ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2014
ÎNSCRIS: 28.07.14
JUL-2014

Niste oameni minunati..,

Buna ziua,

Mi-am creat special cont pe acest site pentru a-mi impartasi cu voi experienta minuntata pe care am avut-o in Maramures, mai exact in Barsana la Pensiunea Lia.

Nici nu stiu cu ce sa incep... ba da stiu... in primul rand cu gazdele acestei locatii minunate, Doamna Ileana si Domnul Ion, doi oameni minunati care ne-au primit cu multa caldura si in al doilea rand cu frumusetea locatiei. O locatie de vis, tipic maramureseana, camere in care atunci cand intrai simteai ca ai venit intr-un loc aparte, cu totul deosebit ca intr-un basm. Camere decorate, paturi mari, curatenie.

Doamna Lia ne-a pregatit in fiecare zi o masa "copioasa", un mic dejun care numai "mic" nu era, o cina cu mancaruri traditioane si foarte gustoase pentru numai 15 Ron-micul dejun si 25 Ron-cina. Insa atunci cand iti era adusa mancarea simteai si bucuria din ochii si privirea gazdei. O horinca inainte de masa alaturi de Domnul Ion, un om minunat si cu mult simt al umorului.

Sincer nu am crezut nicioadata ca cineva poate sa degaje atata bucurie. Am simtit in primul rand ca oamenii astia nu fac asta pentru bani, o faceau pentru noi, le placea cand ne vedeau ca radiem de fericire cand ei ne ospitaliau.

Ok. Cazare una minunata colaborata si cu plimbarile din Maramures au facut o vacanta de neuitat in acest rai al Romaniei.

In prima zi am fost prin satul Barsana unde am vazut casele si gradinile minunate.

A doua zi am fost la Viseu de Sus pentru faimoasa calatorie cu Mocanita. Gara se afla cam la o ora de mers cu masina din Barsana, insa drumul merita toti banii, Trenurile pleaca la ora 9 si costa 50 Ron de persoana, insa te plimba printr-o lume de basm, unde am vazut prin curtile oamenilor batranei cu nepotei pe care ii invatau sa dea cu coasa.

Drumul pana la statia finala este unu superb, iar la destinatia finala puteti face un picnic in natura pe marginea unui rau.

A treia zi am fost in Sighetul Marmatiei (cam la 20 Km de Barsana) unde se poate vizita Memeorialul Durerii, dupa care puteti continua drumul spre faimosul cimitir vesel de la Sapanta (acolo eu unul nu am fost incantat-un cimitir nu prea vesel) iar manastirea din Sapanta mi-a lasat un gust amar (ca orice Manastire exista si un loc de unde sa cumperi suveniruri-insa acolo se practica niste "scoruri"mai ceva ca pe Dorobanti-si nu inteleg de ce. In fine!

A patra zi am mers la Borsa pentru a vedea faimoasa Cascada a Cailor. Borsa se afla la circa 60 km de Barsana insa excursia isi merita toti banii. Este un loc absolut minunat, cu privelisti foarte frumoase. Pana la cascada se va lua un telescaun care dureaza 17 minute, iar la circa 20 minute de mers pe jos veti descoperii frumoasa si minunata cascada a Cailor, una sau daca nu ma insel cea mai mare cascada din Romania.

A cincea zi, duminica a fost una in care m-am simtit minunat. Gazdele Doamna Lia si Domnul Ion ne-au imbracat in costumele traditionale maramuresene si am mers impreuna cu Domnul Ion la Manastirea Barsana, una dintre cele mai frumoase si ingrijite manastiri, pentru a lua parte la slujba.

Multi turisti se opreau si ne faceau poze, nu de alta dar aratam minunat in porturile maramuresene.

Una peste alta... va recomand cu mare incredere Pensiunea Lia-Barsana. Vezi gasi acolo oameni care va vor face sa va reintoarceti an de an la ei. Sunt niste oameni minunati care va vor face sa va simtiti altfel. Doamna Lia, Domnul Ion eu va iubesc!

Trimis de Ionescu Emilian in 29.07.14 00:15:36
Validat / Publicat: 29.07.14 02:39:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BÂRSANA [MM]. A mai fost în/la: Rimetea-Pensiunea Demetrer Bela.

VIZUALIZĂRI: 2906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ionescu Emilian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.14 02:38:54]

Bun, util review de debut, foarte bună recomandarea.

@Ionescu Emilian: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Pensiunea Lia, BÂRSANA [MM]" (nou-creată pe sait)

Michi
[29.07.14 10:12:26]

Felicitări pentru review şi pentru minunatele locuri pe care le-ai vizitat. Si noi am fost luna asta îm Maramu dar goniţi de timp nu am apucat decât să ne facem o privire de ansamblu asupra regiunii. Valea Izei cred că e locul unde se păstrează cel mai bine tradiţiile româneşt. Noi am înnoptat la Borşa, foarte bine pentru un hotel de două stele şi la Sighet, super.Încă odată felicitări! i

Ionescu EmilianAUTOR REVIEW
[29.07.14 12:13:39]

@Michi: Multumesc frumos!

Am trecut si prin Valea Izei, un sat minunat, cred ca la fel de minunat ca Barsana.

Zona Maramureseana este una de vis oriunde ati merge iar daca toti oamenii ar fi ca cei pe care noi i-am intalnit Maramuresul este cu siguranta un Rai pe Pamant!

liviu979
[24.08.16 22:44:42]

Da foarte adevărat. Pensiunea Lia din Birsana este de vis. Acești doi oameni, Ion și Ileana merită tot respectul. Rar întâlnești așa oameni... Vom reveni cu siguranță...

PaulAntonese
[16.11.17 14:09:02]

@Ionescu Emilian: Subscriu la cele afirmate. Un loc de vis, cu oameni exceptionali. Noi mergem de cativa ani la Pensiunea Lia si ne simtim de fiecare data minunat.

Astept cu nerabdare minivacanta de 1 Decembrie. Vom spune prezent la mancare copioasa, horinca tare, liniste, relaxare si oameni foarte faini.

Ionescu Emilian, liviu979, Michi, PaulAntonese
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lia: