ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2014
DIN: radauti
ÎNSCRIS: 29.12.12
JUL-2014

Nu chiar de platina...

Asa cum v-am promis, va scriu despre sejurul meu din acest an, la hotel Delphin Platinum din Alanya.

Bineinteles, asa e in sezon, avioanele au intarzieri si la dus si la intors. Dar cine se grabeste? Iti doresti sa ajungi mai repede doar daca in jurul tau sunt copii mici care plang intr-una si nu-i intelegi pentru ca nu esti parinte...

Trecand peste detalii mici si insignifiante, am sa incep aceasta prezentare cu aterizarea in aeroportul din Antalya, unde, atunci cand iesi afara, cei care au mai fost in Turcia in iulie stiu cum e... Macar 40 de grade care te izbesc in fata fara mila... Cumpar repede un milkshake delicios si fug ca pleaca autocarul. Drumul pana la hotel tine cam o ora si jumatate, cu aerul conditionat al autocarului obosit ca si noi. Dar, odata ajunsi, ne racoresc turcii cu sampanie, iar pe copii cu limonada. Ne fac cazarea rapid, ne pun bratarile, ne duc la camere, ne aduc bagajele. Traditionalul bacsis la receptie pentru camera cu vedere la mare este inutil aici. Resortul are majoritatea camerelor orientate spre gradina sau spre orice altceva, mai putin spre Mediterana. Inclin sa cred ca acele camere cu vedere la mare sunt ocupate mai mult de nemti sau rusi, care au pondere semnificativa la categoria"oaspeti majoritari" ai acestui loc.

Camera: nici mica, dar nici mare. Cu un pat de 1 persoana chiar la intrare, numai bun pentru cei cu probleme de coloana, dar trebuie sa fie copil sau slab ca un fotomodel sa incapi sa dormi pe el. Patul dublu e in regula, decoratiunile interesante, tv in regula, cu pro tv international, n-am scapat de telenovelele cu Nicoleta Luciu nici acolo... Frigiderul aprovizionat cu bere, apa, suc, alune si napolitana glazurata in fiecare zi. Un balcon generos, cu scaune din ratan si masuta, in care incapeam si eu, si sotul si un uscator de rufe m-a facut sa imi aduc aminte ca la Delphin Palace de Luxe era un balcon mic si cu scaune de plastic din alea pe care le vezi peste tot la bodegi. Asta e un plus pentru eleganta. Undeva, pe un raft mic veti gasi... un plic cu ace de diferite marimi, nasture, iar pe masa fierbator electric, ceai, ness, zahar, creioane colorate si o carte de colorat daca aveti cu voi un Picasso in devenire...

Baia: nu mi-a venit sa cred. M-a distrus. Inchipuiti-va ca usa la wc este o bucata de plastic care nu ajunge pana sus ca sa incadreze tot locul aferent cadrului de usa, ramane spatiu cam de jumatate de metru, prin care pot razbate diverse sunete specifice efectuarii nevoilor fizice firesti ale oamenilor. Daca te duci noaptea la baie si ai copil mic cu somn sensibil ai incurcat-o! Cand tragi apa, gata se trezeste si ii injuri pe cretinii sau zgarcitii care nu au pus o usa de 5 stele... Nici macar un maner sau un buton nu au pus, ca sa ai de ce sa prinzi, trebuie sa tragi sau sa impingi ca sa intri. Incaperea cu dusul nu are cadita de dus, este direct pe gresie scurgerea, acelasi gen de "usa"ca la wc. Intre cele doua incaperi este lavoarul cu uscatorul de par si cu sapun lichid, sampon, periute de dinti si pasta de dinti etc. Aceasta priveliste o vezi din camera direct, pentru ca aici nu e... usa! Nashpa de tot baia! Asta e! Ne multumim si inghitim! De altfel se vede ca hotelul e finisat in graba, cu materiale ieftine si de proasta calitate, care, la prima vedere arata super ok, dar daca te uiti mai atent, pe ici pe colo se observa cum cad bucatele din fatada...

Curatenia: se face in fiecare zi. prosoapele se schimba la 2 zile, sau daca le lasi pe cele murdare jos. In interiorul hotelului sunteti bine paziti prin intermediul camerelor de luat vederi.

Restaurantul: tip bufet cel care l-am ales noi pentru ca ne place sa ne servim singuri. Desigur sunt si cele "a la carte", trebuie facuta programare la un fel de chiosc amplasat la nivelul -2, il vede oricine pentru ca acolo e locul pe unde treci obligatoriu ca sa iesi afara la piscine sau mare, programarea se face pe un calculator.

Tinand cont ca noi am ajuns tarziu, dupa ora cinei, la receptie ne-au spus ca putem merge sa mancam la"Irish bar", lucru pe care l-am si facut. In acea seara a fost acolo pui cu legume, paste, prajituri, fructe, ciorba, salate, cam asa sunt de obicei, probabil pentru cei care ajung tarziu. Acel bar este deschis toata noaptea.

Mancarea: nu va spun nimic de peste! nu imi place ca aliment, dar aveau o gramada de feluri. Creveti din aia mici, hamsii si cine stie ce alte nenorociri din astea ca nici nu le suport mirosul...

Gratare de pui, curcan, oaie, legume, peste. Salate, sosuri pentru ele, branzeturi, mezeluri, ciuperci, combinatii de carnuri cu legume, paste, maioneza, ketchup. paine alba, neagra, intermediara, chifle, cornuri etc.

