ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2011

Doar o scoica?

Ei, uite ca m-am hotarat sa scriu si despre insula mea greceasca preferata, Corfu. Si primul lucru care imi vine acum in minte, aleatoriu, e Muzeul Scoicilor din Benitses. Gazduit cam la 2 km de satul Benitses, pe partea stanga cum vii dinspre Moraitika unde stateam noi, intr-o cladire vopsita cu albastru si alb. Chiar de afara vezi in 2 acvarii gigantice 2 melci uriasi, frumos colorati, pe pat de pietricele. Pe partea stanga a cladirii sunt scarile care urca la etajul 1, unde se afla exponatele. Muzeul este deschis zilnic in timpul sezonului turistic intre orele 10-19.

The Corfu Shell Muzeum este de fapt colectia scufundatorului si colectionarului Napoleon Sagias care, traind in Australia mai bine de 20 ani, s-a apucat de colectionarea scoicilor ca hobby. A calatorit cu echipa sa in oceanele Indian si Pacific, Marea Mediterana si alte mari ale lumii facand scufundari si adunand in principal scoici. In 1989 s-a hotarat sa se intoarca, impreuna cu familia sa, in Grecia, si sa infiinteze muzeul, care este in prezent o afacere de familie. Informatiile acestea le-am obtinut de la domnul Sagias dar si de la o domnisoara draguta, cu rol de translator, care vorbea engleza foarte bine si insotea diversele grupuri de turisti prin sala.

Intrarea costa 4 euro pentru adulti, (2 euro pentru copii si gratuit pentru persoanele cu dizabilitati) dar parerea mea este ca merita cu prisosinta. Nicaieri altundeva nu am vazut o colectie atat de vasta de scoici, melci, corali, bureti de mare, stele, arici si caluti de mare, pesti si rechini impaiati, crabi, homari, serpi precum si animale ciudate impaiate. Sunt prezente mii de specii rare din majoritatea marilor planetei si se pare ca e una dintre cele mai mari si mai complete colectii de scoici din Europa. Exponatele sunt majoritatea din colectia personala a domnului Sagias dar mai sunt si donatii facute de diverse persoane catre muzeu.

Cea mai scumpa si rara piesa a muzeului este scoica Cypraea fultoni, al carei pret a fost estimat la 22000 dolari. O alta scoica impresionanta este Tridacna gigas care cantareste 65 kg, dar si Haliotis iris, cea mai frumoasa scoica din lume, gasita in Noua Zeelanda. Melo Amphora, o scoica gigantica, de culoare galben-portocaliu, provenind din Australia, e un alt exemplar care e posibil sa fie cel mai mare din lume. In septembrie 1998 institutul italian de cercetare IREDA a premiat muzeul si pe proprietarul sau pentru munca si exponatele sale.

Fiecare exponat sau grup de exponate este atent etichetat cu urmatoarele informatii- numele speciei, numele familiei, locul si anul in care a fost gasit precum si daca a fost luat din apa adanca sau mica. Am vazut scoicile in care cresc perle, scoici mari, frumoase, cu perle de diverse culori si in diferite stadii de dezvoltare.

Un dulap e plin de capete de rechin, maxilare, dinti dar si 2 rechini impaiati. Dedesubtul lor sunt serpi, iguane, cobre, soparle dar si broaste testoase. Cateva borcane sunt pline cu oua de rechin, langa un liliac impaiat.

Pe langa scoici, muzeul mai expune si un schelet de balena dar si meteoriti cazuti in deserturile Australiei precum si cateva animale ciudate impaiate: un miel si un ied cu cate 5 picioare, un pui cu 4 picioare si o reptila cu 2 capete.

Colectia de insecte este formata din fluturi, libelule, carabusi, radaste sau molii, pe langa altele pe care nu le cunosc. Unele dintre ele frumoase, deosebite, altele ciudate, toate intr-o stare perfecta de conservare.

Preferatele mele raman scoicile colorate, de la alb la galben, rosu, corai, portocaliu, mov, roz, albastrui, sidefiu sau de culoarea curcubeului. Colectia de corali este de asemenea uluitoare- cel mai mult mi-a placut coralul negru, care se putea si cumpara la iesire. Ni s-a facut o demonstratie- daca apropii o sursa de caldura de el vei vedea ca incepe sa se miste, sa se retraga, pentru ca apoi sa revina la forma initiala. Si cu toate acestea coralul e mort de mult! Arata ciudat, subtire si lung, ca o ramura de copac.

