Delphin Botanik Platinum Resort [Okurcalar]

înscris/ă în 25.07.14
JUL-2014
REGIM MASĂ ai

Sejur la Dephin Botanik Platinum

Tocmai ne-am intors din Turcia, de la Botanik Platinum. Desi ne-am propus sa nu mai mergem in Turcia (ultimele 2 vacante petrecandu-le tot aici), tot la Turcia am ramas, asta pentru ca:

- din Timisoara avionul ajunge in 2h si din Antalya pana la resort faci maxim 2h, asta daca nu este prea indepartat…

- ca si familie cu copil ne-am dorit sa nu avem batai de cap cu mesele

- pentru copii exista nenumarate facilitati

Asadar am facut o rezervare pentru Delphin Botanik Platinum - Alanya, dorind sa mai vedem si alta zona, pana acum fiind doar la IC Green Palace si Delphin Palace in Lara beach.

Cu autocarul am facut circa o ora si 30 min din aeroport pana la resort, cazarea s-a facut fara probleme, in aprox 10 minute eram in camera, la etajul 6. Camera nu a fost foarte spatioasa, dar ok, cu un pat matrimonial si unul de o persoana. Baia ok cu o nisa pentru dus foarte spatioasa. Balconul rezonabil cu o masa si 2 scaune si … o priveliste superba asupra piscinelor, parcului si marii. Desi camera trebuia sa aibe vedere partiala la mare, aceasta avea vedere full la mare.

Hotelul este nou, deasemenea si piscinele adiacente acestuia. Imparte aceiasi gradina cu vechile cladiri ale hotelului delphin botanic.

Desi hotelul a fost cam plin, asta nu s-a vazut nici la plaja, nici la piscine, nici in restaurant. Chiar nu ne-am simtit niciodata inghesuiti. Pentru copiii mici sunt 3 piscine cu apa de 30cm, 2 rotunde si una rotunda cu topogane care se continua in linie dreapta cam 10-15 m. Pentru nazdravani, vreo 8 topogane de diferite dimensiuni si grade de dificultate.

Piscinele pentru adulti cu apa intre 1,40 si 1,60 m sunt mai mult decat suficiente, circa 6 la numar, cea mai mica fiind de aprox 5x10, o multime de sezlonguri, umbrele si mai ales in zonele pentru copii, baldachine. Cine iese afara pana la 8-8.30 are sansa sa isi rezerve unul. In comparatie cu alte resorturi, la toate Delphinurile, baldachinele nu se taxeaza extra.

Pe plaja, din nou cateva randuri de baldachine gratuite + sezlonguri. Problema este ca plaja este plina de pietre iar intrarea in mare tot asa. Pentru cine este fan mare, nu este locul ideal. Marea a fost cam agitata cu valuri destul de mari, asa ca noi am optat pentru piscine.

Revin la facilitatile pt copii: mini club cu diferite activitati, loc de joaca cu hinte, topogane, si alte jucarii de catarat, trambuline, etc. Seara un mic parc de distractii cu masinute, si cateva caruseluri pt diferite varste. In fiecare seara mini disco in amfiteatru.

Restaurantul principal este foarte spatios, cu o multime de mese si inauntru si pe terasa, nu este inghesiala. Meniul este destul de variat, multe optiuni de mancare, noi am fost multumiti.

La micul dejun, clasicele preparare din oua, omlete, paine cu ou, ochiuri, oua fierte, branzeturi, clatite, gofri, gemuri, faguri cu miere si cateva soiuri de salamuri ingrozitoare - nu le recomand, turcii si mezelurile nu nimic in comun.

La cina nu lipsesc gratarele de miel, curcan, pui, cateva rulade la tava cu sos, frigarui, chiftele, ficat si minim 2 feluri de peste. In fiecare zi mai multe feluri de garnituri, multe legume sotate sau la gratar, nelipsitii cartofi prajiti si piure, 1-2 feluri de paste si orez. Eu sunt destul de pretentios la mancare si totdeauna am gasit ceva care sa-mi placa.

Masa de pranz totdeauna am servit-o la terasa de langa plaja, unde se poate gasi pizza, kebab, cateva sortimente de supa si mancaruri gatite + dulciuri si fructe.

Bauturile sunt de calitate medie, racoritoare, apa, bere ok. Cele alcoolice par ieftinituri. Am incercat un whisky care de fapt era un scotch cu gust ingrozitor de 15 lei sticla…

In comparatie cu alte resorturi in minibar nu existau sucuri naturale. Doara apa, bere, cola, fanta si cam atat. Nu ca am fi avut nevoie neaparata…

Seara spectacole tipice, destul de ieftine, nu prea le-am gustat…

Plecarea spre casa a fost cam aiurea, plecarea de la hotel fiind la 4 dimineata, la 10; 30 fiind in Timisoara.

Una peste alta, o vacanta OK, un paradis pentru copii si o buna relaxare pentru adulti.

A, era sa uit. In lift se afiseaza pe un ecran numarul de turisti si provenienta acestora, pe primul loc nemtii, urmati indeaproape de rusi. Cativa olandezi, romani si moldoveni si alte natii din republici ex sovietice. Oricum, oriunde te aflai auzeai ruseste, asta probabil pentru ca nemtii si olandezii sunt mai discreti.

Impresii încărcate de mbo in 25.07.2014 11:54:07

Validat / Publicat: 25.07.14 21:31:29

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mbo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 8 voturi) nota2

[25.07.14 21:30:59]

@mbo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[26.07.14 15:12:04]

@mbo:

O notă pentru servicii, masă și distracție?

- mbo
[28.07.14 08:57:00]

@nicole33:

servicii --- 8 overall

masa --- 8 --- pentru calitatea unor ingrediente

distractie --- nu am ce nota sa dau, eu nu gust urlaturile in ruso-germana ale entertainerilor, cat despre show-uri, pareau destul de ieftine. Ce mi-a placut era un cuplu care cantau in restaurant seara si in lobby dupa aceea. Suna bine si aveau repertoriu ok: piese Gary Moore, Dire Straits, etc...

[28.07.14 09:05:28]

@mbo: completat notele în caseta tehnică

[multumuri şi @nicole. petru "sesizare"]

Publicitate    [25.06.19 03:48:20]