ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2014
ÎNSCRIS: 03.07.13
SEP-2013

Anonim în oraşul celebrităţilor

Excursia noastră pe Coasta de Azur trebuia să conţină, fără doar şi poate, şi mult-lăudatul oraş Cannes. O zi întreagă am planificat-o aici, dis de dimineaţă am luat autobuzul şi, cu mult entuziasm am pornit către oraşul celebrităţilor care este considerat de unii „unul dintre cele mai fascinante oraşe din sudul Franţei”.

Nu pot să împărtăşesc această idee în totalitate, este într-adevăr un oraş fascinant, cu un farmec aparte, dar nu mi s-a părut “cel mai” din cele 3 pe care le-am văzut, anume el, Nisa şi Monaco. După un drum destul de lung cu autobuzul (că de, am ales varianta cea mai ieftină, 1,5 euro de persoană pe sens) am coborât foarte aproape de marea majoritate a obiectivelor pe care le aveam în plan să le vedem aici. Acest lucru mi-a plăcut, pe o rază relativ mică găseşti mare parte din principalele atracţii ale Cannes-ului, nefiind obligat să mergi mult pentru a ajunge la ele, ai ocazia să le “savurezi” în tihnă.

La începuturile sale, era doar un sat pescăresc, în timp însă, după ce unii nobili şi-au stabilit reşedinţa aici, a început să înflorească şi să crească, devenind ceea ce este azi. Trebuie să recunoaştem, este un oraş celebru în toată lumea datorită evenimentelor pe care le găzduieşte. Dar sunt convinsă că, în spatele acestei imagini la nivel mondial de care se bucură, Cannes are mult mai mult de oferit, are secretele lui, pe care ne învită să le descoperim, are farmecul lui aparte, cu care ne putem încânta sufletele.

Bulevardul Croisette este pentru Cannes, din punctual unora de vedere, cum este Champs Elysees pentru Paris. Eu mi-am permis să fac o altă comparaţie, şi l-am considerat precum Promenada Englezilor pentru Nisa. Are o lungime de aproximativ 2 km, se întinde de-a lungul ţărmului, găzduieşte o mulţime de hoteluri şi magazine de lux, şic, elegante, cu preţuri pe măsură şi a fost trecut pe lista oficială a patrimoniului cultural al Franţei. Restaurantele şi cluburile nu lipsesc nici ele, fiind cele care dau startul vieţii de noapte în Cannes. Plaja situată paralel cu acest bulevard este cu nisip fin, iar mare este curată, cristalină şi calmă. Perfectă, într-un singur cuvânt.

Ne-am plimbat prin faţa magazinelor de lux de pe Bulevardul Croisette, privind cu o oarecare “invidie” tot ce acestea ofereau. Nu mi-a plăcut un singur lucru: în faţa acestor magazine luxoase, cu preţuri absolut aberante, stăteau o mulţime de cerşetori care nu făceau altceva decât să umbrească peisajul. Sărăcia şi bogăţia, ambele la extreme, în acelaşi loc, atât de aproape…

Portul este şi el acolo, lângă, este considerat un port de lux unde vin numai ambarcaţiuni extrem de scumpe. Acest aspect nu pot să îl contrazic, ce am văzut acolo este într-adevăr incredibil, nici nu pot să îmi imaginez cât costă o astfel de ambarcaţiune. Sincer, mi s-a părut destul de mare aglomeraţia acolo, la ţărm, dar, ce sa-I faci dacă au bieţii oameni yachturi?

Aleea stelelor este faimoasă deoarece, de-a lungul timpului, o mulţime de celebrităţi au trecut pe-acolo şi şi-au lăsat amprenta mâinii. Peste 300 la număr, celebrităţile care şi-au lăsat amprenta aici.

În plăcuţele special amenajate, pe lângă amprentă, se poate vedea numele şi anul la care respectivii au trecut pe acolo. O idee foarte interesantă spun eu, acest lucru atrage anual o mulţime de turişti. Am pus mâna pe unele amprente, mi-am imaginat vedeta respectivă şi m-am simţit un simplu anonim, într-o lume atât de îndepărtată...

Palatul festivalului de film este locul unde sunt desemnate cele mai bune filme din Europa şi unde actorii care joacă în ele îşi primesc premiile. Semnificaţia acestui eveniment este mult mai mare decât ne putem noi imagina, el atrage în fiecare an nume mari de pe scena cinematografiei dar şi alte personae importante ale lumii. Nu am putut intra în clădire, nu era permis accesul. Clădirea a fost construită în anul 1949, dar abia în 1982 a devenit cum este acum. Găzduieşte numeroase expoziţii, pe care, din păcate, nu am reuşit să le vedem şi, pe lângă festivalul de film, tot aici se ţine şi un festival internaţional de muzică. Chiar lângă el este şi un cazinou, elegant şi foarte populat. O mulţime de oameni intrau şi ieşeau când am trecut noi pe acolo.

Deşi catedralele şi bisericile nu sunt punctul forte al oraşului Cannes, din punct de vedere al vizitatorilor, acestea există şi aici. Cea mai importantă este considerată Biserica Notre Dame d’Esperance care a fost terminată în anul 1648. Biserica găzduieşte, pe lângă o superbă colecţie de picturi şi două statui: statuia Sfintei Ana şi statuia Notre Dame d’Esperance. Biserica oferă o minunată privelişte asupra golfului şi a oraşului, fiind situată pe un deal.

Muzeul Castre este considerat unul dintre cele mai interesante locuri de vizitat din Cannes şi conţine o colecţie de antichităţi. Clădirea acestui muzeu se află în vechiul castel Cannes. Pe lângă expoziţiile permanente, aici au loc şi expoziţii temporare, ateliere de lucru pentru cei mici. Preţul unui bilet este în jur de 4 euro, copiii şi grupurile beneficiind de reducere de 50%.

Marche de Forville este o celebră piaţă din Cannes unde se găsesc o varietate de produse gen fructe, legume, dulciuri, peşte proaspăt, brânză şi ouă. Este destul de mare, are de toate, dar preţurile sunt variate, adică unele produse sunt extrem de scumpe (cel puţin pentru buzunarele noastre). Nu este chiar un obiectiv obligatoriu de văzut dar e bine de ştiut că există. Piaţa Forville se află între primărie şi gară. Este deschisă de marţi până duminică, în zilele de luni acolo de organizează un talcioc, Marche Brocante. Aici se vând, printre multe alte lucruri, tablouri, cărţi şi bijuterii.

Câteva ore bune am petrecut în acest cochet oraş, ne-am plimbat liniştiţi admirând frumuseţile care l-au făcut atât de căutat. Spre deosebire de Monaco (pentru că şi la Nisa este la fel), aici am putut vedea şi destul de multă mizerie pe străzi, pe trotuare. Dar aici cred că ţine de oamenii care se perindă zilnic pe acolo. Lângă port există şi o toaletă publică gratuită, destul de aglomerată dar există.

Mai sunt diverse machete cu corpul unor artişti, fără faţă, unde poţi face poze. Chiar dacă nu am văzut nicio celebritate cât am stat acolo, ştiu sigur că am fost „pe urmele lor”.

Fără doar şi poate, Cannes este un oraş care trebuie vizitat, fie el destul de sărac în obiective turistice. Clădirile sunt fabuloase, luxul şi eleganţa sunt la ele acasă. Iar plaja din Cannes este absolut minunată.

Trimis de cdiana in 24.07.14 23:58:40
Validat / Publicat: 25.07.14 04:18:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul festivalului de film
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

arru
[25.07.14 15:20:59]

Bulevardul Croisette este pentru Nisa

Asta nu am inteles-o! ) E vorba de Cannes, nu?

I se mai spune Promenade de la Croisette, deci urmatoarea fraza e ok )

Oricum, un review frumos, usor de citit si plin de informatii...

cdianaAUTOR REVIEW
[25.07.14 21:06:02]

@arru: mea culpa! Da, mă gândeam la Promenada Englezilor din Nisa, cu care vroiam să compar şi se pare că am greşit.

Rog un wm, dacă se poate, să corecteze "Nisa" cu "Cannes" în această propoziţie.

Mulţumesc anticipat!

-----------