Pe langa corali, la iesire este un mic magazinas de unde poti achizitiona scoici, melci, corali sau arici de mare la preturi foarte rezonabile, incepand de la 1-4 euro pana la exemplare mai mari si mai scumpe.

AmFostAcolo si am fost incantata! Incercati si voi, mai ales pentru copii este o experienta fascinanta!

Trimis de luciaoradea in 25.07.14 12:51:34
Validat / Publicat: 25.07.14 14:40:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul scoicilor din Benitses- cladirea vopsita in albastru si alb, cu scoici pictate

arru [25.07.14 15:08:49] »

Da, interesanta calatorie Multumim pentru detalii.

Sper sa ajung si eu in Corfu intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat.

Si cu siguranta muzeul scoicilor va fi unul dintre obiectivele de vizitat

dorgo [25.07.14 16:08:46] »

@all... ador scoicile... se pare ca avem si noi o plaja plina de scoici, la Corbu, langa Navodari... a fost cineva pe-acolo?

luciaoradea [25.07.14 16:20:45] »

@arru

Multumesc pt aprecieri.

@dorgo

Da, am fost si la Corbu. Si am mers plini de sperante, auzind ca e un fel de noua "Vama Veche". Nu stiu la ce se refeream aia care au zis asta, dar pe noi ne-a dezamagit crunt. Nu e nici pe departe ce se spune, sau poate n-am nimerit noi locul potrivit. E o plaja mica, bolovanoasa, greu aceesibila, departe de tot. Si nici nu e frumoasa ca sa zici ca merita efortul de-a ajunge acolo. Asta cred eu, cel putin...

Si nici scoici n-am vazut.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.07.14 17:19:20] »

@dorgo: AmFostEuAcolo unde zici tu, și, da, erau scoici, de fapt și nisipul se făcuse gri de la scoici... am avut o senzație ciudată... ceva de capătul lumi... dar povestea mea datează de câțiva ani și nu am de gînd s-o pun aici... n-are rost...

Oricum, păcat că n-am putut să-ți votez ecoul, este foaaarte finuț! Ai 900 PMA de la mine (vorbesc serios).

PS1... Se pare că nu e aceeași plajă la care se referă colega @lucia...

PS2. Dacă nu mă crezi *pe cuvânt*, am martori...

cher-cher [27.07.14 14:03:26] »

Am fost în Corfu dar nu am avut nici cea mai mica intenție de a vizita acel muzeu. Ce as putea vedea? Probabil o casă mică, adăpostind câteva cochilii de scoici, puse acolo pentru a mai scoate câțiva euro din buzunarele turiștilor, cata oricând de o cheltuiala suplimentara. Ca doar e vacanta, nu?

Ei bine, articolul asta mi-a arătat ca pana și eu, minunatul de mine, ma pot înșela. Iar fotografiile, pur și simplu, mi-au dat și doua după ceafa, asa ca sa ma pună la locul meu...

E clar, am avut ceva de pierdut. Mai puțin iedul cu 5 picioare și găina creață, ce mi se par hidoase. Știu ca au gradul lor de interes, dar uite asa sunt eu, îmi place ca scoica sa fie cu perle, femeia frumoasa și berbecul la grătar ????

Dincolo de orice gluma, articolul tău face sa confirme utilitatea acestui site și îți mulțumesc pentru ca ne-ai împărtășit amintirile legate de acel loc. La mai multe!

luciaoradea [27.07.14 14:18:01] »

@cher-cher

Multumesc pentru aprecieri. Si noi am mers la muzeu asa, cam intr-o doara, fara multe sperante. Dar, exceptand ciudateniile, restul exponatelor au meritat cei 4 euro de persoana.

Scoicile, melcii, coralii si fluturii sunt absolut superbi! Sper ca imaginile v-au placut! Cand mai am timp am sa mai incarc cateva poze, am facut o droaie! Multumesc din nou pt aprecieri!

MCM [01.08.14 14:56:59] »

Fluturi si scoici, ce poate fi mai frumos? Poate fluturii vii )

luciaoradea [01.08.14 15:12:00] »

@MCM:

Sau sa vazi scoicile si melcii vii, in mare, si sa-i poti poza tu, nu?

MCM [02.08.14 11:45:19] »

@luciaoradea: Da. da. Oricum, după vacanța de anul acesta, i-am promis "copilului" că ne cumpărăm, pt vacanța de anul viitor, o cameră de fotografiat/filmat sub apă.

cher-cher, dorgo, luciaoradea, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut în Corfu: