ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2009
    1 AD. + 1 de 12 ani COPII

Peisaje de vis, relaxare, buna dispozitie, deci o vacanta reusita

Am citit impresiile despre Marmaris si deodata m-au cuprins nostalgiile si mi s-au “deschis” caile amintirilor din vara aceasta. Impreuna cu fiica mea am fost in aug. la Marmaris, intr-un sejur combinat cu un mini-circuit.

Marmaris este o statiune superba, frumoasa, curata si foarte primitoare, o destinatie de vacanta complexa. Imbinarea peisajului montan cu marea si plaja de nisip face toti banii. Statiunea se afla la granita dintre Marea Mediterana si Egee si are cel mai mare port natural, situat intr-un imens golf inconjurat de dealuri sau munti mai mici acoperiti cu paduri de pini. Aici se intind pe toata lungimea lui mii de ambarcatiuni de toate marimile si categoriile. Fiind in prezent unul dintre cele mai importante porturi din Turcia, Marmaris a devenit unul dintre punctele cheie de pornire sau de oprire in croaziere si totodata faciliteaza si practicarea sporturilor nautice; aici se gasesc multe centre de scuba-diving, surf si altele, la preturi ce pot fi negociate la fata locului. Oferta este foarte bogata.

Marmaris nu este o destinatie scumpa si nici prea pretentioasa si tocmai de aceea este tot mai cautata de turisti. Noi am stat la un hotel de 3*, in regim de demipensiune. A fost bine, cazare, masa, curatenie, turcii simpatici, zambitori si serviabili mereu. Plaja era f. aproape de hotel, treceam printr-o cofetarie-patiserie cu bunatati mereu proaspete (de acolo ne-am tot aprovizionat de bunaciunile alea dulci si diverse) si ajungeam la plaja cu sezlonguri si umbrela contra-costul unei bauturi (fie suc natural, bere sau ceai) ; tot pe plaja se putea comanda si ceva de mancare. Aici se facea curat in fiecare seara, ba am vazut intr-o zi ca baietii de pe plaja adunau si in timpul zilei gunoaiele ce le lasau unii turisti mai slabi cu “common sense”-ul. Preturile in statiune relativ convenabile, cam la toate produsele. Marmaris are un bazar la capatul falezei, unde incepe portul. Acolo troneaza si o statuie cu, bineinteles, adulatul lor conducator, Ataturk. Noi am vizitat bazarul de 2 ori, este destul de mare, cu alei de te poti pierde prin el si are marfa de toate felurile pt. toate buzunarele, pretentiile si gusturile.

Dar ce mi-a placut in mod special aici, este cand se asterne seara peste Marmaris, sa te plimbi pe faleza lunga dintr-un capat in celalalt, pana la terminarea portului si sa vezi toate restaurantele, barurile, discotecile unde in fiecare seara se facea karaoke, toate luminate feeric, cu reclame multicolore este ceva de vis... de poveste. Si cu multa multa lume...

Am facut excursii foarte interesante si in locuri minunate... una dintre ele este in Insula Dalyan; am scris si impresii de aici... Excursiile se pot lua fie prin agentiile multe din oras, fie direct din port si se negociaza totul... Noi am luat in alta zi maxi-taxi-ul lor portocaliu si cu numai 2 LT/pers. am vizitat statiunea Ecmeler, foarte aproape de Marmaris, cu un peisaj extraordinar de frumos. Acolo muntii sunt mult mai aproape de plaja. Dar in rest, este mult mai scumpa la toate, de la sederea pe plaja pana la un suc...

Am prins acolo ziua mea de nastere si mi-am facut un cadou cu totul deosebit: m-am rasfatat la baia turceasca. Nu mai fusesem niciodata si am vrut sa experimentez si eu acest mod de relaxare. Si a fost intr-adevar un lucru inedit. Cu numai 10 LT am facut putina sauna, m-am delectat apoi in piscina, dupa care am trecut la masaj si spalat. Si ce bine mi-a fost sa stau si sa ma spele altcineva... sa-mi faca masaj, ce mai, m-am simtit pe deplin relaxata si reconfortata.

Un alt loc de distractie si relaxare pe care l-am descoperit noi aproape de faleza, este un Acqua-park. Am inteles c-ar fi 3 in total, dar noi l-am vazut doar pe acesta.

Pentru cei indragostiti, dar nu numai, Marmaris este si foarte romantic. Pentru cine doreste intimitate, statiunea se dezvaluie mai in interiorul sau si gasiti urcand pe stradutele mai inguste, restaurante micute, foarte intime, unde puteti servi o cina romantica la lumina lumanarii, cu o mancare excelenta. Sau puteti savura alte delicatese pe corabiile din port transformate in restaurante foarte frumoase si cochete.

Apele limpezi si albastre, curate si calde, in care se reflecta verdele muntilor, paleta diversa de hoteluri, restaurante, pub-uri, terasele aranjate cu mult gust si cu ospatarii foarte prietenosi si ospitalieri, faleza larga, aerisita cu palmieri inalti de-o parte si de alta a strazii, de zici ca esti in Beverly-Hills, bazarul dar si alte magazine foarte convenabile la pret si cu produse diverse, dar si magazinele de lux, acesta este Marmaris, o statiune moderna din Turcia, care pulseaza de viata, unde atmosfera incarcata de veselie, culoare, caldura si frumusete ne-au facut o vacanta superba, de neuitat. Recomandarea mea: se merita pe deplin un sejur la Marmaris, pt. ca ai de toate si la preturi accesibile, pt. toate buzunarele, gusturile si toate pretentiile. Deci, go and fun in Marmaris! Si v-am scris si eu, pentru ca, precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Trimis de ileanaxperta* in 25.11.09 12:48:59

VIZUALIZĂRI: 4151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Marmaris din mersul autocarului, in prima zi cand am facut un tur al statiunii

alincristt [25.11.09 15:57:55] »

SUPER!!!

iuliastoian87* [29.11.09 18:09:43] »

Intradevar, super aceasta statiune Marmaris. Si asa este. Tot ce ai scris aici am auzit si de la altii care au fost acolo si mi-au povestit.. Imi doresc sa merg si eu cat mai repede cu putinta.

danoradea [29.11.09 23:02:19] »

intradevar superba statiune, iar Marmarisul este un oras turcesc, neconsumat inca de modern, trebuie sa fi fericita ca ai avut ocazia sa stai cateva zile acolo si nu doar o zi ca mine

ileanaxperta* [01.12.09 20:15:11] »

Am luat-o acum pe turca..te rog melodia asta mai moderna, caci doar suntem in Marmaris:

webmasterXY* [01.12.09 20:20:33] »

Calatoriti alaturi de Ileana prin Marmaris, nu uitati insa un play inainte.

almona [24.02.10 16:00:46] »

Ileana Cosanzeana, zi si tu la ce hotel ai stat ca ma bate si pe mine gandul si tot ceva de genul asta vreau 3* HB si seara sa ma plimb afara din hotel.

ileanaxperta* [24.02.10 16:05:19] »

Na, ca tocmai ce vroiam sa mai inchid "mustaria", te-am "citit" pe tine si-ti rasp.: noi am fost prin agentie, la Hotelul Grand Prestige, acum parca-i zice Sarba. A fost inchis vreo 2 ani pt. renovare si probabil pt. preluare, iar anul trecut era intr-adevar f. curat si renovat. Este in randul al 2-lea de hoteluri fata de mare, dar f. aproape. In fata hotelului este o patiserie ca te vei lipi practic in ficare zi acolo, mai ales ca poti taia "barbapopii" prin interior si ajungi direct la strada mare, o travesezi si...hop top pe plaja si apoi in maaaare!

pupici si toate cele bune sa se-adune...

Pavel Mihai [18.03.10 09:51:15] »

Salutare tuturor

Am si eu o intrebare.Vreau sa plec anul acesta cu autocarul in Marmaris problema este ca nu am gasit nimic despre hotelul unde as vrea sa imi iau bilete.

Daca stie cineva cate ceva despre Green Nature resort & Spa Marmaris as avea rugamintea sa imi raspunda mai repede sa nu apuc sa imi iau biletele si dupa aia sa imi para rau.Multumesc mult o zi buna tuturor

danoradea [18.03.10 15:15:29] »

Green Nature Resort & Spa este un hotel de cinci stele considerat mediu pentru categoria lui. Se bucura de multe aprecieri pozitive, dar intotdeauna ceea ce vei vedea cu ochii tai nu va coincide de fiecare data cu parerile celorlalti.

Este genul de hotel care mie personal imi place, dar repet parerile pot fi usor contradictorii. Eu zic sa mai dai si un search pe google sa vezi ce mai afli, s-ar putea sa fie util.

Sau macar da-mi posibilitatea de a-ti trimite mesaje private.

Pavel Mihai [18.03.10 15:45:53] »

Multumesc pentru informatii.

Imi poti scrie pe mihai.pavel@albamare.ro

Chiar as mai avea nevoie sa aflu cate ceva

O zi buna

trubadur* [29.04.10 08:52:13] »

SAL..

Mi au placut impresiiile scrise de voi despre Marmaris.. si dupa multe cautari pe net.. am gasit o oferta de nerefuzat de 125 lire sterline, 9 nopti in regim B+B si as vrea sa plec la sf de iulie la Marmaris, la Hotel Gold Stone de 3 stele, un hotel pe malul marii, daca a fost careva si mi ar putea da ceva informatii legate de drum (plec cu masina personala), dificultati pe traseu, preturi,...etc, cred ca ar fi f bine....

Multumesc

alincristt, danoradea, ileanaxperta*, iuliastoian87*, Pavel Mihai, trubadur*