Fructe: cirese, pepene rosu si galben, grapefruit, struguri. Banane si ananas taiate bucatele pe o masuta separata cu fantani arteziene delicioase de ciocolata alba sau neagra... dar numai la pranz.

Dulciurile: eeeeeee aici am avut multe asteptari. Sunt o mare mancatoare de dulciuri. Si imi place cafeaua tare si buna. Baclavale, prajiturici, torturi. Nu as spune ca m-au dat pe spate. Torturile aveau alt aspect fiecare dar in esenta aveau aceeasi gust, crema se limita la frisca sau budinca cu diferite arome. La fel si prajiturile, majoritatea budinci frumos colorate, sau crema pe baza de gris fiert aromat si colorat. Nu m-au impresionat decat cateva feluri pe care o sa le arat in poze pentru pofticiosi. Cu siguranta trebuie incercate caisele fierte in sirop cu vanilie si bucati de dovlecel tot asa, care intr-adevar mi-au luat mintile... Cu cafeaua... fiasco total nota 5 de trecere... ceva mai buna ca la automatele din Bucuresti...

Nu trebuie sa va mirati daca vedeti ca unele mancaruri si prajituri le veti revedea de la cina de azi la pranzul de maine, e criza peste tot, nimeni nu isi permite sa arunce nimic, preturile trebuie mentinute mici daca vrei sa ai clienti, costurile sunt limitate, risipa inutila. Daca ne gandim ca cei care lucreaza acolo sunt platiti cu salarii mici, dar muncesc de dimineata pana seara tarziu, maninca ce a mai ramas in bufet si nu au voie sa bea nici o gura de apa fata de turisti, cred ca ar fi bine sa ne punem in farfurie atat cat credem ca putem manca. Acolo se arunca ce ramane in farfurii, nu se pune inapoi la servire chiar daca a ramas pestele intreg sau prajitura neatinsa, dar, undeva, cineva cauta o bucata de paine intr-un tomberon si pentru ca nu gaseste, ii moare copilul de foame acasa. Trebuie sa scapam de obiceiul... unora... care pe principiul "am platit, fac cata batjocura de mancare vreau", isi pun in farfurii munti de tot ce gasesc in restaurant ca de... e autoservire gratis. De fapt totul e platit de noi, ca turisti lasam in urma respectul ca natiune.

Comunicare: limba germana, rusa, engleza. Din putina engleza pe care o stiu, m-am descurcat fara probleme.

Piscinele si sezlongurile sunt suficiente, tot timpul sunt locuri libere, chiar daca hotelul avea destul de multi turisti. Nu e cazul sa fugi dimineata sa iti rezervi locuri cu prosoapele decat daca vrei din motive numai de tine stiute sa stai intr-un loc anume. De asemenea sunt toalete in preajma piscinelor, curate. Daca veti sta la piscine o sa fiti serviti cu bauturi de diferiti tineri cu sau fara role, care au si o memorie buna. Stiu daca te-ai dus tu dupa bauturi sau te-au servit ei, se prefac ca se supara apoi tot te viziteaza si iti cer comanda... Atentie la finisajele de la interiorul piscinelor, marginea de granit nu este slefuita cum trebuie, pericol de zgariere si infectare. Apa din ele este foarte calda, uneori nu simti ca te racoresti. Ce m-a surprins placut au fost jacuzzi la 4 dintre piscine.

Functioneaza Luna Park, Aqua Land, spectacole si diverse concursuri cu turisti mai mult sau mai putin reusite, seara narghilea, discoteca, iar daca se nimereste un campionat de fotbal in timpul sejurului, acesta se poate vedea in 2 sali cu tv cu ecrane mari, camere denumite "Diamond" sau "Gold".

In perimetrul resortului multa verdeata: palmieri, yucca, azalee, cactusi, trandafiri si alte specii de plante pe care nu are rost sa le insir aici, e foarte frumos. Sunt locuri cu umbra dar si cu soare, cum doreste fiecare.

Plaja e cu pietre, stiam de la plecare, dar pentru ca eram cu copilul care nu suporta atingerea de nisip, nu ne-a interesat prea mult aspectul acesta. Apa marii calda, pietre taioase, nu mergeti fara incaltaminte pe ele. Atentie si la valurile marii, te smulg si te arunca.

La capitolul "iesire din perimetru" nu punctez decat bazarul aflat la cateva sute de metri de hotel, de unde am cumparat cateva suveniruri, dupa ce am negociat desigur, iar copilul s-a amuzat teribil. Veti gasi diferite obiecte ceramice " hand made", posete, haine etc.

Nu am facut "turul Alanyei" recomandat de ghid pt ca incepea la 9 dimineata, se incheia la 6 seara si pe caldura aceea ma gandeam ca nu am rabdarea sa plec atatea ore cu autocarul, cu micile pauze pe traseu.

In esenta, nu pot spune ca e rau, e bine, dar cu cateva minusuri din puncul meu de vedere (baia, cafeaua dulciurile), va veti simti foarte bine daca nu sunteti superpretentiosi.

Sper ca am intrat in cat mai multe detalii de la aceasta destinatie. A fost o vacanta de relaxare si... ingrasare!

Si nu uitati de bacsisuri, macar la plecare, din asta traiesc soferii care sunt pe autocarele care fac transferurile de la aeroport, la fel si ghizii. Au salarii

Trimis de homeag_mihaela in 27.07.14 21:35:50
Validat / Publicat: 27.07.14 22:20:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, delphin palace de luxe, concorde

VIZUALIZĂRI: 5603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (homeag_mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

homeag_mihaela
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Platinum Resort [Okurcalar]: