ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2014
    DIN: Pitești
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    JUL-2014

Domeniul Reginei Maria

Pentru cei care doresc sa ajunga pe litoralul bulgaresc, le recomand sa faca o oprire si in Balcic, un orasel foarte frumos de pe litoralul vecinilor nostri, situat la o distanta de cca. 60 km de Vama Veche.

Pe langa arhitectura foarte frumoasa a cladirilor din orasul vechi care imi aminteste putin de Rovinj, un orasel din Croatia, puteti vizita domeniul Reginei Maria, care se intinde din centrul orasului pe mai multe terase pana la tarmul marii.

Pentru cei care vin dinspre Vama Veche, cand ajungeti in centru, langa strada pietonala care coboara spre intrarea domeniului, pe dreapta, aveti o parcare mare cu plata unde puteti lasa masina in siguranta.

Baietii de la parcare, care vorbeau o romana curata, o sa va dea un bilet pe care este trecuta ora sosirii, urmand ca la intoarcerea la masina sa platiti pentru cat ati stationat. Langa biletul de parcare o sa va mai dea si niste pliante cu restaurantele din apropiere, si va indeamna sa gustati preparatele din peste. Fac si ei o reclama cinstita acestora…

Dupa ce lasati masina in siguranta, urmati strada pietonala care coboara domol spre intrarea in gradina botanica, pe ambele trotuare fiind o multime de gherete cu suveniruri.

La poarta de acces in gradina trebuie sa achitati o taxa de 5 Leva daca doriti sa vizitati doar gradina sau 10 leva, daca doriti sa vizitati si palatul reginei. Tot acolo puteti consulta si harta domeniului. Fiind foarte mare, riscati sa pierdeti din vedere mai multe obiective de interes.

Foarte important, nu uitati sa aveti cu dumneavoastra o sticla de apa. Izvoarele intalnite in gradina aveau toate placute pe care era mentionat ca apa nu este potabila.

Gradina este imensa, structurata pe mai multe terase care duc pana pe malul marii, fiind impartita pe mai multe categorii. Aici am vazut cele mai multe specii de trandafiri, unele superbe de care nici nu stiam ca exista.

Toti aici in aripa destinata cactusilor, puteti vedea cateva sute de specii de cactusi, unii uriasi care se aflau intr-o sera datorita faptului ca nu rezista la temperaturile scazute ale iernii.

In gradina mai puteti vizita cateva vile din piatra cu o arhitectura superba, intr-una din ele putand degusta celebrele lichioruri din trandafiri, vinurile Regina- vinuri cu miere si sa cumparati de ce nu, cateva sticle pentru acasa.

La capatul gradinii, cand ajungeti la mare, veti intalni celebrul castel al reginei Maria, care este de fapt o vila foarte frumoasa care m-a cucerit prin simplitatea ei, prin arhitectura si albul imaculat al peretilor, mobilierul de bun gust care aratau simplitatea si eleganta unei mari doamne a Romaniei, Regina Maria.

O sa va impresioneze de asemenea paraul care curge prin mijlocul gradinii, cu cascadele si meandrele sale, cu podetul din piatra pe care se spune ca daca il treci cu ochii inchisi ti se va indeplini imediat o dorinta.

La intoarcere la masina, am achitat taxa de parcare de 10 Leva dupa care ne-am continuat plimbarea in partea veche a orasului, unde am facut o placuta promenada pe faleza si bineinteles o multime de fotografii.

Trimis de wolf2001* in 24.07.14 15:15:50
    Validat / Publicat: 24.07.14 17:05:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.07.14 18:05:36]

Dar chiar numai eu sunt scandalizat de faptul ca nicaieri ca obiectiv turistic principal nu apare Castelul Reginei Maria a Romaniei, ci denumirea oficiala a obiectivului turistic este Gradina Botanica pentru care se plateste intrarea, iar in subsidiar, cei ce sunt doritori mai platesc inca o taxa sa viziteze un asa zis "muzeu" adica resedinta de vara a reginei???

Dragoș_MD
    [26.07.14 01:10:11]

@GYL:

chiar (, ) numai eu sunt scandalizat...

da, pentru că:

- indicatoarele turistice sunt pentru Castel, nu Grădina botanică (sau aceasta apare, dar pe locul 2);

- saitul oficial se cheamă „Castelul”, nu „Grădina Botanică”

- etc.

[26.07.14 07:00:51]

@Dragos: Bun de acord, dar asta pt. ca nimeni nu intreaba de Gradina Botanica, dar cum facem cu ce se plateste si pentru ce?

Pai tocmai asta e! oare e normal sa fie trecut pe locul 2 Castelul, daca e trecut?

Fara sa fiu malitios, te rog exemplifica-mi "etc-ul" tau.

wolf2001*AUTOR REVIEW
    [26.07.14 07:15:50]

@GYL:

Recomand celor doi membrii AFA sa poarte acest dialog pe privat.

La rubrica Ecouri trebuie sa existe alte subiecte de dezbatere.

Si acum sa va lamuresc eu despre ce este vorba.

Majoritatea turistilor europeni vin la Balcic pentru a vizita Gradina Botanica. 3/4 din ei nici nu stiu despre ce castel este vorba sau a cui regina a fost doamna Maria.

Este normal ca noi romanii sa fim intrigati de faptul ca acea gradina botanica este pe primul loc in clasamentul bulgarilor.

Nu o face nimeni cu rautate, este vorba pur si simplu doar de economia de piata.

[26.07.14 13:31:50]

@wolf2001: Majoritarii din "majoritatea" asta a turistilor europeni o reprezinta romanii (asta ca o paranteza), asa ca e normal ca cealalta parte a majoritatii sa nu cunoasca nimic despre existenta unui castel atat timp, cat nu e prezentat corect! Tocmai asta e problema!

GYL*, wolf2001*
    Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: