ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2014
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUL-2014

Satisfacator

Incerc sa scriu si eu cateva cuvinte despre hotelul BQ Apolo in speranta ca vor fi folositoare si altor turisti dornici de o informare prealabila (asa cum am cautat si eu inainte informatii). Hotelul este clasificat in categoria 4 stele si am inteles ca a fost renovat de curand. Sincer eu as spune insa ce este de 3 stele plus. (poate cu doua ++)

Referitor la hotel as putea spune ca am fost multumiti in proportie de 95%.

Am sa incerc sa sumarizez si sa subliniez plusurile si minusurile.

Am ajuns in jurul orei 21:30, camerele ne-au fost oferite imediat dar un mare minus: desi stiau ca vom sosi si deja se facuse repartiarea pe camere a turistilor nu am primit cina rece (desi aveam demipensiune). Aici si-au pasat responsabilitatea de la unii la altii, cei de la receptie au spus ca cei de la agentie nu i-au anuntat ca vom intarzia (deoarece avionul ajunsese mai tarziu), cei de la agentie... nu prea ne-au oferit niciun raspuns concret. Intr-un final, in urma discutiei cu fata de la receptie am beneficiat de cina in ziua plecarii (o gustare pe fuga de fapt ca urma sa fim luati de autocar pt aeroport).

Ca tot veni vorba de program, micul dejun este intre orele 07:30 -10:30 si cina intre 18:30 - 21:30.

Mancarea a fost diversificata, la micul dejun erau cateva preparate calde, se putea cere sa se prepare oua pe loc sau clatite... in rest mezeluri, branzeturi, cereale, croissante si o selectie de prajiturele. In rest suc la dozator (de mere, ananas, portocale) si cafea la aparat. Aaaaa, si sa nu uitam si de sampanie! O mica surpriza matinala!

Apoi la cina o selectie de prarate atat de peste cat si de vita sau porc. Deasemenea si seara se putea cere sa iti pregateasca pe loc o friptura.

In categoria dulciuri aveau ceva tarte pe care le schimbau in fiecare seara, apoi inghetata (daca ajungeai insa mai tarziu la masa era semi-topita, nu stiu ce sistem de pastrare aveau), pepene galben si sau rosu (nu foarte bun, am fost dezamagita eu fiind o mare consumatoare :) si... fantana de ciocolata.

La cina toate bauturile se plateau separat.

Camera noi am avut-o cu vedere catre strada, pentru cea cu vedere la mare se platea suplimentar 10 euro pe zi. Suplimentar trebuia sa platesti si pentru seif plus un depozit. Pozele atasate pentru exemplifare sunt facute seara, cand am ajuns. Camera nu este foarte spatioasa, dar acceptabil. Dulapul este de fapt o zona in zid unde sunt agatate vreo 20 umerase si un sertar dedesupt. Un fel de mini dressing dar fara usa. Doar cate un scaun si un taburet plus un suport pentru geamantan. Mi-a placut faptul ca erau doua oglinzi in camera, una mai mica in zona mesei si una langa baie. In plus in baie era oglinda pentru machiaj. In baie am mai regasit in afara de gelurile de dus si sampon cate un pietan, o miniperiuta cu pasta de dinti si parca un miniset de ras. Pe balcon doua scaune cu masuta de plastic. Nu aveau niciun dispozitiv pentru uscat rufe desi era scris pe undeva ca nu este recomandat sa pui prosoape sau haine pe balustrada balconului din motive de estetica.

Hotelul dispune atat de piscina exterioara (pe care am testat-o intr-o dupa amiaza cand ne-am trezit mai tarziu si apoi in ultima zi) cat si de una interioara dar am vazut ca la aceasta nu aveai acces, probabil se utilizeaza doar iarna. Foarte folositoare mi s-a parut o zona adiacenta acestei piscine cu dusuri care putea sa fie utilizata de turisti in ziua plecarii.

Despre plaja: paja din dreptul hotelului nu poate fi utilizata fiind stancoasa dar la vreo 3-5 minute este o plaja micuta cu umbrelute si sezlonguri iar daca treci de zona golfului cu ambarcatiuni se ajunge la plaja mare unde poti sa stai fie pe sezlong fie pe umbrela. Apa a fost (la inceputul lunii iulie) calda, ce nu mi-a placut: erau niste chestii negricioase, niste plante corespondentele algelor de la noi, bine ca nu erau si lipicioase. Intrarea in apa era lina si bineinteles fara pietre.

Cam acestea au fost impresiile pe care am vrut sa le impartasesc cu membrii comunitatii AFA. Daca cineva are intrebari puctuale, raspund cu placere.

Trimis de tripyy in 24.07.14 15:20:07
Validat / Publicat: 24.07.14 16:49:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Marid, Barcelona.

VIZUALIZĂRI: 2583 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera dubla
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

malinici
    [28.07.14 21:43:39]

Salut, de ce ai acordat o nota atat de mica la sectiunea plaja & mare?

tripyyAUTOR REVIEW
    [28.07.14 22:13:19]

Buna. In primul rand m-a deranjat faptul ca incepand de pe la 9 dimineata ei veneau cu utilaje/camioane sa adune gunoiul si veneau cu ele pana pe plaja. Era un zgomot foarte neplacut si sa nu mai vorbim de miros.

Apoi apa nu era curata, am zis ca erau niste chestii negre in apa, am fugit de algele de la noi si peste ce am dat?!

malinici, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂBQ Apolo Hotel [Can Pastilla]: