ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2014
ÎNSCRIS: 09.05.10

Atentie la parcare in Nisipuri! Mai bine parcati in alta statiune... parerea mea...

Pe data de 25 august iulie am plecat cu mare veselie la Nisipuri sa imi petrec ziua de nastere alaturi de nasii nostri de cununie, o alta familie cu un copil, din Ploiesti.

Am ajuns la hotelul nostru (Slavey - voi scrie si despre el un review) insa am parcat alaturi, la Sunrise, intrucat la Slavey nu erau locuri. Am intrat in hotel, am fost imediat cazati si ni s-au pus bratari si apoi am fost indrumati catre receptia de la Sunrise sa platim parcarea (10lv/zi). Zis si facut. Am lasat-o pe nasa la masina si am plecat sa platim. In timp ce plateam masina noastra afost ridicata cu brutalitate din parcare in ciuda rugamintilor, tipetelor si explicatiilor nasei, care vorbeste si lb engleza, deci cu siguranta au inteles ce vroia sa spuna, anume ca noi eram in hotel si plateam parcarea chiar in acel moment.

Nu m-as fi suparat ca au ridicat-o, in fond civilizatia nu se face cu vorba buna, am zis asta mereu, insa cand am mers la Riviera, unde sunt duse masinile ridicate, si am explicat ca noi tocmai plateam in acel moment si ca sosisem de 10 min in statiune, individul care ne cerea sa paltim amenda (63 lv) se facea ca nu intelege engleza. In special cand el a intrebat daca am lasat pe cineva la masina si noi i-am raspuns afirmativ. Din clipa aceea engleza lui s-a evaporat total si n-a mai inteles nimic din ce ii spuneam. Ne-a inchis cabina in nas i ne-a lasat in drum, vorbind siguri.

Cu siguranta se baza pe faptul ca vom plati cei 63 de leva ca sa nu ne pierdem ziua de vacanta, cum probabil fac majoritatea turistilor. Insa eu sunt facuta din alt aluat...

Frustrata si enervata peste masura, am mers la politia din Nisipuri. Nici acolo nu intelegea nimeni nimic, insa tot insistand, am dat peste agentul principal Popa, detasat aici de la Politia din Sibiu, si sper ca daca cineva important din politie citeste acest review va face gestul corect pentru acest om, care a mers cu noi pana in panzele albe ale birocratiei bulgare (si, intr-un fel ma bucur ca sunt mai albe si mai multe ca ale noastre...), inclusiv la seful politiei din Nisipurile de Aur, si ne-a ajutat sa ne recuperam masina, dupa o asteptare de 3 ore.

Acest om minunat s-a luptat cu toti indivizii care tot incercau sa se fofileze si sa ne spuna ca e mai bine si mai simplu sa platim amenda si sa ne vedem de treaba noastra, de unde am tras concluzia ca individul care ridica intr-un mod atat de abuziv masinile este atat de bine conectat la mafia locala, incat nimeni nu indrazneste sa i se puna impotriva.

Cinste dvs, d-l Popa si mii de multumiri! Daca jumatate din politia din Romania ar fi asa cum sunteti dvs cu siguranta am fi cea mai dorita destinatie turistica din lume!

Dupa incident ne-am luat masina, ne-am intors la hotel si minisejurul nostru a fost ok, una peste alta, insa despre hotel voi scrie un review separat.

Statiunea mi s-a parut "cazuta"... Am mai fost aici cu cativa ani in urma, doi ani la rand, si era cu totul altceva... Plaja murdara, sezlonguri scumpe si murdare, hotelurile nu mai au stralucirea de alta data...

Pe scurt, o nota destul de mica statiunii... Nu voi mai reveni aici curand.

Trimis de laura dobrescu in 28.07.14 09:00:07
Validat / Publicat: 28.07.14 12:01:19

VIZUALIZĂRI: 2074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

Maricica40 [29.07.14 12:58:19] »

@laura dobrescu:

25 august 2014???

laura dobrescu [30.07.14 08:58:24] »

@Maricica40: scuze, 25 iulie...

laura dobrescu
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: