ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2014
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
JUL-2014

Întoarcere în timp şi la tradiţii - Muzeul Etnografic Leton, în aer liber - Riga

Turaidas Roze - Mežā

Pe o suprafaţă de aproape 90 de hectare, înconjurat de o pădure de pini şi de apele lacului Jugla, se întinde, în aer liber Muzeul Etnografic Leton (Latvijas etnogrāfiskais brīvdabas muzejs) şi cuprinde peste 100 clădiri, case, hambare, mori de vânt, biserici, gospodării complete şi chiar sate micuţe.

Este situat pe Brīvības gatve la circa 10 km de centrul Rigăi şi se poate ajunge la el cu autobuzul nr. 1 (cu un bilet normal de 0,6 euro), cu taxiul sau cu autoturismul.

Programul de vizitare este de la ora 10:00 la ora 17:00 (în mod normal se poate rămâne în parc şi după închidere, până pe la ora 20:00), iar costul unui bilet este de 4,27 Euro.

La intrare te întâmpina panoul de prezentare a muzeului în care se văd cele 4 regiuni prezente în muzeu, Latgale, cea mai săracă regiune, Vidzeme, Zemgale şi Kurzeme, o regiune cu fermieri foarte bogaţi, regiuni mult diferite între ele ca bogăţii şi ca nivel de trai, ca port sau ca tradiţii.

La intrarea în muzeu te întâmpina Biserica luterana (Uzmas baznica), cladire împodobită cu sculpturi şi cu un scaun special, bogat ornamentat, rezervat moşierului german, totul lucrat numai cu toporul dar nu “din topor”.

Plimbarea începe din regiunea Kurzeme unde se găsesc locuinţe, grânare, bai, saune, etc., cele mai importante fiind locuinţa soldatului pensionat, locuinţa ţărănească, o locuinţă de pescari şi fermieri, dar mai ales satul pescarilor cu bărci, cu case de locuit, cu afumători de peşte, cu băi şi bucătarii de vară.

Zemgale este prezentă cu o moară de vânt, cu o forjă şi o clădire de treierat, cu o biserică lutherană, o şcoală parohială, un crucifix şi cu o fermă care cuprinde locuinţa, baia, grajduri pentru vite şi alte dependinţe.

În regiunea Vidzeme se întâlnesc tot locuinţe, grânare, bai, saune, etc., dar mai mici şi mai puţin împodobite ca cele din Kurzeme. Sunt interesante locuinţele ţărăneşti, locuinţele combinate (case de locuit – ateliere de lucru, ţesut, moară manuală, tors), dar şi stupii obţinuţi din trunchiuri de copaci. Aici am văzut obiecte artizanale decorative de diferite forme, coşuri şi coşuleţe, diverse figurine împletite din paie sau alte tulpini vegetale, iar "ţăranca" era foarte încântată să stea de vorbă şi să vândă.

Regiunea Latgale aduce în muzeu două biserici, una catolică şi una ortodoxă, un cadran solar, o locuinţă ţărănească şi mai multe locuinţe de meşteşugari (olar, dulgher), dar şi locuinţa unor ţărani ruşi cu o moară de vânt specifică. Se vindeau diverse obiecte împletite din coajă de copac.

La finalul turului celor 4 regiuni am vizitat o expoziţie de artizanat rusesc cu mici figurine, traforaje şi obiecte croşetate bogat colorate.

M-a impresionat în mod deosebit civilizaţa rurală având în vedere faptul că unele locuinţe aveau peste 100 de ani, că în toate gospodăriile era o separare foarte clară între casa de locuit şi celelalte dependinţe (hambare, grajduri, băi, etc) şi că fiecare gospodărie avea în mod tradiţional propria saună, adesea aproape de o sursă de apă. Sauna făcea parte din viaţa letoniană. Era locul în care viaţa începea şi se sfârşea, unde copii se năşteau iar bătrânii mureau.

Trimis de mprofeanu in 27.07.14 21:24:42
Validat / Publicat: 27.07.14 23:16:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE BALTICE.

VIZUALIZĂRI: 4100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P27 Latgale razboi de tesut

alinaro [28.07.14 10:14:16] »

@mprofeanu: Un fel de Muzeul Satului al nostru. Ce frumos! Mi-ar placea sa-l vizitez. De fapt, tipul asta de muzee e cel care ma atrage cel mai mult peste tot. Frumos si finalul articolului!

mprofeanu [28.07.14 10:42:50] »

@alinaro: Da un fel de Muzeu al Satului dar mult mai intins, cu gospodarii toate din lemn dar de proportii mult mai mari. Casele erau inalte, camerele erau spatioase. Acoperisul era mai mult din stuf stratificat, gros de cel putin 30 cm.

Asezarea muzeului era deosebita, in zona de lac dar si de padure. Distantele erau destul de mari, dar s-a meritat efortul.

Am avut un plan de la intrare pe care l-am urmat.

Erau numai straini: germani, englezi...

webmaster13 [28.07.14 10:48:46] »

iulianic [28.07.14 11:21:04] »

@mprofeanu: În cadrul unui circuit mai amplu, anul trecut, am petrecut o zi şi o noapte în Riga. Prea puţin pentru a vizita şi Muzeul Etnografic Leton, în aer liber, pe care îl descrii în articolul tău. Prea puţin pentru a vizita şi alte obiective interesante, deci prea puţin pentru a-mi da curajul să scriu şi eu ceva despre Riga.

Mulţumim pentru că ne-ai arătat şi o altă faţă a capitalei Letoniei, una interesantă, dar mai puţin cunoscută!

mprofeanu [28.07.14 11:28:42] »

@iulianic: Se merita vizitat daca preferi un astfel de muzeu. Noi am ajuns la muzeu in jurul orei 10 la deschidere si l-am parcurs in totalitate cam pana in jurul orei 14. Ne-am rasfatat intr-un mediu natural deosebit. Am mai cules si afine si fragi de pofta...

mprofeanu [28.07.14 11:31:29] »

@webmaster13: Multumesc mult! Este OK!

alinaro, iulianic, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Riga: