ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2014
ÎNSCRIS: 01.04.12
AUG-2012

Primul sejur in Corfu

Kalimera sau kalispera tuturor celor ce vor citi aceste randuri. Le scriu cu drag si cu amintiri placute intrucat nu le-am scris la timpul lor, respectiv in 2012 cand ne-am intors din acest sejur.

Sejurul nostru a durat opt zile, respectiv sapte nopti cu cazare la hotelul Golden Nests din Agios Gordis cu bilet achizitionat prin agentie in luna Februarie a acelui an. Pretul cu tot cu transport a fost dupa parerea mea foarte rezonabil insa pentru persoanele care nu tolereaza transportul cu autocarul 18-20 de ore recomand varianta charter avion. Este mult mai rapid si odihnitor.

Noi am ajuns in hotel dupa 18 ore de traseu cu autocarul si ferryboat-ul si consider ca am avut noroc sa facem doar atat intrucat durata tine de foarte multi factori care trebuie luati in considerare chiar de la plecare. Ma refer la profesionalismul soferilor, aglomeratia in trafic, statul la vame si prinderea orarului ferryboat-ului.

Cert este ca ajunsi la destinatie, cazarea s-a facut cam intr-o ora si toti cei din grup au fost multumiti de camerele cu vedere la mare, curate si destul de spatioase. Noi am cerut pentru fetita un pat in plus contra cost evident (7 euro pe noapte). Trebuie avut in vedere ca nu aveau camere triple. Se pot uni paturile single si se obtine un pat de centru generos dar fiind vara, daca copii sunt mai mari au nevoie de confort.

Lumina si prizele din camera se activeaza la cheie si proprietarul ne-a rugat sa fim atenti la cheita activatoare sa nu se rupa cumva fiindu-ne in trecere la iesire. Aer conditionat la sfarsitul lui August si cu briza marii care ajunge pana in camere chiar nu este necesar.

Hotelul este situat pe un deal care prinde bine celor care in vacanta vor si usoare exercitii cardio. Este un deal lin care coboara prin sosea la strada principala ce duce la plaja si care din centru si pana la plaja este presarat de pub-uri, terase si buticuri. Vis-a-vis este Hotelul Alonakia la care puteam manca o masa de 9 euro oricand daca anuntam din timp pentru a avea cateva portii in plus. Noi am mancat pe faleza, putin mai scump dar am incercat si testat posibilitatile pentru anul urmator, fiind foarte impresionati de frumusetea insulei.

Am citit mai multe impresii din aceasta locatie si de aceea am preferat sa scriu si eu cateva pentru ca cei care sunt interesati sa aiba de unde alege.

In 2013 agentia prin care luam noi bilete nu a mai avut contract cu hotelul si am ales Niuris Marina Apartments si vreau sa va spun ca mi-a parut rau ca nu am rezervat direct la proprietar (la Golden Nests) care m-a avertizat ca va renova hotelul si ca voi putea rezerva doar personal. La Niuris, fiind chiar la strada cu geamurile, seara era un zgomot infernal de la scuterele inchiriate sau ale localnicilor care nu se mai deplaseaza pe jos ca noi. Au devenit foarte comozi si sedentari.

La Golden Nests doar usa de la intrare dadea in strada, dar avea la hol o usa dubla si atenua zgomotul. Noi am stat la etajul doi, ultimul etaj care ne-a oferit o panorama deosebita asupra statiunii, niste apusuri minunate la balcon si briza zilnica cu valurile care se auzeau seara izbindu-se de mal, ceea ce ne-a determinat sa revenim si in 2013.

Am vizitat cat am putut de mult, timpul fiind scurt, insa asa cum poate veti vedea in fotografii am profitat din plin pentru a ne bucura si incarca bateriile pentru inca un an. Am fost chiar si pe jos prin imprejurimi spre curiozitatea localnicilor care circula doar motorizat si am descoperit oameni si locuri minunate. Am vorbit cu localnicii, au fost interesati sa afle despre romani si Romania. Stiu putin sau deloc despre noi insa anul trecut mi-au spus cu bucurie si satisfactie ca au venit mai multi turisti romani decat in anul precedent.

Sper ca detaliile gen prosoape curate, curatenie... etc au fost dezbatute de multe persoane inaintea mea si pentru ca dupa renovare (in cazul in care s-a facut, neavand o confirmare) nu stim cum stau acum lucrurile, ma abtin sa dau informatii. Noi am fost multumiti de cazare si prosoapele s-au schimbat o data la mijlocul sejurului.

Ne-a placut plaja care spre capatul dinspre Hotel Aquis Agios Gordis de 4 stele este extrem de fina, am facut plaja langa stanci chiar si pe prosoape, am mancat la majoritatea tavernelor de pe faleza (la Taverna Romantica ne-a placut cel mai mult pentru ca mergeam la serile grecesti organizate mai ales pentru romani care v-am spus au devenit clienti fideli si bine primiti) Am primit la plecare o carte de vizita sa sunam sa ne cazam chiar pe plaja unde nu sunt masini si scutere, complexul se numeste Ortholithi.

Sunt multe de povestit pentru ca si insula este mare dar ma alatur iubitorilor de natura si de locuri grecesti autentice si voi citi si eu impreuna cu dumneavoastra despre alte frumoase locatii si impresii.

Vacante frumoase tuturor!!!

P. S. Am uitat sa va spun de garantia de 20 de euro la cazare pentru chei, telecomanda si cheita pentru curent. Proprietarul este cinstit dar "patit" si va asigur ca se returneaza banii la plecare si nu este decat o masura de precautie pentru pagubele care chiar am vazut ca se produc (din neatentie, din impulsivitate... oamenii sunt de diverse categorii)

Trimis de livioarel in 26.07.14 13:11:07
Validat / Publicat: 26.07.14 19:19:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Tassos, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 2016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (livioarel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am pris la timp ferry-ul in Igoumenitza

[26.07.14 13:33:18]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[26.07.14 20:25:34]

[27.07.14 10:47:52]

@webmasterX: Multumesc. Arata foarte bine si sper sa fie de folos tuturor utilizatorilor acesui site. Ma simt ca un copil care se joaca impartasind experiente si locuri placute si care primeste in final si o dulce si delicioasa acadea pe care sa o arate prietenilor.

Multumesc inca o data pentru" acadea". Adevarul este ca iti trebuie ceva timp sa scrii, sa verifici si sa selectezi datele postate.

O zi frumoasa!

viorelpasca
[10.06.15 00:51:40]

@livioarel - Fekicitări pentru review. Aş vrea şi eu datele de contact pentru complexul Ortholithi, nu l-am găsit pe net. Mulţumesc!

[10.06.15 09:10:12]

@viorelpasca - Buna, Viorel.

Pe cartea de vizita de la Ortholithi (Snach Bar-Restaurant) am scrise doua telefoane. Nu stiu daca au si prefixul de Grecia. Respectiv 2661774770 si 6973356847. Momentan nu am posibilitatea sa o scanez sa o vezi mai bine dar cu urmatoarea ocazie, poate maine reusesc si ti-o trimit scanata. Mie mi-au inmanat-o la barul din dreptul stancilor unde faceam plaja. Personal nu cunosc calitatea cazarii la ei dar plaja merita toti banii.

Pe curand.

[10.06.15 15:11:06]

@viorelpasca - O mica mentiune in plus: se numeste " To Ortholithi" si este sub denumirea de Ortholithi pe Tripadvisor. Acolo are recomandari foarte bune.

Nu stiu daca am voie sa postez carti de vizita scanate.

tripadvisor.com/Restauran ... an_Islands.html

viorelpasca
[10.06.15 16:16:27]

Multumesc! Numerele de telefon sunt fara prefix, care e +30. Pe tripadvisor am gasit reviews dar numai pentru restaurant, or eu caut cazare, parca spuneai ca au si asa ceva. Oricum, le trimit un mail chiar acum sa-i intreb.

[10.06.15 17:14:01]

@viorelpasca - Da, asa mi-au aratat ca au camere de inchiriat in spatele restaurantului. Parea imbietoare curtea dar nu de mai mult de 3 stele. Cum spuneam locatia este tentanta, nu cunosc conditiile.

livioarel, viorelpasca
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: