de nedescris, a fost barul Ageri din zona de bungalowuri Lysistrata.

Trimis de Florentina73 in 29.07.14 23:07:18
Validat / Publicat: 30.07.14 00:01:43

VIZUALIZĂRI: 8009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florentina73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.07.14 00:01:33] »

Foarte bun review de debut

@Florentina73: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

DUDU [30.07.14 08:05:03] »

Faza cu "lucru meschin" e tare. Da e cam aiurea ca turistii sa lase si balconul deschis si aerul conditionat pornit, nu???

Uite o idee: e posibil sa fi ajuns la aceasta solutie urmare a unui studiu facut de unii oameni cu cap care au constatat ca... asa e normal, NU?

Cam lipsit de logica si de bun simt financiar...

DoreD [30.07.14 08:34:31] »

Cu mandrie relatez ca in Skala Potamia o bere decenta, bauta la carciuma, e taxata cu *doar 3 euro.

Saturnul si Cap Aurora au setat un standard la care nici Skala Potamia nu se ridica. Usoare urme de civilizatie detectate in Limenas. Confirm cadrul natural generos si lipsa de interes a grecilor in a face ceva ce nu le aduce un profit imediat (vezi drumurile de acces la cateva plaje superbe). Tot legat de asta, atatea balarii nu am mai vazut intr-o locatie de... ei, niciodata .

Nemultumirea ta pare insa a nu fi legata direct de hotel, ci de realitatea nelustruita intalnita la fata locului, care, dupa socul initial, poate fi oarecum ignorata. Creta ar fi fost o destinatie greceasca mai apropiata de... civilizatie.

melena [30.07.14 08:42:54] »

Din pacate asa sint multi romani!!!

Probabil ca nu este locul care vi se potriveste d voastra!

Cit despre copii si buna crestere este foarte complicat si va inteleg perfect!

Concedii placute si mai ales inspirate!

carmenmo [30.07.14 09:22:50] »

@Florentina73: Eu sper totusi sa nu renuntati la a mai face concedii in Grecia dupa aceasta experienta. Va recomand insa sa alegeti pentru cazare vile, sau cel mult hotel de 3 stele. Conditiile de cazare nu difera foarte mult. Doar ca nu o sa mai faca nimeni fluturasi din pijamalele dumneavastra . Iar cu masa va veti descurca muuult mai bine la taverne. Si nici nu trebuie cine stie ce tinuta. Chiar nu inteleg pretentiile acestea la un hotel aflat pe malul marii.

Chestia cu aerul conditionat care functioneaza doar cu usa de la balcon inchisa o veti intalni insa cam peste tot.

Si cartele pentru curentul electric sunt deja cam peste tot. Doar ca frigiderul este de regula pe alt circuit si ramane in functiune tot timpul.

Va doresc concedii mai reusite pe viitor!

nicole33 [30.07.14 21:37:42] »

@Florentina73:

Meschin sau nu, acest sistem funcționează peste tot și este logic să fie așa. La tine acasă mă îndoiesc că ții aerul condiționat pornit cu toate geamurile deschise.

Asta este regula la demipensiune și nu numai în Grecia ca băuturile la cină să fie contracost. La micul dejun ceaiul/cafeaua/laptele/sucurile nu erau free?

Aceasta este regula hotelului, ați fost informați despre aceasta și trebuia să vă conformați. Până la urmă, ținuta decentă ține și de respectul față de tine și de ceilalți turiști.

ciubucciu [31.07.14 08:48:03] »

@Florentina73: Bere pe plaja gasesti si la 3 euro sticla de 500 ml iar la terasele restauranturilor la fel. Sunt foarte multi romani si sârbi dar nu am fost deranjati de ei. Deloc din ce spui tu, iar eu încă sunt in Potos. Cazarea la vila kokkinos pentru 7 nopti 350 euro si este foarte ok - asa cum este prezentata si pe site, adică mai bine decât hotelurile de 3* de la noi din tara si foarte curat - la cam 2-3 minute de plaja, pt. ca nu am mai pris loc la un hotel de pe plaja, m-am trezit târziu.

Statiunea nu pot spune ca este ceva extraordinar si este mica, plaja nu are acel nisip fin de la noi de la mare, cred ca de aceea si sunt acele câteva plaje, gen Aliki, Paradise Beach si alte doua, trei pe care le voi vizita, dar statiunea este draguta si se merita sa veniti aici.

Poate când voi ajunge acasă voi intra sa îmi spun si eu impresiile pentru ca nu toate sunt roz, dar nu sunt de acord cu ce spune Florentina.

webmaster98 [31.07.14 08:52:35] »

@ciubucciu: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

adryana [31.07.14 10:11:26] »

Alexandra Beach ramane unul dintre cele mai bune hoteluri de pe Thassos, este un hotel curat, elegant, cu servicii foarte bune si binenteles ca orice hotel care se respecta, are si acesta niste reguli. Tinuta obligatorie este necesara si la alte locatii, de ex la hotel Athos Palace de pe bratul Kassandra, Halkidiki. La Alexandra Beach au fost multi prieteni de-ai mei, a mers si fratele meu, cumnatii, curios lucru, toti au fost extrem de multumiti. (Am aflat ca resortul are propriile solarii cu legume, toate sunt eco). Sunt foarte multe de spus aici, de la regulile interioare care trebuie respectate pana la a dori tu insuti sa te simti bine intr-o vacanta si sa fii cat mai tolerant cu cei din jur. Fiecare turist cazat acolo este in vacanta, poate unii au facut mari eforturi financiare sa ajunga acolo, unii sunt tineri, altii batrani, unii sunt invalizi, altii au copii mici, dar toti sunt in vacanta. Copii mici am vazut peste tot, (la ce hotel din lume nu sunt copii?) ei sunt galagiosi, stropesc, tipa, asa sunt copiii. In toata viata mea nu am vazut vreun copil care sa stea nemiscat pe marginea piscinei si sa taca. Iar despre conceptul de demipensiune, se stie ca la cina, atat in Grecia cat si in Turcia, nu ai si bauturi incluse in pret. Le ai doar dimineata, atat. S-a tot vorbit despre faptul ca si in Turcia si in Grecia este recomandat ca imediat ce te cazezi, daca ai demipensiune, sa mergi la un supermarket si sa te aprovizionezi cu bauturi: apa, sucuri, bere, ce doresti sa bei in concediul tau (nu se pune problema sa le cari de acasa, ar fi stupid, ale lor sunt mai bune). Este deci recomandat sa le cumperi din supermarket ca sa nu fii nevoit sa dai pret dublu la restaurantul hotelului. Noi asa am facut de fiecare data in Grecia si nu am regretat, mancam si mergeam in camera, ne luam bautura rece din frigider si o savuram in balcon, ce placere! Cu toate acestea mai sunt romani care iau teapa si sunt nemultumiti. As fi curioasa draga @Florentina73, fiindca este primul tau review, sa aflu unde ai fost cazata si te-ai simtit regeste, se vede treaba ca aici la 4 stele nu a fost sa fie.

puiutea [15.08.14 21:40:49] »

@adryana: Excelent comentariul! Ai punctat tot ce trebuie, i-ai invatat multe lucruri pe habarnisti sau neinformati si... ai cam pus-o la punct pe autoare! Multumesc, multumim! Abea acum m-am uitat pe pozele postate !! Doamne iarta-ma, Florentina, dar esti foaaaaaaaaaaarte pretentioasa ! Parerea mea !

elenaadriana [25.02.15 18:31:18] »

Chiar foarte pretentioasa Florentina! Si cat de frumos vorbesti despre cei de aceeasi nationalitate cu tine. Nu mai spun despre copii. Pacat ca nu ai un baiat, lucrurile ar fi stat cu siguranta altfel... Dar si asa eu plec la Alexandra in 18.05 si revin cu impresii!

Dabator [25.02.15 23:43:43] »

@Florentina73: se pare că și ceilalți useri dinaintea mea au "admirat" incultura ta turistică cât și aversiunea asupra nației tale precum și asupra copiilor.

Norocul meu că @nicole33 a ținut să-ți dea minimum de indicii de care ar fi trebuit să aibă habar orice turist. În plus aș vrea să te întreb dacă tu ai văzut restaurant care să vândă apa și berea la preț de supermarket. Deși cred că mai indicat ar fi să nu o fac.

Oricum ai luat o decizie corectă pentru care te felicit: nu vei mai merge în Grecia. Ai dreptate, nu te merită!

blonduta_blue [07.07.15 12:37:00] »

Florentina73

Buna ziua doamna Florentina.

Mare dreptate aveti din prisma romanaşilor nostri si a odeaslelor lor.

Si eu am patit aceeasi chestie cu deranjul! vezi impresii

Nu sunt de acord cu multe in legatura cu Hotelul, masa, plaja etc.

Dar in legatura cu odraslele mici si mari... sunt de acord 100%.

Sunt romani cu copii educati... dar acolo putini am vazut.

Bautura romaneasca pe plaja cat cuprinde, galagie romaneasca si tot ce cuprinde!!!

webmasterX [21.07.15 09:31:54] »

@Florentina73 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

adryana, blonduta_blue, carmenmo, ciubucciu, dansul norilor, DoreD, DUDU, elenaadriana, melena, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Beach Hotel:

• pagină generată în 0.047267198562622 sec