ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUN-2014

Pensiunea Karadolas

Am ales cu o oarecare strângere de inimă această pensiune, deoarece nu găsisem niciun review, nicăieri, nici pe AFA, nici pe TripAdvisor.com, nici pe booking.com.

În data de 21 ianuarie 2014 am trimis cei 50 € pe care gazda i-a cerut drept avans, gândindu-mă că dacă nu o se ne placă, vom sta o singură noapte iar apoi ne vom căuta ceva mai convenabil. Prețul negociat a fost de 30€/noapte, pentru un sejur de 7 nopți în regim self-catering.

Dacă veți seta coordonatele GPS: N=40.77637 și E=24.59909, aparatul dvs. o să vă ducă pâna în curtea pensiunii.

Pensiunea este o afacere de familie și este amplasată într-o plantație de măslini seculari, într-o zonă foarte liniștită, cu acces direct la plajă. Recomand acestă pensiune celor care dispun de un buget de criză și vor să se odihnească, celor nepretențioși sau familiilor cu copii mici. Celor care vor să se distreze seara nu le este recomandată această locație, pentru așa ceva trebuie să se urce în mașină și să meargă în Limenas, în Skala Prinou sau chiar în Potos.

Pensiunea are 16 studiouri și câteva apartamente, acestea din urmă fiind rezervate de clienți vechi, care vin an de an, de mult timp în acest loc. Vecina noastră de apartament , o simpatică septuagenară din Heidelberg , Germania, vine aici fără întrerupere de 22 de ani !...Studiourile sunt formate dintr-o cameră mobilată rustic, destul de modest. Există un pat dublu și un pat single sau două paturi supraetajate, un dulap, o măsuță cu oglindă, pe care este așezat un televizor mic, model mai vechi, la care se pot viziona vreo 15 programe, majoritatea grecești. Fiecare studiou are baie proprie, care este destul de mică, fără cabină sau cadă de duș, scurgerea facându-se direct prin sifonul din mijlocul băii. Este destul de neplăcut, deoarece atunci când faci duș se stropește totul în jur, oricât ai fi de atent. În baie nu se asigură decât hârtie igienică, dar la prețul acesta nici nu poți să ai alte pretenții. Deci rețineți, trebuie să aveți de-acasă săpun, duș-gel, etc... Prosoape sunt, destul de uzate, dar foarte curate, se schimbă la 2-3 zile. În cameră mai există un aparat de aer condiționat și un ventilator (noi nu le-am folosit, că nu a fost cazul). Ușa de la intrare are plasă de țânțari, foarte necesară, deoarece seara tânțarii sunt foarte mulți și ciupesc rău, chiar dacă te dai cu Autan. În cameră ne-am adus de-acasă un aparat Raid contra țânțarilor, din acela cu lichid, care a fost foarte eficient.

Fiecare studiou are o terasă, unde se află și așa-numita chicinetă, care constă într-un dulap suspendat pentru vase, o chiuvetă de bucătărie, o plită electrică cu 2 ochiuri și un frigider mic, dar eficient. Noi nu am gătit absolut deloc, nici nu prea m-a interesat ce fel de vase există, că nu aveam de gând să gatim în concediu... Erau căni, pahare, farfurii plate și adânci, vreo două oale, tacâmuri... Terasa dispune de o masă și de trei scaune din plastic și are vedere parțială catre mare.

Așternuturile s-au schimbat o dată în cele șapte zile petrecute acolo - suficient. Curățenie se făcea, teoretic, zilnic, dar fata care presta această activitate era destul de indolentă. Chiuveta de bucătărie și plita nu prea te îmbiau să le folosești, iar pe lângă pereți era praf, murdărie și pânze de păianjen... Aici consider că este vina proprietarilor, care ar fi trebuit să verifice măcar din când în când cum se face curățenie... Între studioul nostru și cel vecin era un coș de gunoi menajer, care după ce s-a umplut a stat așa două zile, până când am rugat proprietara să trimită pe cineva să-l golească, că începuse să miroasă urât. Fata care făcea curățenie probabil că a trecut de câteva ori pe lângă acest coș plin , dar pe ea nu a deranjat-o...

Cazarea se face în sistem self-catering, dar se pot servi toate cele trei mese la restaurantul pensiunii. Noi ne-am descurcat " din straiță " la micul dejun, primele două zile cu ce ne-am adus de-acasă, iar apoi cu cele cumpărate din supermarketul Latsouris, care se află la 6-7 minute de mers pe jos lejer, fată de pensiune. Am mai servit cina la pensiune în primele două seri și în ultima seară. Gazda prepară niște inele de calamari pane foarte gustoși (preț 6€/porție). De asemenea, deosebit de gustos a fost calamari pe grătar, umplut cu brânză Feta și ceva legume - preț 9 €/ porție. Berea Mythos la sticlă era 2€ (la supermarket era 0.88 €, cu sticlă la schimb). În ultima seară am luat câte o porție de creveți pe grătar, stropiți din belșug cu lâmâie - nu mai știu cât au costat, dar au fost foarte gustoși. Desertul era din partea casei (griș cu lapte, fructe, etc.). Gazda ne-a mai oferit o băutură făcută în casa - tsipouri, un fel de ouzo, dar un pic mai uleios, gustos și foarte aromat. Mie nu-mi place ouzo, dar acest tsipouri a fost fenomenal.

Celelalte mese le-am servit la taverna Lycos, aflată la câteva minute de mers pe malul mării. Taverna aflată chiar pe malul mării, era mereu plină de clienți, mâncarea foarte gustoasă, prețurile foarte bune - cele mai mici pe care le-am întâlnit pe insulă.

Exemple: stifado (carne de miel + cartofi la cuptor) = 4.5 €; platou de calamari pane = 4 €; Pastitio = 4.5 €; Carafa de vin roșu de casă, foarte bun a fost 3 €/ 0.5 l; Bere Mythos = 2.5 €; Fanta, cola = 1 €, etc.

Foarte curat atât pe terasă cât și în bucătărie, noi ne-am simțit foarte bine aici.

Plaja - cu nisip fin atât pe mal cât și în apă, fără pietre, cu intrare lină în apă. Din acest motiv am recomandat-o familiilor cu copii mici. Chiar mult prea lină intrarea, trebuia să merg în larg cam 150 m ca sa-mi ajungă apa până la gât... În apă, din loc în loc era ceva vegetație - iarbă de mare, dar nimic supărător în asta.

La marginea plajei dinspre pensiune există umbră naturală, asigurată de copacii existenți în grădina pensiunii. Accesul până la plajă se face pe două alei, lungi de câte max. 50 m fiecare. Oaspeții pensiunii au la dispoziție șezlonguri de plastic - un pic cam incomode.

În concluzie: o locație interesantă, oarecum izolată, amplasată într-o zonă liniștită, cu plajă bună, având în apropiere un supermarket foarte bine aprovizionat și taverne unde se poate lua masa la prețuri rezonabile.

Probleme: curățenia, camerele slab izolate fonic, dușul care stropește totul de jur-împrejur, țânțarii.

Recomand familiilor cu copii mici și /sau celor care au un buget de criză.

Trimis de sosso in 27.07.14 02:40:53
Validat / Publicat: 27.07.14 08:52:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sosso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja pensiunii, cu umbra naturala de la copacii din grădină.

webmasterX [27.07.14 08:54:36] »

foarte bune - reveiw & recomandare

iulianic [27.07.14 09:43:59] »

@sosso:

Tsipouro, o altă băutură tradiţională a grecilor, este un fel de ţuică făcută din coji şi ciorchini de struguri. La scară industrială, se face cu sau fără adaos de anason. La producţia mică, de casă, reţetele pot diferi şi mai mult funcţie de priceperea şi gustul producătorului.

Pentru că soţul meu nu a fost cu noi în Thassos, am vrut să-i aduc ceva tradiţional - nu ouzo pentru că pe ăsta îl prea ştia. Vânzătoarele de la magazin mi-au explicat că şi tsipouro poate avea aromă de anason şi mi-au arătat ce trebuie să urmăresc pe etichetă pentru a deosebi cele două sortimente.

sosso [27.07.14 10:06:49] »

@webmasterX: Poziționarea este "la fix".

sosso [27.07.14 10:09:47] »

@iulianic: Acum am înțeles de unde era diferența, mulțumesc.

cloverina [27.07.14 11:31:56] »

@sosso: Să ştii că îţi urmăresc review-urile de dragul fotografiilor! Mă gândesc ce să fac cu următorul salariu... să cumpăr aparatul, să nu îl cumpăr. Dar cred că degeaba am aparatul, dacă fotograful (adică eu) e nepriceput.

On-topic acum: eu mereu m-am gândit că aş da o fugă în Thassos, low-cost, să nu îmi pese cum arată camera, ci doar să am unde să dorm. Pensiunea aceasta pare o soluţie bună.

sosso [27.07.14 23:35:23] »

@cloverina: Da, cred că este o soluție bună, cu condiția să nu ai vecini gălăgioși... Sub noi locuia o familie de nemți, cu un băiețel de vreun an, care începea să urle în fiecare dimineață, la aceeași oră - 06:38! Parcă era setat ca o alarmă, au fost 3 dimineți consecutive în care m-am uitat la ceas fix la această oră, când începea pruncul să țipe... Pe plajă au fost zilnic între 11 si 14 copii. Nu exista nicio clipă în care să nu plângă, urle sau țipe cel puțin unul dintre ei... Ne-a exasperat o mămică din Rep. Moldova, a cărei fetiță urla tot timpul și care îi comunica soțului: " Plînje Cătălina! ", dar niciunul dintre ei nu încerca să vadă ce are copilul...

Așadar, un preț mic face locația accesibilă si unor turiști pe care nu ai vrea să-i întâlnești...

brachotm [28.07.14 07:47:10] »

Am citit reviewu-ul dumneavoastra cu mare placere si mi-am amintit cum a fost eu in Thassos acum 3 sapt. Felicitari pentru poze sunt de exceptie.

iulianic [28.07.14 11:44:06] »

@sosso:

…cred că este o soluție bună, cu condiția să nu ai vecini gălăgioși...

Când spui asta te referi în special la copii şi la adulţii care nu se sinchisesc să-i potolească.

Mouraki Stella Studios din Skala Potamia unde am fost cazaţi anul acesta, avea lipită - aproape perete în perete - o altă locaţie. De pe terasa noastră, peste un zid scund, vedeam terasa unui studio în care erau cazaţi nişte bulgari. Gălăgia cea mai mare o făceau adulţii, nu copii. Adevărate zbierete şi răgete uneori.

Pe plajă, un grup mare de sârbi. Vorbeau între ei şi râdeau atât de tare de parcă erau singurii pe plajă. Copiii lor erau chiar cuminţi, jucau fotbal şi se bălăceau în apă laolaltă cu copiii de alte naţii cunoscuţi acolo, pe plajă.

În aceste cazuri, apreciez că adulţii erau capul răutăţilor şi "exemple de urmat" pentru cei mici.

sosso [28.07.14 13:52:04] »

@brachotm: Va mulțumesc.

sosso [28.07.14 13:54:49] »

@iulianic: Da, anul acesta su fost alții mai necivilixați decât ai noştri...

brachotm, cloverina, iulianic, sosso