ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2014
    DIN: Pitești
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    AUG-2013

Canionul Valea lui Stan - Via Ferrata de Romania

Pentru inceput, nu vreau sa fac apologia acestui splendid canion, dar cand vad ce aspect comercial i se da unui alt canion care are un nr. de 7 scari micute, nu ma pot abtine sa nu laud cel mai frumos canion amenajat din Romania, canion care se afla pe raza judetului Arges.

Foarte multi dintre dvs. au trecut de zeci de ori pe langa aceasta splendoare a naturii fara sa stie macar de existenta acestuia.

Intrarea in canion se face din Trasfagarasan (DN 7C), la o distanta de cca. 2 km dupa ce treceti de cetatea Poenari. Ca punct de reper, pe partea stanga intr-o curba in ac de par se afla o troita rosie. Intrarea se face chiar pe stanga in acea curba, acolo existand si un loc mic de parcare pentru 2-3 autoturisme.

Dupa ce intrati pe carare, primele lucruri pe care o sa le vedeti sunt gunoaiele lasate de turistii care opresc aici pentru cateva minute (intelegeti dvs la ce ma refer) fara sa stie macar ca in spatele lor incepe cel mai spectaculos traseu de Via Ferrata din Romania.

Cand scapati de gunoaie, dupa cca. 50 m, veti intalni o amenajare hidro, un mic baraj din beton. Poteca trece prin stanga barajului pe o mica scarita.

Dupa ce treceti de baraj, intrati in traseul marcat, amenajat in urma cu doi ani de Salvamont Arges.

Datorita faptului ca in urma cu cateva zile fusesera ploi puternice, apa din canion era tulbure, spre deosebire de alte dati cand era limpede si cristalina.

Traseul urmeaza cursul de apa, cu traverseuri spectaculoase de pe un mal pe altul, cu scari care parca nu se mai termina, pasaje de trecere pe peretii stancosi ce va transforma in adevarati oameni paianjeni.

Dar credeti-ma pe cuvant ca oboseala, frica de inaltime, teama de apele involburate, toate se sting in fata maretiei naturii, a acestui adevarat monument cladit de mana lui Dumnezeu, o catedrala de sunete si carusel de culori.

La iesirea din canion, dupa cca. 2 ore, traseul intra in padure. Va trebui sa urmati poteca spre dreapta, care urca in curbe stranse pe versantul respectiv, iesind intr-o frumoasa poiana in care se afla un foisor pentru vanatori, distrus de trecerea anilor.

Din poiana descrisa mai sus, poteca coboara domol si in 20 minute iesiti intr-un drum forestier. Coborand pe acest drum in scurt timp dati in varianta ocolitoare a lacului Vidraru spre cabana Cumpana. De pe maul lacului, faceti dreapta, urmand drumul si in jumatate de ora ajungeti la barajul Vidraru, un alt obiectiv spectaculos care va lasa muti de uimire prin grandoarea sa.

De la baraj, coborati pe asfalt spre cetatea Poenari si dupa un km veti ajunge din nou la troita descrisa la inceputul articolului.

Atentie! Desi traseul este amenajat in totalitate, acesta nu este accesibil persoanelor cu o slaba pregatire fizica sau celor care au rau de inaltime. Recomand ca cei care se aventureaza sa aiba un minim echipament adecvat: bocanci, casca de protectie, trusa medicala, etc.

Pentru cei care inca nu cred ca acest canion este cel mai frumos canion amenajat din Romania, sa lasam fotografiile sa vorbeasca in locul nostru….

Trimis de wolf2001* in 25.07.14 18:57:50
    Validat / Publicat: 26.07.14 10:44:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.14 10:45:00]

Mutat la rubrica "Excursie Transfăgărășan" (deja existentă pe sait).

sunflower
    [26.07.14 12:16:46]

Habar nu aveam de existenta acestei minunatii. Felicitari!!!

Michi
    [26.07.14 15:50:43]

Excepţionale poze. Le-am văzut cu sufletul la gură. Felicitări!

amero
    [26.07.14 16:18:03]

in aceasta saptamana am avut bucuria de a citi rew. deosebit de interesante si frumoase printre care si ale dvs.

va multumesc pentru aceste destinatii si poze superbe

marocanu21
    [26.07.14 22:25:20]

Eu te cred ca e frumos dar pe mine n-o sa mă vezi pe-acolo! Mai bine ia d-aci un superbonus ca-l meriti!

luciaoradea
    [27.07.14 00:48:17]

@wolf2001

Felicitari pt review! Dificil traseu, spectaculoase poze!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [27.07.14 08:41:02]

@wolf2001:

Mulţumim pentru atenţionare! Nu cred că vom ajunge pe acolo vreodată. Scări mobile, podeţe, căţărări, trecut prin apă... Am privit imaginile cu răsuflarea tăiată. Sunt foarte frumoase, dar nu sunt un îndemn şi pentru noi de a porni într-acolo.

[13.08.14 23:04:24]

Saptamana viitoare plec cu sotul si baiatul meu sa facem Valea lui Stan si Canionul 7 scari. Cu siguranta va fi o nebunie! Abia astept!!!

wolf2001*AUTOR REVIEW
    [14.08.14 07:07:33]

@violetacurpan: Distractie la maxim dar aveti grija pe Valea lui Stan va rog!!!

Orice neatentie poate avea urmari neplacute!!

[14.08.14 08:36:47]

@wolf2001: Va multumesc! Cu siguranta voi tine cont de toate sfaturile date si-mi doresc din tot sufletul, sa raman cu amintiri frumoase.

[28.08.14 22:47:44]

@wolf2001: Am reusit in sfarsit, sa fac acest traseu la care visam de aprox. 1 an. Nu va imaginati cata bucurie si multumire sufleteasca am, in acest moment.

Traseul este destul de solicitant dar nu imposibil, daca esti atent si ai incaltaminte adecvata, totul e perfect. Valea lui Stan e foarte bine pusa la punct doar bulinele rosii (care trebuiau urmarite), le mai scapam din cauza peisajului absolut superb. Doamne, cata frumusete!!! O singura data am fost nevoita sa trec prin apa care ajungea pana la genunchi dar nu mi-a displacut, dimpotriva. Singurul meu regret e ca traseul l-am inceput la orele 13.45 si stiind ca dureaza cateva ore, m-am cam grabit si nu am reusit sa fac atatea fotografii, cat as fi vrut. Pe viitor, mi-am promis sa incep traseele dimineata ca sa fiu pe deplin, multumita.

In final, va multumesc pentru toate sfaturile date si va urez un weekend de poveste.

wolf2001*AUTOR REVIEW
    [29.08.14 06:21:08]

@violetacurpan: Ma bucur ca ati reusit sa faceti traseul si ca nu ati intampinat greutati majore. Cu siguranta veti reveni daca v-a placut. Weekendul viitor o sa merg si eu din nou pe canion. Dependenta de adrenalina isi spune cuvantul...

[08.09.14 22:32:26]

@marocanu21: Nici nu stiti ce pierdeti si ce satisfactie ati avea la finalul acestui traseu. E o nebunie, credeti-ma!!!

[02.08.17 08:52:57]

Mutat în rubrica "Excursie pe Valea lui Stan, TRANSFĂGĂRAȘAN" (nou-creată pe sait)

amero, iulianic, luciaoradea, marocanu21, Michi, sunflower, violetacurpan, wolf2001*
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie pe Valea lui Stan: