ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2014
ÎNSCRIS: 19.09.10
JAN-2014
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Stare DN57B / Herculane - Bozovici (cascada Bigăr) - Oraviţa

Bună seara! Ştie cineva care este starea DN57B, care face legătura între Băile Herculane şi Oraviţa, cu trecere prin Bozovici (cascada Bigăr) ?

Din informaţiile găsite pe internet reiese că anul trecut şoferii circulau pe acolo pe răspunderea lor.

S-a mai schimbat ceva de atunci?

Mulţumesc frumos!

notă webmaster: fir de discuţie mutat de aici (motivele sunt expuse acolo, în primul răspuns al acelei solicitări "Ce-mi Recomandaţi")

Trimis de Paty in 26.07.14 22:25:21
Validat / Publicat: 26.07.14 22:39:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în [ALTE ZONE].

VIZUALIZĂRI: 8766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

celeste
[26.07.14 23:02:59]

@Paty: Buna intrebare... Si eu sunt interesata... in perioada 04. -07.08.2014 plecam si noi la

Pensiunea Casa Mircea cu prietenii nostri din Spania.

danim
[26.07.14 23:28:16]

Cum pe raspunderea lor? Eu am fost anul trecut, drumul e mai ingust, dar e bun. Trebuie sa fii atent prin curbele foarte stranse si prin sate, localnicii stiu virajele si merg mai tare.

Daca vii dinspre Herculane, cascada e cam la 10 km dupa Bozovici, atentie la Scheletul metalic din dreapta care marcheaza cascada, ca altfel, daca nu sunt masini oprite, o sa treceti pe langa ea

Eu am coborat pe langa podulet pana sub ea ca sa fac poze.

NU VA AVENTURATI sa faceti asta decat daca e foarte uscat, nu dupa ploaie sau daca aveti impresia ca pamantul e cat de cat umed, altfel aterizati direct in rau

Alina Roxana
[26.07.14 23:29:15]

Eu am fost anul acesta, chiar dupa Pasti la Herculane cu trecere pe la cascada Bigar, dar am plecat din Resita - Anina - Bozovici-Herculane.

Drumul este bun, fara probleme, doar ca sunt multe curbe.

Dar peisajul este superb!

lizuca80
[26.07.14 23:38:02]

@Paty: Fiindca circul destul de des pe acest drum, pot sa iti spun ca este foarte bun, insa dupa Bozovici este anevoios din cauza curbelor. Dar merita...

Daca alegi sa mergi mai departe de Oravita spre Resita drumul este cam distrus si spun asta cu blandete...

ebirsan
[26.07.14 23:38:06]

@Paty: acum 2 ani am facut drumul dinspre Oravita pina la Bozovici si imi amintesc ca a fost ok.

Aspectul neplacut era legat de niste conducte de apa (cred) care atirnau la vedere pe multi kilometri in lungul drumului in zona Bigar.

[26.07.14 23:47:53]

Vă mulţumesc mult tuturor pentru promptitudine. M-aţi mai liniştit. Urmează să facem acest traseu mâine şi voiam să ştiu la ce surprize să ne aşteptăm. Revin mâine seară cu informaţii proaspete.

@danim: Mulţumesc pentru avertisment. Bine de ştiut.

@lizuca80: chiar avem în plan un drum până la Reşiţa (nu tot mâine, dar în zilele care urmează). Mulţumesc mult pentru info, vom căuta alt traseu.

[27.07.14 00:21:08]

pozele încărcate de danim au fost ataşate (manual, de noi) articolului.

Mulţumiri, @danim.

sosso
[27.07.14 02:28:52]

@Paty: Am fost eu pe acest drum relativ recent, de Rusalii. Drumul este foarte bun. Câteva cârpeli vei întlni pe porțiunea care leagă drumul principal de localitatea Eftimie Murgu (Rudăria), dacă vei dori să vizitezi morile de apă. Mergi liniștit, ai ce să vezi pe acest traseu.

adri-nico
[27.07.14 10:02:49]

Desi altii au fost dupa mine si ti-au dat informatii reale, tin minte ca drumul era foarte bun, atit cit ma pricep eu la drumuri... ca sint cu ochii pe peisaje, nu pe asfalt.

mai tin minte ca erau multe curbe si ca (probabil din aceasta cauza) am vazut si un accident grav.

Sper ca la ora asta sa te fi pornit la drum si sa nu cumva sa dezlipesti ochii de pe partea stinga ca altfel ratezi cascada. sau poate au mai montat vreun semn de atentionare intre timp...

carmenm
[27.07.14 10:06:55]

nu pot spune ca este altfel decat multe drumuri din Romania. Am circulat cu grija si multa atentie. Se poate aborda drumul in maniera romaneasca.

Mergeti sanatosi! Merita!

[27.07.14 15:38:53]

Traseul Timisoara - Oravita - Bozovici (Prilipet) il facem destul de des - la parintii sotului meu - si pe acest traseu singura portiune mai proasta este Moravita - Oravita (carpit 95% si cu denivelari).

In luna iunie am trecut prin Prilipet si apoi am plecat la mare deci am urmat traseul Bozovici - Herculane - Craiova -... - Sunny Beach.

Drumul 57B - de la intersectia cu drumul E70 pana la Paralela 45 (Cascada Bigar) - este foarte bun, mai ingust decat E70, cu multe serpentine si un peisaj de vis.

Pe portiunea Bozovici - Cascada Bigar - sunt curbe mai stranse si drum de munte, astfel pentru cei care merg pentru prima data si nu cunosc drumul recomand sa conduca cu atentie.

Drum bun!

[27.07.14 16:49:43]

pozele, excepţionalele fotografii încărcate de Alina Roxana şi cmari67 - au fost ataşate manual "articolului" de faţă

[27.07.14 22:34:59]

Fotografia in care sunt langa o masina, am postat-o pentru indicatorul cu "Paralela 45". Acolo este Cascada Bigar.

Dupa acel indicator, cum vii de la Bozovici, la ceva distanta (100 m) este o parcare pe partea stanga.

In dreptul cascadei nu prea este loc de parcare.

Dupa Cascada Bigar, spre Anina, mai este Cascada Voalul Miresei.

[27.07.14 23:47:43]

Le mulţumesc frumos şi celor care au postat răspunsuri după intervenţia mea de aseară.

Aşa cum am promis, revin cu informaţii proaspete:

Astăzi, 27 iulie 2014, am plecat din Herculane spre Oraviţa pe E70, după care am intrat pe DN57B. Cele două drumuri sunt foarte bune. Cel de-al doilea străbate Cheile Nerei Cheile Minişului, mare parte din traseu este prin pădure, ceea ce, pe perioada verii mai ales, este o binecuvântare. Din păcate, noi am prins o vreme ploioasă la ducere, ceea ce a făcut ca drumul să dureze mai mult (cca. două ore până la Bigăr). Altfel, drumul Herculane-Bigăr durează cam o oră-o oră şi jumătate).

Atenţie: Nu faceţi greşeala de a vira la stânga la indicatorul spre Iablaniţa (aşa cum am făcut noi la ducere). Este o legătură între E70 şi DN57B - drumul are vreo 3-4 km şi este foarte prost, cu multe gropi şi pietre, iar la un moment dat se merge pe o singură bandă (cca. 500 m) - asta pentru că nu există o a doua bandă. În schimb, ignoraţi indicatorul (şi GPS-ul) şi continuaţi drumul înainte încă vreo 3,5 km, până la o intersecţie mare şi abia atunci viraţi la stânga.

În rest, toate sfaturile colegilor de mai sus sunt perfect valabile.

Vacanţe frumoase să aveţi!

[27.07.14 23:57:37]

@cmari67: Am văzut, într-adevăr, şi cea de-a doua cascadă - foarte frumoasă şi aceea. Chiar eram curioasă în privinţa numelui ei, dar încă nu sunt lămurită pe deplin. Google spune că Vălul Miresei s-ar afla undeva în Cluj...

sosso
[28.07.14 00:19:27]

@Paty: Drumul la care te referi nu străbate Cheile Nerei, ci Cheile Minişului...

[28.07.14 01:52:13]

@sosso: Mulţumesc pentru precizare, este mai mult decât binevenită. Aşa e când nu te documentezi suficient de bine. Din câte se pare, Cheile Nerei se străbat la pas, nu cu maşina.

Rog unul din webi să editeze. Mulţumesc şi scuze.

by webm: corectat în text, în "Cheile Minişului"

[28.07.14 09:06:45]

@Paty:

Sincera sa fiu nu m-am documentat. Cand am facut pozele, am intalnit pe cineva acolo (zicea ca este din zona) si ne-a spus ca se cheama cascada Valul Miresei!

Am intrat si eu pe net si intr-adevar cascada Valul Miresei este in jud. Cluj.

Probabil o fi vreo cascada "fara nume" !

adri-nico, Alina Roxana, carmenm, celeste, cmari67, danim, ebirsan, lizuca80, Paty, sosso